Paradoks Czasu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
tłumaczenie
Anna Cybulska, Marcin Zieliński
The Time Paradox: The New Psychology of Time That Can Change Your Life
978-83-01-15954-2
SliskiePalce

Inne wydania

Jak odzyskać dzień wczorajszy, cieszyć się dniem dzisiejszym i zapanować nad dniem jutrzejszym? Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu – czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej...

Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu – czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej śmierci? Autorzy zadają te pytania, przyglądając się upływowi życia ludzkiego i strukturze zmiany. Ukazują emocjonalne aspekty subiektywnego strumienia czasu – miłość i szczęście, które urzeczywistniają się w niepokojącym otoczeniu biznesu i polityki. Pokazują, jak dzięki świadomemu doświadczaniu przemijania zadbać o lepsze zdrowie, bardziej dochodowe inwestycje, błyskotliwą karierę i większą radość w relacjach osobistych.

Książka ta jest przewodnikiem po tym, jak inwestować w swoją przyszłość. Czas ma znaczenie, nieważne kim jesteś, gdzie mieszkasz, ile masz lat i czym się zajmujesz. Niezależnie od tego, czy pijesz w samotności, czy też jesteś przywódcą narodów, czas ma znaczenie. Czy jesteś samotną matką, dyrektorem, nauczycielem, studentem, czy więźniem, czas ma znaczenie. Możesz być wyluzowanym hedonistą, czy też żwawo pnącym się do góry, pracoholikiem typu A, czas ma znaczenie. Twój czas jest cenny. Odbywasz tę podróż tylko raz, jest więc niezwykle istotne byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej.

(fragment tekstu)

Mamy do czynienia z naukową publikacją z zakresu psychologii społecznej, która może być użyteczna dla wszystkich. Jest przy tym napisana prostym i eleganckim językiem i nie wymaga od czytelnika specjalistycznej wiedzy. Jest to w najlepszym wydaniu popularyzacja badań psychologicznych na niebłahy temat, obchodzący każdego myślącego człowieka.

(Z recenzji prof. Marii Materskiej)

• Żywopłot

Głos Pana
Stanisław Lem

7,76 (626 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Andrew Vysotsky | 2013-08-12
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Po przeczytaniu książki Philipa Zimbardo Efekt Lucyfera, która mnie zachwyciła, zafascynowała i dostarczyła mi nowych narzędzi do oceny rzeczywistości, przymierzałem się do Paradoksu czasu, wspólnego dzieła Zimbardo i Johna Boyda, znanych psychologów społecznych. Swoją drogą, znamienną przesłanką do oceny naszego świata, pozytywnych treści niesionych przez internet i również psychologii społecznej jest doświadczenie, jakiego doznamy, gdy wpiszemy w Google „John Boyd”. Sądząc z wyników wyszukiwarki najważniejszym z Johnów Boydów, a jest ich bez liku, okazuje się amerykański pilot wojskowy. Na samym początku listy człowiek, który uczył zabijać, a na samym końcu, o ile w ogóle uda się go Wam wyszukać, człowiek, który uczy jak być dobrym dla siebie i innych, jak być wartościowym i szczęśliwym. To jednak tylko taka moja osobista dygresja; wracajmy do tematu.

Jak wspomniałem, Efekt Lucyfera oceniam jako lekturę ze wszech miar godną polecenia. Po przeczytaniu kilku internetowych recenzji...

Besia | 2013-10-18
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Mnie ta książka zafascynowala i wiele nauczyła.

NOTATKI.
Jak nasze spostrzeganie czasu wpływa na nasze życie.
Idealne ustawienie: pozytywna przeszłość, umiarkowana teraźniejszość, umiarkowane pozytywne zorientowanie na przyszłość

Typy postrzegania czasu przeszłego: przeszłościowo negatywna bądź pozytywna perspektywa postrzegania czasu
Teraźniejszość: hedonizm (życie chwilą bez myślenia o konsekwencjach na przyszłość), teraźniejszy fatalizm- brak poczucia sprawczości, uczucie sterowania
Teraźniejszość holistyczna- rozumienie teraźniejszości jako przeszłość i przyszłość, buddystyczne, otwarcie umysłu na chwilę bieżącą
Przyszła perspektywa postrzegania czasu – zorientowanie na przyszłość, planowanie, ale też czasem życie zbytnio pod presją czasu
Transcendentna perspektywa postrzegania czasu – odwołanie do Boga

Wniosek autora: perspektyw czas można się wyuczyć.

Tabelka Songi Lubomirsky str 219
Przeszłość:Wyrażaj wdzięczność,Naucz się przebaczać,Unikaj nadmiernego zastanawiania się...

Zuba | 2013-10-08
Przeczytana: 01 października 2013

Słowo arcydzieło nie pasuje mi do książki popularnonaukowej, w innym przypadku dałabym 10 gwiazdek.
Autorzy piszą o czymś, co dotyczy każdego, wpływa na większość podejmowanych decyzji, odciska się na relacjach z ludźmi i karierze - o sposobach postrzegania i interpretowania czasu. To, jak patrzymy na dany nam czas, tworzy niewidzialny (stąd jeden z paradoksów czasu) szkielet życia i często szkielet ten jest tak powykrzywiany, że trudno stać prosto lub chodzić. Jeśli zanurzamy się zbyt często i zbyt mocno w teraźniejszości, umykają nam dalsze konsekwencje dzisiejszych wyborów. Jeśli zbyt często patrzymy wstecz, wyławiając z pamięci minione krzywdy, trudno jest cieszyć się tym co teraz i planować na przyszłość (przecież biednemu wiatr zawsze w oczy). Z kolei skupiając się wyłącznie na osiąganiu kolejnych celów, odbieramy sobie radość i przyjemność.
Mogłabym pisać o "Paradoksie czasu" jeszcze długo - autorzy dotykają wielu problemów: punktualności i jej braku, nałogów, odchudzania...

Wojtek_Grabowski | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

No nie powiem, żebym był mądrzejszy, jak gospodarować czasem (a na to liczyłem, sięgając po tę książkę w gorącym okresie przedświątecznym, kiedy na wszystko trzeba znaleźć CZAS), ale mogę szczerze napisać, że to bardzo ciekawa książka i nie żałuję poświęconego na nią CZASU (mimo że w tym czasie nie zrobiłem seki innych rzeczy, które czekają w kolejce na zrobienie). Napisana jasno i klarownie, a przy tym ciekawie. W sumie można się więcej dowiedzieć o człowieku niż o tytułowym czasie, ale tej nauki nigdy nie uważam za straconą. Jak dla mnie, rewelacja w gatunku literatury popularno-naukowej. Teraz tylko pozostaje mi poszukać tego, czego szukałem od samego początku - czyli...eee...nie straconego CZASU, ale pozycji, która by mi wyjaśniła słynny paradoks własnego dziadka przy przenoszeniu się w czasie......................

jestemtu | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

W zasadzie nic więcej jak kolejny poradniki jak żyć.

Marta | 2011-01-22
Przeczytana: 2009 rok

Książka „Paradoks czasu” jest jedną z tych, których bez wahania mogę polecić wszystkim zainteresowanym psychologią zwłaszcza psychologią czasu. Uświadamia ona jak wielki wpływ ma na nas nie tyle czas ile jego postrzeganie determinujące nasze życie. Wnioski płynące z lektury są niesamowicie trafne. Autorzy, bowiem powołując się na liczne badania dokumentują różne perspektywy postrzegania czasu oraz następstwa tego faktu. Okazuję się, bowiem, że sprzeczne perspektywy mogą prowadzić do nieporozumień, których możemy uniknąć. Zimbardo i Boyd nie stronią również od opisów własnych życiowych zmagań z problemem przemijania. W sposób bardzo subtelny pokazują jak dobrze wykorzystać każdą minutę życia tak by być z niego zadowolonym. Szukają recept, chociaż wiedzą, że każdy musi stworzyć własną, aby uzyskać pełnię szczęścia. Mimo klasyfikacji, którą zastosowali w książce nie próbują kategoryzować ludzi, a jedynie pomoc im odnaleźć własną perspektyw postrzegania czasu tak by mogli żyć...

| 2015-01-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Nigdy nie przypuszczałam, że czas - a przede wszystkim podejście do niego - może nas uczynić innym człowiekiem i cieszyć każdego dnia. Fantastyczna książka, która wskazuje i pomaga jak najlepiej wykorzystać upływający czas. Gorąco polecam

lotosu_kwiat | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Na początku muszę zaznaczyć, że nie lubię poradników w tym stylu i tylko przypadek sprawił, ze sięgnęłam po tę książkę. Co prawda były dwie ,,okoliczności łagodzące" :
- jednym ze współautorów jest Zimbardo, którego książkę ,,Psychologia i życie" czytałam w czasie studiów i była to pozycja naukowa (zawsze sięgając po poradniki podchodzę do nich sceptycznie, albo ze względu na pseudoprofesjonalizm autorów (często są to nie mający zbyt wiele do powiedzenia celebryci), albo z drugiej strony ze względu na obawy, że będzie to kolejna oferta w stylu ,,potęgi podświadomości" -tutaj muszę zaznaczyć, że rozdział poświęcony przyszłości transcendentalnej nieco przeraża mnie)
-druga ,,okoliczność łagodząca" to tematyka - pojęcie czasu jest mi niezwykle bliskie, wciąż czuję uciekające sekundy, minuty, godziny i żyję pod presją by wycisnąć z nich jak najwięcej (w dzisiejszych czasach to dość powszechne zjawisko, jednak mi towarzyszy ono nie wiedzieć czemu już od lata dziecięcych, a przeraża mnie...

pit23 | 2015-11-01
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2015

Z opisu książki, wiele osób pomyśli (prawdopodobnie), że to prosty, łatwy poradnik jak jeden z wielu, który "w końcu" pomoże im zagospodarować czas i coś zmienić w życiu. Nic bardziej mylnego.
Trzeba przyznać, iż trzeba poświęcić więcej uwagi czytając owe dzieło Phil'a i John'a, co nie oznacza, że jest ono przeznaczone tylko dla grona "psychologów". Jak najbardziej polecam tą książkę każdemu, kto chce "zainwestować w to co ma najcenniejsze".

Po przeczytaniu mogę stwierdzić, iż "Paradoks czasu" powinien być fundamentem każdej osoby, która zamierza w życiu zmienić coś na lepsze i być bardziej szczęśliwym. Dlaczego? Ponieważ "to" jest pierwszy krok w zrozumieniu "o co w ogóle chodzi w drodze do szczęścia". Po owej książce dopiero można czytać "różne poradniki", które zrozumie się w odpowiedni sposób i dopiero wtedy będzie można wykorzystać porady umieszczone w różnych książkach.

Edyta | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Po przeczytaniu książki: "Efekt Lucyfera" oraz uczestnictwie w wykładzie przeprowadzonym przez Philipa Zimbardo na temat psychologii czasu z ogromną ciekawością i oczekiwaniem na kolejną dobrą lekturę zabrałam się za czytanie "Paradoksu czasu". Przyznam, że początek trochę mi się dłużył. Miałam poczucie, że zawarte tam informacje można przekazać zwięźlej. A może to moja ciekawość dotycząca aspektów zawartych w dalszej części książki spowodowała zniecierpliwienie, a w konsekwencji poczucie rozwlekłości? Niezależnie od tego, wraz z kolejnymi stronami coraz chętniej brnęłam dalej. Doświadczyłam momentów, gdy odkładałam ją na chwilę by przemyśleć treść i ustosunkować do własnego życia. Po przeczytaniu, w mej głowie pojawiło się kilka nowych refleksji, dzięki którym mam szansę postrzegać otaczającą rzeczywistość również z nieco innej niż dotychczas perspektywy.