A Man and Two Women
opowiadanie angielskie
Agnieszka

Miara talentu Doris Lessing leży w różnorodności gatunków, które umiejętnie łączy, w zróżnicowaniu i ważkości tematów, jakie podejmuje. Wydaje się, że rdzeń jej opowieści o człowieku bo w istocie cała twórczość Noblistki jest wielką opowieścią o człowieku nie może pomieścić się w ramach języka, wykracza poza wszelkie granice gatunkowe. Stąd też Lessing nie przywiązuje się do formy: osiąga wyżyny pisarstwa zarówno na kartach opasłych powieści, jak i miniatur prozatorskich; prawdę o nas potrafi odnajdywać z epickim rozmachem i w kilku ruchach piórem. Prezentujemy wczesny tom opowiadań Noblistki, kilkanaście zajmujących historii, przewrotnych i błyskotliwych, głębokich i poruszających. Lessing patrzy na swoich bohaterów chłodnym okiem, wycofana, zdystansowana; jednocześnie nie można się oprzeć

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Iml | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 marca 2015

To już moje kolejne spotkanie z Doris Lessing, właściwie z jej twórczością. Osobiście nie miałam przyjemności porozmawiać z pisarką, a szkoda bo zapewne byłoby to bardzo ciekawe spotkanie i ogromna nauka płynąca z niego. No cóż, pozostaje mi czerpać wiedzę z utworów literackich wspomnianej autorki, która niejedno w swoim ciekawym i niepokornym życiu doświadczyła, a później przelała na papier ku radości czytelnika.

Opowiadania brytyjskiej literatki mają w sobie niesamowitą moc, pozostają w głowie i nie pozwalają na obojętność. Zaskakują podjętym tematem, jego realizmem, zachwycają sposobem przekazu i irytują zakończeniem. Ciężko przyjąć jednoznaczne stanowisko zgodne z naszymi poglądami lub społecznie przyjętymi normami. Szczególnie, gdy dotyczy to oceny tych opowiadań, na które autorka chciała zwrócić naszą uwagę i w opis których włożyła całą siebie.
Dopuszczam tę myśl, że przedstawione w nich wydarzenia przynajmniej w części mogły być jej udziałem. Podziwiam kunszt literacki,...

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Lessing /1919-2013/, a książka z 1963 roku. 11 pażdziernika 2007 przyznano jej literacką Nagrodę Nobla, uzasadniając wybór stwierdzeniem: „...jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”.
Krzysztof Cieślik w „Polityce” pisze:
„Ciekawiej prezentuje się piętnaście krótkich historii londyńskich, przedstawionych w „Mężczyźnie i dwóch kobietach”. Autorka – bardziej tu zjadliwa i wyzwolona – imponuje dogłębną analizą kobiecej psychiki. W sposób iście mistrzowski rysuje skomplikowane relacje damsko-męskie, często śmieszne, nieraz tragiczne, z ironią pokazuje miłosne rozterki dziewcząt i chłopców, część historii pozostawia niedopowiedzianych, jakby w zawieszeniu. Szczególnie porusza „Wzajemność”, opowiadająca o niezwykle pięknej miłości kazirodczej, a także „Zaliczona” z mocną sceną gwałtu”.
Konfrontuję to z oceną na „lubimy czytać” - 5.86 przy 71 ...

Ania | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 marca 2016

Nie jestem miłośniczką opowiadań, jestem miłośniczką twórczości Doris Lessing.
"Mężczyzna i dwie kobiety" to odważne i wnikliwe spojrzenie na człowieka. Uważna obserwacja, umiejętnie ubrana w słowa.
Opowiadania są różnorodne. Czasem ironiczne, humorystyczne, innym razem poważne. Jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. Przez każde z nich przebija styl Lessing, śmiałość i dosadność, które lubię.

wabag | 2016-10-03
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 03 października 2016

Zbiór opowiadań Doris Lessing przeczytałem jednym tchem, ale to co rzuca się w oczy to przede wszystkim ich nierówność. Jedne porażają realizmem,z rozumieniem ludzkiej natury, dyskretnym ironicznym humorem, inne są jedynie ciekawe, ale jest też kilka opowiadań naprawdę słabych.

