Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa

Okładka książki Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa Christopher Hitchens
Okładka książki Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa
Cezary Murawski
ateizm

Do bólu pragmatyczne.

Do bólu pragmatyczne.

Wystarczy was ateiści wysłać na front ukraiński a po kilku miesiącach wrócicie gorliwymi katolikami .

A popatrzcie, nie wiem, czy wiecie, że jego brat, Peter, także erudyta, inteligentny facet, reporter, osoba wierząca , napisał książkę nie gorszą literacko od tej, pod tytułem "Wściekli na Boga", gdzie tłumaczy, jak życie i doświadczenia uwiodły jego brata w kierunku bezbożności. Warto poznać obu braci!

Niestety ciężary, a szkoda bo tematyka dla mnie palce lizać i samemu autorowi kibicuję stojąc z nim po tej samej stronie barykady. Niestety nie da się przejść do porządku dziennego nad faktem, że przelewać na papier swojej imponującej wiedzy i ciekawych poglądów najzwyczajniej w świecie nie potrafi. Nie ma ani ciekawego pióra ani talentu do sensownego przekazywania informacji i poglądów. Straszny chaos panuje w tej książce. Autor skacze w niej z kwiatka na kwiatek, dygresja goni dygresje. Nigdy człowiek nie wie co po, ciekawym zazwyczaj, tytule rozdziału znajdzie się w środku. Ogólnie sama zawartość merytoryczna książki jest ciekawa i dość jednostronna, forma niestety zgłębianiu przemyśleń autora nie sprzyja. Ocena troszku naciągana dla brata po wyznaniu. Sięgacie na własną odpowiedzialność.

Trochę ciężko ocenić tę książkę, ze względu na dwie dość skrajne w moim odczuciu aspekty. Z jednej strony, strasznie ciężko się czyta tę książkę, przez to, że autor przeskakuje między wątkami, aż czasami ciężko skupić się na treści. Wymieniane są nazwiska, pojęcia i wydarzenia historyczne, a całość pisana jest nie najprostszym językiem, ale za to wartość merytoryczna jaką niesie, podparta przypisami i własnymi doświadczeniami autora pozawala spojrzeć na świat innymi oczami. Zdecydowanie książka ta otwiera oczy, na wiele spraw. Szkoda tylko, że nie sięgnie po nią nikt, komu to otwarcie oczu i umysłu by się naprawdę przydało, a Ci którzy po nią sięgną, zazwyczaj mają już wyrobioną (podobną) opinie, ale najwyżej dowiedzą się więcej - dlatego uważam, że zdecydowanie warto przeczytać.

Ufff, nareszcie koniec! Muszę przyznać, że bardzo długo ją męczyłam... Niby ciekawa, niby wielu rzeczy można się z niej dowiedzieć, a jednak na maksa ciężka do przebrnięcia. Mam wrażenie, że autor ciągle skakał z jednego wątku na drugi i... właściwie wielu z nich nawet nie dokończył. Zgadzam się też z opiniami, że książka jest bardzo nierówna- niektóre fragmenty były ciekawe i wciągające, a inne kompletnie zbędne. Ogólnie nie polecam. Może za jakiś czas spróbuję innej pozycji o takiej tematyce, póki co chyba mam dość...

Autor prezentuje religię z różnych stron i jej wpływie na życie zwykłego człowieka. Przedstawia w ciekawy sposób swoje argumenty dotyczące patrzenia na Boga przez pryzmat nauki.

Dawno nie czytałem tak nierównej książki. Autor z jednej strony dotyka wielu kwestii związanych z religiami i ich wpływem na życie ludzi, a jednocześnie z drugiej strony jest bardzo tendencyjny, chaotyczny w "dowalaniu" religiom, przeskakuje z wątku na wątek nie kończąc myśli. To co najgorsze to jest nierzetelny: podaje mnóstwo faktów bez przypisów, podania źródeł. Nieraz podane "fakty" po sprawdzeniu okazują się półprawdami lub wręcz kłamstwami.
Książka ciekawa ale polecam bardzo krytyczne podejście do podawanych informacji, o opiniach już nie wspominając.

Książka ciekawa, ale dość nierówna - momentami się dłużyła.

Książka ciekawa, ale dość nierówna - momentami się dłużyła.

Mocne 6/10. NIezła książka, ale trochę razi mnie pełen epitetów i wartościujący sposób wypowiedzi autora - gdyby pozostał obiektywny, miałabym do niego większe zaufanie.

• Religia
  • Popularnonaukowe

Christopher Hitchens Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa Zobacz więcej
Christopher Hitchens God Is Not Great: How Religion Poisons Everything Zobacz więcej