120 przygód Koziołka Matołka

Cykl: Koziołek Matołek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
komiksy
Ag2S

Fabuła książeczek (powstała ich cała seria: "120 przygód Koziołka Matołka", "Druga księga przygód Koziołka Matołka", "Trzecia księga przygód Koziołka Matołka" i "Czwarta księga przygód Koziołka Matołka") sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów, w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny i niezgułowaty, niezdarny i głupiutki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (2005)
Arek | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Przyznam szczerze,
Choć żem nie zwierze
Takim bajką ufam, wierzę.
Bo Koziołek
I cóż że Matołek
Przygód śmiesznych niesie worek
A ów worek jest rozpruty
Więc tak samo jakby buty
Wypadają zeń przygody
Czytaj młody, starszy, pryku
Te podróże dla swobody
Bo w nich przygód jest bez liku

Polecam, przy Koziołku ubaw macie gwarantowany i to po same pachy.

mroźny_poranek | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Powróciłam do Koziołka Matołka i jego 120 przygód czytając książkę synowi.
Nawet dziś, po wielu latach, krótka historia jego zwariowanych przygód nadal wywołuje uśmiech na twarzy.
I chociaż syn nie mógł zrozumieć choćby tego, jak można kilka dni spadać do morza, słuchał bardzo uważnie, a ja cofnęłam się w beztroskie czasy dzieciństwa.

Czytałam tę książkę w dzieciństwie. Była ulubioną lekturą moich synów. Teraz czytałam ją córce, a ona zaniosła "Koziołka" do przedszkola. Czyli Matołek zawędrował nie tylko do Pacanowa.

Danway | 2011-12-29
Przeczytana: 1990 rok

Przezabawne i zawsze śmieszące przygody Koziołka Matołka... Otóż ów Koziołek dowiedział się, że w Pacanowie kozy kują, więc z wielką ochotą wyrusza na poszukiwania...

W drodze przeżywa wiele różnych przygód, które od wielu już lat bawią, a także uczą... A sam bohater łatwowierny i niezbyt rozgarnięty wzbudza naszą sympatię, bo jak można Koziołka nie lubić...

I po raz kolejny mamy przykład nauki przez zabawę... Taki rodzaj nauki bardzo dobrze do nas przemawia, a ja mogę polecić ją każdemu...

BeataP | 2016-03-26

Czytałam razem ze swoimi dziećmi gdy były w drugiej klasie (na zmianę - jedną stronę ja, drugą syn).
Ogólnie przygody Koziołka Matołka są znane, lubiane i zawsze kojarzą się nam z dzieciństwem. Niestety lepiej się je ogląda niż czyta.
Według mnie jest to lektura stanowczo za trudna dla drugoklasisty. Mimo że pisana wierszem, zawiera dużo trudnych, niezrozumiałych słów, co zniechęca dziecko (i mamę, która musi cały czas tłumaczyć) do czytania.

Książkowo_czyta | 2011-10-12
Przeczytana: 1991 rok

Zapadające w pamięć przygody zawadiackiego koziołka, który pomimo różnorodnych przeciwności wytrwale zmierzał do Pacanowa, gdzie miał nadzieję zostać podkuty.

W dzieciństwie przeczytałam ją kilkadziesiąt razy... - od tej książki zaczęła się też moja przygoda z ...malarstwem:).

MamaNaPetardzie | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Lektura szkolna, którą dzieci czytają chętnie i mega szybko. Niewielka ilość stron, mnóstwo obrazków i doskonały przekaz powodują, że mali czytelnicy uwielbiają tą książkę. Polecam.

Bajka do której wracało się tyle razy za dziecka że chyba nie sposób tego zliczyć . . . Koziołek bawił do łez wiele lat i myślę, że dalej będzie bawić - ostatnio natrafiłam na nową ulepszoną wersję Matołka, w twardej czerwonej okładce plus płytka do tego z ebookiem. Oby takie bajki przetrwały jak najdłużej, by mogły też czytać je nasze dzieci , wnuki . . . Takie bajki są nieśmiertelne :) I niech już tak zostanie :)

Marcin | 2015-09-12
Przeczytana: wrzesień 2015

Kornel Makuszyński. Dziecięcy klasyk. Spisane melodyjnym czterowierszem przygody Koziołka idealnie nadają się do czytania na głos dla dzieci. A i mnie nawet rozśmieszyły :) Gdybym patrzył na logikę zdarzeń to trudno o książkę w której prawie wszystko tak się dzieje "deus ex machina" :) Raz Koziołek jest w Indiach, zaraz potem w Chinach, a za chwilę na Księżycu. Sympatyczna bajeczka.

zobacz kolejne z 1995