Okładka książki Paradoks Czasu

Paradoks Czasu

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
978-83-01-15954-2
typ
papier
SliskiePalce
7,17 (136 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Jak odzyskać dzień wczorajszy, cieszyć się dniem dzisiejszym i zapanować nad dniem jutrzejszym? Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu – czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej śmierci? A...

Fascynująca lektura o znaczeniu czasu w życiu każdego z nas. Czym jest teraźniejszość, kiedy to w mgnieniu oka dzieje się wszystko, co rzeczywiste? Czym staje się przyszłość widziana przez okulary teraźniejszości? W końcu – czym jest przyszłość, gdy uwzględnimy czas, jaki nadejdzie po naszej śmierci? Autorzy zadają te pytania, przyglądając się upływowi życia ludzkiego i strukturze zmiany. Ukazują emocjonalne aspekty subiektywnego strumienia czasu – miłość i szczęście, które urzeczywistniają się w niepokojącym otoczeniu biznesu i polityki. Pokazują, jak dzięki świadomemu doświadczaniu przemijania zadbać o lepsze zdrowie, bardziej dochodowe inwestycje, błyskotliwą karierę i większą radość w relacjach osobistych.

Książka ta jest przewodnikiem po tym, jak inwestować w swoją przyszłość. Czas ma znaczenie, nieważne kim jesteś, gdzie mieszkasz, ile masz lat i czym się zajmujesz. Niezależnie od tego, czy pijesz w samotności, czy też jesteś przywódcą narodów, czas ma znaczenie. Czy jesteś samotną matką, dyrektorem, nauczycielem, studentem, czy więźniem, czas ma znaczenie. Możesz być wyluzowanym hedonistą, czy też żwawo pnącym się do góry, pracoholikiem typu A, czas ma znaczenie. Twój czas jest cenny. Odbywasz tę podróż tylko raz, jest więc niezwykle istotne byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej.

(fragment tekstu)

Mamy do czynienia z naukową publikacją z zakresu psychologii społecznej, która może być użyteczna dla wszystkich. Jest przy tym napisana prostym i eleganckim językiem i nie wymaga od czytelnika specjalistycznej wiedzy. Jest to w najlepszym wydaniu popularyzacja badań psychologicznych na niebłahy temat, obchodzący każdego myślącego człowieka.

(Z recenzji prof. Marii Materskiej)

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Andrew | 2013-08-12
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Po przeczytaniu książki Philipa Zimbardo Efekt Lucyfera, która mnie zachwyciła, zafascynowała i dostarczyła mi nowych narzędzi do oceny rzeczywistości, przymierzałem się do Paradoksu czasu, wspólnego dzieła Zimbardo i Johna Boyda, znanych psychologów społecznych. Swoją drogą, znamienną przesłanką do oceny naszego świata, pozytywnych treści niesionych przez internet i również psychologii społecznej jest doświadczenie, jakiego doznamy, gdy wpiszemy w Google „John Boyd”. Sądząc z wyników wyszukiwarki najważniejszym z Johnów Boydów, a jest ich bez liku, okazuje się amerykański pilot wojskowy. Na samym początku listy człowiek, który uczył zabijać, a na samym końcu, o ile w ogóle uda się go Wam wyszukać, człowiek, który uczy jak być dobrym dla siebie i innych, jak być wartościowym i szczęśliwym. To jednak tylko taka moja osobista dygresja; wracajmy do tematu.

Jak wspomniałem, Efekt Lucyfera oceniam jako lekturę ze wszech miar godną polecenia. Po przeczytaniu kilku internetowych recenzji Par...

Wojtek_Grabowski | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

No nie powiem, żebym był mądrzejszy, jak gospodarować czasem (a na to liczyłem, sięgając po tę książkę w gorącym okresie przedświątecznym, kiedy na wszystko trzeba znaleźć CZAS), ale mogę szczerze napisać, że to bardzo ciekawa książka i nie żałuję poświęconego na nią CZASU (mimo że w tym czasie nie zrobiłem seki innych rzeczy, które czekają w kolejce na zrobienie). Napisana jasno i klarownie, a przy tym ciekawie. W sumie można się więcej dowiedzieć o człowieku niż o tytułowym czasie, ale tej nauki nigdy nie uważam za straconą. Jak dla mnie, rewelacja w gatunku literatury popularno-naukowej. Teraz tylko pozostaje mi poszukać tego, czego szukałem od samego początku - czyli...eee...nie straconego CZASU, ale pozycji, która by mi wyjaśniła słynny paradoks własnego dziadka przy przenoszeniu się w czasie......................

Besia | 2013-10-18
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Mnie ta książka zafascynowala i wiele nauczyła.

NOTATKI.
Jak nasze spostrzeganie czasu wpływa na nasze życie.
Idealne ustawienie: pozytywna przeszłość, umiarkowana teraźniejszość, umiarkowane pozytywne zorientowanie na przyszłość

Typy postrzegania czasu przeszłego: przeszłościowo negatywna bądź pozytywna perspektywa postrzegania czasu
Teraźniejszość: hedonizm (życie chwilą bez myślenia o konsekwencjach na przyszłość), teraźniejszy fatalizm- brak poczucia sprawczości, uczucie sterowania
Teraźniejszość holistyczna- rozumienie teraźniejszości jako przeszłość i przyszłość, buddystyczne, otwarcie umysłu na chwilę bieżącą
Przyszła perspektywa postrzegania czasu – zorientowanie na przyszłość, planowanie, ale też czasem życie zbytnio pod presją czasu
Transcendentna perspektywa postrzegania czasu – odwołanie do Boga

Wniosek autora: perspektyw czas można się wyuczyć.

Tabelka Songi Lubomirsky str 219
Przeszłość:Wyrażaj wdzięczność,Naucz się przebaczać,Unikaj nadmiernego zastanawiania się i r...

jestemtu | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Liczyłem, że jest to książka "popularnonaukowa", że te tytułowe paradoksy i czasy, że pomiary i odkrycia, że fundamentalne pytania i choć trochę Sokrates, a okazała się w zasadzie niczym więcej jak poradnikiem Jak Żyć*. I było mi głupio.

Tyle dobrze, że czyta się błyskawicznie, choć miałem wrażenie jakbym w kółko przewracał kartki jednego i tego samego rozdziału.

*nie żyj przeszłością, nie zakotwicz w teraźniejszości, nie daj się ponieść nieznanej przyszłości :*

Marta | 2011-01-22
Przeczytana: 2009 rok

Książka „Paradoks czasu” jest jedną z tych, których bez wahania mogę polecić wszystkim zainteresowanym psychologią zwłaszcza psychologią czasu. Uświadamia ona jak wielki wpływ ma na nas nie tyle czas ile jego postrzeganie determinujące nasze życie. Wnioski płynące z lektury są niesamowicie trafne. Autorzy, bowiem powołując się na liczne badania dokumentują różne perspektywy postrzegania czasu oraz następstwa tego faktu. Okazuję się, bowiem, że sprzeczne perspektywy mogą prowadzić do nieporozumień, których możemy uniknąć. Zimbardo i Boyd nie stronią również od opisów własnych życiowych zmagań z problemem przemijania. W sposób bardzo subtelny pokazują jak dobrze wykorzystać każdą minutę życia tak by być z niego zadowolonym. Szukają recept, chociaż wiedzą, że każdy musi stworzyć własną, aby uzyskać pełnię szczęścia. Mimo klasyfikacji, którą zastosowali w książce nie próbują kategoryzować ludzi, a jedynie pomoc im odnaleźć własną perspektyw postrzegania czasu tak by mogli żyć świadomie. D...

Zuba | 2013-10-08
Przeczytana: 01 października 2013

Słowo arcydzieło nie pasuje mi do książki popularnonaukowej, w innym przypadku dałabym 10 gwiazdek.
Autorzy piszą o czymś, co dotyczy każdego, wpływa na większość podejmowanych decyzji, odciska się na relacjach z ludźmi i karierze - o sposobach postrzegania i interpretowania czasu. To, jak patrzymy na dany nam czas, tworzy niewidzialny (stąd jeden z paradoksów czasu) szkielet życia i często szkielet ten jest tak powykrzywiany, że trudno stać prosto lub chodzić. Jeśli zanurzamy się zbyt często i zbyt mocno w teraźniejszości, umykają nam dalsze konsekwencje dzisiejszych wyborów. Jeśli zbyt często patrzymy wstecz, wyławiając z pamięci minione krzywdy, trudno jest cieszyć się tym co teraz i planować na przyszłość (przecież biednemu wiatr zawsze w oczy). Z kolei skupiając się wyłącznie na osiąganiu kolejnych celów, odbieramy sobie radość i przyjemność.
Mogłabym pisać o "Paradoksie czasu" jeszcze długo - autorzy dotykają wielu problemów: punktualności i jej braku, nałogów, odchudzania się, e...

Ewa | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pokrótce:
Pierwsza część książki zawiera testy. System wyliczeń jest na tyle udziwniony, że w przyszłości nie zdziwię się, jeżeli w testach P.Zimbardo i J.Boyd zobaczę liczby zespolone lub różniczki. Po wypełnieniu i obliczeniu punktów przechodzimy do opisu typowych perspektyw postrzegania czasu. Czytelnik pozostaje sam na sam z interpretacją wyników. Czy wynik 3,2 to 'dużo' czy 'mało'? Czy mam zaokrąglać do drugiego miejsca po przecinku czy do pierwszego? Wszystko budziło moje wątpliwości... . Po teście, nawet w tak poczytnej kilka lat temu gazetce "Bravo!" pojawiała się jakaś skala porównawcza- wiesz czy jesteś "Mistrzem podrywu" lub "Jaki z ciebie imprezowicz". Tutaj tego zabrakło. Za to oczom naszym ukazuje się sześciu bohaterów którzy zostają z nami do końca książki. I tu ogarnęła mnie melancholia:
Czy możemy przy pomocy sześciu podstawowych kolorów opisać wszystkie barwy jakie może zobaczyć człowiek? Czy próba z góry nie byłaby skazana na porażkę?

...

Edyta | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Po przeczytaniu książki: "Efekt Lucyfera" oraz uczestnictwie w wykładzie przeprowadzonym przez Philipa Zimbardo na temat psychologii czasu z ogromną ciekawością i oczekiwaniem na kolejną dobrą lekturę zabrałam się za czytanie "Paradoksu czasu". Przyznam, że początek trochę mi się dłużył. Miałam poczucie, że zawarte tam informacje można przekazać zwięźlej. A może to moja ciekawość dotycząca aspektów zawartych w dalszej części książki spowodowała zniecierpliwienie, a w konsekwencji poczucie rozwlekłości? Niezależnie od tego, wraz z kolejnymi stronami coraz chętniej brnęłam dalej. Doświadczyłam momentów, gdy odkładałam ją na chwilę by przemyśleć treść i ustosunkować do własnego życia. Po przeczytaniu, w mej głowie pojawiło się kilka nowych refleksji, dzięki którym mam szansę postrzegać otaczającą rzeczywistość również z nieco innej niż dotychczas perspektywy.

Okeko | 2013-07-26
Przeczytana: lipiec 2013

Wspaniała naukowa książka. Napisana przystępnym językiem dla każdego. Jeżeli pochylić się nad nią pomaga zrozumieć nasze podejście do czasu i odkryć sfery, w których warto wypracować zdrowsze podejście.

lailapeak | 2014-09-25

Sposób w jaki postrzegasz czas, mocno wpływa na jakość Twojego bytu.
Warto przeczytać i nauczyć się żyć jeszcze raz, porządkując swój czas.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku