rozwiń zwiń

Piórko na wietrze

Okładka książki Piórko na wietrze
Larry EngelmannEmily Wu Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
366 str. 6 godz. 6 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Feather in the Storm: A Childhood Lost in Chaos
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
366
Czas czytania
6 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-2471-109-3
Tłumacz:
Dorota Kozińska
Tagi:
Chiny rewolucja kulturalna
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
488 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
430
237

Na półkach:

„To opowieść o mnie i mojej rodzinie. To także nigdy nieopowiedziana historia milionów dzieci takich jak ja” – pisze autorka. „Piórko na wietrze” to przepiękna autobiograficzna powieść, w której z zapartym tchem, ale i strachem przed tym co mogą nam ukazać kolejne kartki książki, śledzimy losy Yimao - głównej bohaterki. Na podstawie własnych wspomnień Emily Wu rysuje przed naszymi oczyma obraz państwa chińskiego w latach 60/70, kreśli kulturę tamtych czasów. To czas rewolucji kulturalnej w Chinach, z którą związane są między innymi głód, choroby i śmierć.

Yimao, inaczej też nazywaną Maomao poznajemy jako małą, trzy i pół letnią dziewczynkę i towarzyszymy jej w kolejnych latach życia. Poznajemy zasady panujące w rodzinach chińskich, reguły według których chłopcom było zdecydowanie lżej, a dziewczynki uważano za płeć gorszą. Celem Maomao jest przetrwać i aby tego dokonać postanawia być grzeczną, posłuszną i pracowitą, wypełniającą ogrom obowiązków dziewczynką. Razem z główną bohaterką przeżywamy jej pierwsze dni w przedszkolu, towarzyszymy jej w walce o przetrwanie, wreszcie wchodzimy w okres szkolny i stawiamy czoła prześladowaniom ze strony „czerwonych” dzieci i nauczycieli, następnie kroczymy dalej w jej dojrzalsze życie. Yimao jako dziewczynka pochodząca z tzw. rodziny „czarnych” nie ma łatwego losu. Obok wielu nieszczęść jesteśmy też świadkami zawierania przez Maomao nowych przyjaźni. Sytuacja zmusza małą Maomao do szybkiego wejścia w doroślejsze życie. W wieku dziesięciu lat musi zaopiekować się braćmi. Nie może liczyć na pomoc innych. Do jej obowiązków należą teraz zapewnienie schronienia, żywności, ubrania najmłodszemu braciszkowi - codzienna troska o niego.

W książce nie brak wstrząsających decyzji rodziców i opiekunków podejmowanych w celu ocalenia swoich dzieci. Jest ojciec zostawiający córkę w restauracji, głodzące się matki i babcie oddające swoją porcję żywności dzieciom, ale i tacy, którzy tracą jedno dziecko, by uratować to drugie.. Pomimo tych szokujących wyborów niektórzy bohaterowie wciąż mają wiarę w lepszy los, trzymają się nadziei, że ten koszmar niedługo się skończy. To właśnie one - wiara i nadzieja pozwalają przetrwać im w tym brutalnym świecie.

Książka porywa i dogłębnie porusza. Co więcej skłania do zatrzymania się na chwilę, refleksji i zadumy nad losem tamtych ludzi. Swobodnie prowadzona narracja sprawia, że autobiografię czyta się jak najwspanialszą powieść. Niejednokrotnie podczas lektury wzdrygałam się przypominając sobie, że to nie fikcja a fakty. Świadomość ta potęgowała mój odbiór i budziła we mnie silne emocje. To opowieść, która wywarła na mnie ogromne wrażenie, pomogła zrozumieć trudy życia w ówczesnych Chinach, przedstawiła okrucieństwo tamtych dni. Wiele razy podczas lektury zakręciła mi się łezka w oku. Smutne epizody z życia Maomao zasmucały również mnie, a podczas tych niewielu radosnych chwil – chociażby zabawy na śniegu, robienia motylków przez rodzeństwo czy przechytrzaniu grupy czerwonych – na mojej twarzy pojawiał się lekki uśmiech, jakby ulga, że pośród biedy, głodu i cierpienia było jeszcze miejsce na krótkotrwałe, aczkolwiek szczęśliwe momenty w życiu dziewczynki.

„Piórko na wietrze” to po prostu bardzo wzruszająca opowieść przedstawiona oczami dziecka. Lekturę czytało mi się znakomicie, ciekawa dalszych losów Maomao nie mogłam się od niej oderwać. Prawdziwa fabuła okazała się być z jednej strony bardzo wciągająca, a z drugiej strony z niedowierzaniem przewracałam kolejne strony powieści, by poznać okrutną prawdę chińskiej rewolucji kulturowej. To pozycja, z którą każdy powinien się zapoznać!

„To opowieść o mnie i mojej rodzinie. To także nigdy nieopowiedziana historia milionów dzieci takich jak ja” – pisze autorka. „Piórko na wietrze” to przepiękna autobiograficzna powieść, w której z zapartym tchem, ale i strachem przed tym co mogą nam ukazać kolejne kartki książki, śledzimy losy Yimao - głównej bohaterki. Na podstawie własnych wspomnień Emily Wu rysuje przed...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    657
  • Chcę przeczytać
    559
  • Posiadam
    217
  • Ulubione
    23
  • Chiny
    13
  • 2012
    8
  • Azja
    8
  • Literatura faktu
    7
  • 2011
    7
  • Teraz czytam
    7

Cytaty

Więcej
Emily Wu Piórko na wietrze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także