Okładka książki Paradoks Czasu

Paradoks Czasu

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
978-83-01-15954-2
typ
papier
SliskiePalce
7,2 (152 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Jak odzyskać dzień wczorajszy, cieszyć się dniem dzisiejszym i zapanować nad dniem jutrzejszym? Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu – czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej...

Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu – czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej śmierci? Autorzy zadają te pytania, przyglądając się upływowi życia ludzkiego i strukturze zmiany. Ukazują emocjonalne aspekty subiektywnego strumienia czasu – miłość i szczęście, które urzeczywistniają się w niepokojącym otoczeniu biznesu i polityki. Pokazują, jak dzięki świadomemu doświadczaniu przemijania zadbać o lepsze zdrowie, bardziej dochodowe inwestycje, błyskotliwą karierę i większą radość w relacjach osobistych.

Książka ta jest przewodnikiem po tym, jak inwestować w swoją przyszłość. Czas ma znaczenie, nieważne kim jesteś, gdzie mieszkasz, ile masz lat i czym się zajmujesz. Niezależnie od tego, czy pijesz w samotności, czy też jesteś przywódcą narodów, czas ma znaczenie. Czy jesteś samotną matką, dyrektorem, nauczycielem, studentem, czy więźniem, czas ma znaczenie. Możesz być wyluzowanym hedonistą, czy też żwawo pnącym się do góry, pracoholikiem typu A, czas ma znaczenie. Twój czas jest cenny. Odbywasz tę podróż tylko raz, jest więc niezwykle istotne byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej.

(fragment tekstu)

Mamy do czynienia z naukową publikacją z zakresu psychologii społecznej, która może być użyteczna dla wszystkich. Jest przy tym napisana prostym i eleganckim językiem i nie wymaga od czytelnika specjalistycznej wiedzy. Jest to w najlepszym wydaniu popularyzacja badań psychologicznych na niebłahy temat, obchodzący każdego myślącego człowieka.

(Z recenzji prof. Marii Materskiej)

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Andrew | 2013-08-12
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Po przeczytaniu książki Philipa Zimbardo Efekt Lucyfera, która mnie zachwyciła, zafascynowała i dostarczyła mi nowych narzędzi do oceny rzeczywistości, przymierzałem się do Paradoksu czasu, wspólnego dzieła Zimbardo i Johna Boyda, znanych psychologów społecznych. Swoją drogą, znamienną przesłanką do oceny naszego świata, pozytywnych treści niesionych przez internet i również psychologii społecznej jest doświadczenie, jakiego doznamy, gdy wpiszemy w Google „John Boyd”. Sądząc z wyników wyszukiwarki najważniejszym z Johnów Boydów, a jest ich bez liku, okazuje się amerykański pilot wojskowy. Na samym początku listy człowiek, który uczył zabijać, a na samym końcu, o ile w ogóle uda się go Wam wyszukać, człowiek, który uczy jak być dobrym dla siebie i innych, jak być wartościowym i szczęśliwym. To jednak tylko taka moja osobista dygresja; wracajmy do tematu.

Jak wspomniałem, Efekt Lucyfera oceniam jako lekturę ze wszech miar godną polecenia. Po przeczytaniu kilku internetowych recenzji...

Wojtek_Grabowski | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

No nie powiem, żebym był mądrzejszy, jak gospodarować czasem (a na to liczyłem, sięgając po tę książkę w gorącym okresie przedświątecznym, kiedy na wszystko trzeba znaleźć CZAS), ale mogę szczerze napisać, że to bardzo ciekawa książka i nie żałuję poświęconego na nią CZASU (mimo że w tym czasie nie zrobiłem seki innych rzeczy, które czekają w kolejce na zrobienie). Napisana jasno i klarownie, a przy tym ciekawie. W sumie można się więcej dowiedzieć o człowieku niż o tytułowym czasie, ale tej nauki nigdy nie uważam za straconą. Jak dla mnie, rewelacja w gatunku literatury popularno-naukowej. Teraz tylko pozostaje mi poszukać tego, czego szukałem od samego początku - czyli...eee...nie straconego CZASU, ale pozycji, która by mi wyjaśniła słynny paradoks własnego dziadka przy przenoszeniu się w czasie......................

Besia | 2013-10-18
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Mnie ta książka zafascynowala i wiele nauczyła.

NOTATKI.
Jak nasze spostrzeganie czasu wpływa na nasze życie.
Idealne ustawienie: pozytywna przeszłość, umiarkowana teraźniejszość, umiarkowane pozytywne zorientowanie na przyszłość

Typy postrzegania czasu przeszłego: przeszłościowo negatywna bądź pozytywna perspektywa postrzegania czasu
Teraźniejszość: hedonizm (życie chwilą bez myślenia o konsekwencjach na przyszłość), teraźniejszy fatalizm- brak poczucia sprawczości, uczucie sterowania
Teraźniejszość holistyczna- rozumienie teraźniejszości jako przeszłość i przyszłość, buddystyczne, otwarcie umysłu na chwilę bieżącą
Przyszła perspektywa postrzegania czasu – zorientowanie na przyszłość, planowanie, ale też czasem życie zbytnio pod presją czasu
Transcendentna perspektywa postrzegania czasu – odwołanie do Boga

Wniosek autora: perspektyw czas można się wyuczyć.

Tabelka Songi Lubomirsky str 219
Przeszłość:Wyrażaj wdzięczność,Naucz się przebaczać,Unikaj nadmiernego zastanawiania się...

jestemtu | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Liczyłem, że jest to książka "popularnonaukowa", że te tytułowe paradoksy i czasy, że pomiary i odkrycia, że fundamentalne pytania i choć trochę Sokrates, a okazała się w zasadzie niczym więcej jak poradnikiem Jak Żyć*. I było mi głupio.

Tyle dobrze, że czyta się błyskawicznie, choć miałem wrażenie jakbym w kółko przewracał kartki jednego i tego samego rozdziału.

*nie żyj przeszłością, nie zakotwicz w teraźniejszości, nie daj się ponieść nieznanej przyszłości :*

Marta | 2011-01-22
Przeczytana: 2009 rok

Książka „Paradoks czasu” jest jedną z tych, których bez wahania mogę polecić wszystkim zainteresowanym psychologią zwłaszcza psychologią czasu. Uświadamia ona jak wielki wpływ ma na nas nie tyle czas ile jego postrzeganie determinujące nasze życie. Wnioski płynące z lektury są niesamowicie trafne. Autorzy, bowiem powołując się na liczne badania dokumentują różne perspektywy postrzegania czasu oraz następstwa tego faktu. Okazuję się, bowiem, że sprzeczne perspektywy mogą prowadzić do nieporozumień, których możemy uniknąć. Zimbardo i Boyd nie stronią również od opisów własnych życiowych zmagań z problemem przemijania. W sposób bardzo subtelny pokazują jak dobrze wykorzystać każdą minutę życia tak by być z niego zadowolonym. Szukają recept, chociaż wiedzą, że każdy musi stworzyć własną, aby uzyskać pełnię szczęścia. Mimo klasyfikacji, którą zastosowali w książce nie próbują kategoryzować ludzi, a jedynie pomoc im odnaleźć własną perspektyw postrzegania czasu tak by mogli żyć...

Zuba | 2013-10-08
Przeczytana: 01 października 2013

Słowo arcydzieło nie pasuje mi do książki popularnonaukowej, w innym przypadku dałabym 10 gwiazdek.
Autorzy piszą o czymś, co dotyczy każdego, wpływa na większość podejmowanych decyzji, odciska się na relacjach z ludźmi i karierze - o sposobach postrzegania i interpretowania czasu. To, jak patrzymy na dany nam czas, tworzy niewidzialny (stąd jeden z paradoksów czasu) szkielet życia i często szkielet ten jest tak powykrzywiany, że trudno stać prosto lub chodzić. Jeśli zanurzamy się zbyt często i zbyt mocno w teraźniejszości, umykają nam dalsze konsekwencje dzisiejszych wyborów. Jeśli zbyt często patrzymy wstecz, wyławiając z pamięci minione krzywdy, trudno jest cieszyć się tym co teraz i planować na przyszłość (przecież biednemu wiatr zawsze w oczy). Z kolei skupiając się wyłącznie na osiąganiu kolejnych celów, odbieramy sobie radość i przyjemność.
Mogłabym pisać o "Paradoksie czasu" jeszcze długo - autorzy dotykają wielu problemów: punktualności i jej braku, nałogów, odchudzania...

MarBru | 2015-01-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Nigdy nie przypuszczałam, że czas - a przede wszystkim podejście do niego - może nas uczynić innym człowiekiem i cieszyć każdego dnia. Fantastyczna książka, która wskazuje i pomaga jak najlepiej wykorzystać upływający czas. Gorąco polecam

Edyta | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Po przeczytaniu książki: "Efekt Lucyfera" oraz uczestnictwie w wykładzie przeprowadzonym przez Philipa Zimbardo na temat psychologii czasu z ogromną ciekawością i oczekiwaniem na kolejną dobrą lekturę zabrałam się za czytanie "Paradoksu czasu". Przyznam, że początek trochę mi się dłużył. Miałam poczucie, że zawarte tam informacje można przekazać zwięźlej. A może to moja ciekawość dotycząca aspektów zawartych w dalszej części książki spowodowała zniecierpliwienie, a w konsekwencji poczucie rozwlekłości? Niezależnie od tego, wraz z kolejnymi stronami coraz chętniej brnęłam dalej. Doświadczyłam momentów, gdy odkładałam ją na chwilę by przemyśleć treść i ustosunkować do własnego życia. Po przeczytaniu, w mej głowie pojawiło się kilka nowych refleksji, dzięki którym mam szansę postrzegać otaczającą rzeczywistość również z nieco innej niż dotychczas perspektywy.

Ewa | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pokrótce:
Pierwsza część książki zawiera testy. System wyliczeń jest na tyle udziwniony, że w przyszłości nie zdziwię się, jeżeli w testach P.Zimbardo i J.Boyd zobaczę liczby zespolone lub różniczki. Po wypełnieniu i obliczeniu punktów przechodzimy do opisu typowych perspektyw postrzegania czasu. Czytelnik pozostaje sam na sam z interpretacją wyników. Czy wynik 3,2 to 'dużo' czy 'mało'? Czy mam zaokrąglać do drugiego miejsca po przecinku czy do pierwszego? Wszystko budziło moje wątpliwości... . Po teście, nawet w tak poczytnej kilka lat temu gazetce "Bravo!" pojawiała się jakaś skala porównawcza- wiesz czy jesteś "Mistrzem podrywu" lub "Jaki z ciebie imprezowicz". Tutaj tego zabrakło. Za to oczom naszym ukazuje się sześciu bohaterów którzy zostają z nami do końca książki. I tu ogarnęła mnie melancholia:
Czy możemy przy pomocy sześciu podstawowych kolorów opisać wszystkie barwy jakie może zobaczyć człowiek? Czy próba z góry nie byłaby skazana na porażkę?

Te pytania sprawiły, że z...

lailapeak | 2014-09-25

Sposób w jaki postrzegasz czas, mocno wpływa na jakość Twojego bytu.
Warto przeczytać i nauczyć się żyć jeszcze raz, porządkując swój czas.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku