Wyciskacz do łez

Seria: Ze sprężynką
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Marianna, gimnazjum, zakonnice
Ag2S

Marianna nie ma lekko... Jej tato nie żyje, a mama skupia się na robieniu kariery i nie poświęca córce uwagi. W dodatku dziewczyna uczy się w gimnazjum prowadzonym przez surowe zakonnice i z trudem nawiązuje przyjaźnie. Nic dziwnego więc, że się buntuje i ubiera na czarno. Jednak kiedy myśli już, że nic dobrego się jej nie przydarzy, spotyka pewną starszą panią, z którą może pogadać od serca. A to dopiero pierwsza duża zmiana w jej życiu...

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

| 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, ***9

Szczerze? Nie zazdroszczę Mariannie takiego życia! Ojca nie ma, matka to wielka pani Redaktor (lub jak kto woli: Reaktor), która nie umie ułożyć sobie życia uczuciowego. Ostatnio spróbowała, ale coś jej się odmieniło (a Marianna tak lubi Filipa i jego syna- Tomka)... W szkole, do której chodzi Marianna, uczą zakonnice- szpiegi. Wiedzą wszystko o wszystkich. W dodatku mają dziwne mierniki moralne- no bo, kto by pomyślał, że zdjęcie dziewczyny w bikini na gazetce szkolnej, to pornografia?
Co więcej, cały, uporządkowany, aczkolwiek nieprzyjemny świat Marianny, nagle się zawala- matka traci pracę i wpada w depresję, Alicja, kochana ciocia głównej bohaterki, jest w ciąży, a Filip i Tomek się wyprowadzili.
Na szczęście, Marianna zatrudnia się do sprzątania u pewnej „staruszki”-pani Róży. To był bardzo dobry krok, bowiem teraz dziewczyna znajdzie u niej wsparcie, zrozumienie i... teraz wreszcie poczuje moc!
Jest jeszcze coś! Gdy Marianna była z Tomkiem w Empiku, dołączył do nich kolega......

fear | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Książka ta, bardzo mi się podobała. Zresztą jak wszystkie powieści autorstwa Agnieszki Tyszki. ;) Jest pełna radości z życia, jakiejś swoistej magii. Pomimo, iż opowiada o życiu zwykłej nastolatki, wydarzenia nie są sztampowe. Można doskonale wczuć się w pragnienia głównej bohaterki. Jej plany stają się naszymi planami, a tęsknota za "normalnym życiem" - naszą tęsknotą.
W książkach A.Tyszki zawsze znajduje się miejsce dla opisania magii, pewnej niesamowitości. W tej, również tego nie brakuje. Wspaniała, rewelacyjna. Wyśmienita na ponure, deszczowe popołudnie ! :)

Kinga | 2014-03-20
Przeczytana: 2012 rok
Magdalena | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Jak wszystkie książki Tyszki, które czytałam, także i ta jest moim zdaniem świetna. autorka nie boi sie trudnych tematów, a przy tym opisuje je bez zbędnego moralizatorstwa. Język naturalny, nie udaje młodzieżowego nie przesadza, zdarzy sie jedno lub dwa przekleństwa, jednak nie sprawia to, że książka jest wulgarna. Uroczy wątek ze świętym Antonim :)

Isabel Czyta | 2014-12-16
Przeczytana: 10 września 2014

Główna bohaterka książki nie ma łatwego życia. Jej mama nie daje sobie rady, a taty nie ma. W dodatku uczęszcza do szkoły w której uczą zakonnice.
Któregoś dnia zaczyna pracować u miłej starszej pani, która zachowuje się jak wróżka i nagle całe jej życie się odmienia.
Polecam tę książkę. Naprawdę miło mi się ją czytało.

Ania | 2013-04-22
Przeczytana: 2010 rok

Książka jest świetna. Najgorsze jest to że tak szybko się kończy. "Wyciskacz do łez" może przeczytać każdy, książka ta pasuje dla większości osób. Polecam ją ;D

Karolka | 2011-04-04
Przeczytana: 2011 rok

Fajna historia, ale trochę banalna. Zbuntowana nastolatka, nagle przechodzi "magiczną przemianę" i staje się dobra... Nie, to już chyba nie dla mnie

Roksana Lewandowska | 2012-02-21
Przeczytana: grudzień 2011

Warta przeczytania !! Na końcówce o mało się nie popłakałam ze wzruszenia :)

rezlerka | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Kaj | 2011-02-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pełna naiwności książka z bzdurnym "magicznym" wątkiem. Słodycz aż kapie, a główna bohaterka w cudowny sposób pomaga naprawić relacje rodzinne (choć zajmuje sie najczęściej sprzątaniem u staruszki, która bardzo chciałaby być wiejską zielarką, ale że mieszka w wielkim mieście to najczęściej umawia się z grupką emerytek i razem pakują siano i zioła do worków). Plus niezwykle oryginalny wątek buntu przeciwko złym, złym, złym zakonnicom niszczącym wielkie marzenia gimnazjalistek (i mających coś przeciwko nienoszeniu przez uczennice staników - matko, przeciez to takie normalne, ze nastolatki nie noszą bielizny, a te złe zakonnice- zreszta niezwykle bystrze i zabawnie nazywane przez główną bohaterkę "zagderankami"- mają coś przeciwko! Jak one w ogóle mogą?