Dla mnie najistotniejszy w literaturze był zawsze człowiek jako jednostka. jego decyzje, wybory i działania. I to zarówno w odniesieniu do relacji miłosnych jak i w odniesieniu do tego co nas otacza i bliżej i dalej. To wszystko odnajduje w zbiorze opowiadań Lessing. Polecam szczególnie opowiadania pierwsze i ostatnie. Oba niby traktują o sprawach damsko- męskich, ale tak naprawdę poruszają rolę kobiet w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Czy kobietę stać powiedzieć mężczyźnie "nie" i czy ten drugi to akurat słowo zrozumie? Czy kobieta może zechcieć oderwać się od rzeczywistości, rodziny i choć przez chwilę pobyć samą? Czy ktoś ją zrozumie, czy wokół czekać ją będzie jedynie ostracyzm? Kto potrafi oderwać...

Ptasiemleczko | 2014-06-12

Czytałam opinie, aby nie zaczynać swojej przygody z Lessing od tej książki. I słusznie. Jestem trochę rozczarowana, ale jeszcze nie na tyle, żeby nie sięgnąć po kolejną pozycje tej autorki.
Lessing jest bystrym obserwatorem, tworzy wiaryodne portrety postaci. To mi się podobało.

Olena | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Jestem miłośniczką talentu Lessing, ale tę książkę zwyczajnie "zmęczyłam". Większość opowiadań bezlitośnie nużyła, kompletnie do mnie nie przemawiając, ale znalazło się także kilka perełek. Z żywym zainteresowaniem przeczytałam takie historie jak "Kobiety po przejściach" czy "Nasza przyjaciółka Judith". Ponadto na finiszu znalazły się dwa wspaniałe twory: "Zapiski z historii choroby" i "Pokój nr 19", jednak całość wypada (w moim odczuciu) dosyć blado. Jeśli ktoś trafi na tę publikację na początku swojej przygody z Doris radzę odłożyć ją "na później" i wziąć się za inne (w większości znakomite) książki wspomnianej pisarki.

Jacek Parys | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Książka to zbiór kilkunastu opowiadań z kategorii obyczajowe i chociaż nie wszystkie opowiadania są ciekawe, to kilka z nich wbiło mnie w ziemię jeśli można tak powiedzieć. Szczególnie polecam opowiadania nr 1-4, 8-11, 14-15. Pozostałe najprawdopodobniej wpływają tylko na zaniżoną ocenę u innych czytelników.

Salma | 2011-05-22
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Zdecydowanie wolę Doris Lessing w jej powieściach niż w opowiadaniach, a to dlatego, że głównym wątkiem jej prozy zawsze są wewnętrzne przeżycia bohaterów, wszelkie wydarzenia stanowią zaś jedynie tło akcji rozgrywającej się w ich głowach i sercach. Opowiadania są więc zwyczajnie zbyt krótkie, by dobrze poznać i zrozumieć postaci w nich występujące. Jest jednak w pisarstwie Lessing coś, co sprawia, że czytelnik mknie po stronach niczym pociąg pośpieszny i nie może odłożyć książki na półkę, póki nie dokończy kolejnego rozdziału. Z tego względu warto czytać także opowiadania tejże literatki - dla samego smakowania się jej kunsztem.

Marzenia | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Dawno czytane

Lucy_czyta | 2012-07-02
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Jakkolwiek czytanie opowiadań nie jest moim ulubionym sposobem na zatopienie się w lekturze, Doris Lessing w tej formie urzeka różnorodnością i dogłębnością, zagląda w zakamarki duszy postaci tak różnorodnych, że grzechem byłoby nie mieć tej pozycji w domowej biblioteczce

Zmarła Doris Lessing

Doris Lessing - laureatka literackiej Nagrody Nobla zmarła w wieku 94 lat, jak podaje "The Guardian". Uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet. Ze względu na wymowę części swojej twórczości Doris Lessig stała się żywym symbolem marksizmu, feminizmu, antykolonializmu i sprzeciwu wobec apartheidu.