A Man and Two Women
opowiadanie angielskie
Agnieszka

Miara talentu Doris Lessing leży w różnorodności gatunków, które umiejętnie łączy, w zróżnicowaniu i ważkości tematów, jakie podejmuje. Wydaje się, że rdzeń jej opowieści o człowieku bo w istocie cała twórczość Noblistki jest wielką opowieścią o człowieku nie może pomieścić się w ramach języka, wykracza poza wszelkie granice gatunkowe. Stąd też Lessing nie przywiązuje się do formy: osiąga wyżyny pisarstwa zarówno na kartach opasłych powieści, jak i miniatur prozatorskich; prawdę o nas potrafi odnajdywać z epickim rozmachem i w kilku ruchach piórem. Prezentujemy wczesny tom opowiadań Noblistki, kilkanaście zajmujących historii, przewrotnych i błyskotliwych, głębokich i poruszających. Lessing patrzy na swoich bohaterów chłodnym okiem, wycofana, zdystansowana; jednocześnie nie można się oprzeć

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Iml | 2015-03-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2015

To już moje kolejne spotkanie z Doris Lessing, właściwie z jej twórczością. Osobiście nie miałam przyjemności porozmawiać z pisarką, a szkoda bo zapewne byłoby to bardzo ciekawe spotkanie i ogromna nauka płynąca z niego. No cóż, pozostaje mi czerpać wiedzę z utworów literackich wspomnianej autorki, która niejedno w swoim ciekawym i niepokornym życiu doświadczyła, a później przelała na papier ku radości czytelnika.

Opowiadania brytyjskiej literatki mają w sobie niesamowitą moc, pozostają w głowie i nie pozwalają na obojętność. Zaskakują podjętym tematem, jego realizmem, zachwycają sposobem przekazu i irytują zakończeniem. Ciężko przyjąć jednoznaczne stanowisko zgodne z naszymi poglądami lub społecznie przyjętymi normami. Szczególnie, gdy dotyczy to oceny tych opowiadań, na które autorka chciała zwrócić naszą uwagę i w opis których włożyła całą siebie.
Dopuszczam tę myśl, że przedstawione w nich wydarzenia przynajmniej w części mogły być jej udziałem. Podziwiam kunszt literacki,...

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Lessing /1919-2013/, a książka z 1963 roku. 11 pażdziernika 2007 przyznano jej literacką Nagrodę Nobla, uzasadniając wybór stwierdzeniem: „...jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”.
Krzysztof Cieślik w „Polityce” pisze:
„Ciekawiej prezentuje się piętnaście krótkich historii londyńskich, przedstawionych w „Mężczyźnie i dwóch kobietach”. Autorka – bardziej tu zjadliwa i wyzwolona – imponuje dogłębną analizą kobiecej psychiki. W sposób iście mistrzowski rysuje skomplikowane relacje damsko-męskie, często śmieszne, nieraz tragiczne, z ironią pokazuje miłosne rozterki dziewcząt i chłopców, część historii pozostawia niedopowiedzianych, jakby w zawieszeniu. Szczególnie porusza „Wzajemność”, opowiadająca o niezwykle pięknej miłości kazirodczej, a także „Zaliczona” z mocną sceną gwałtu”.
Konfrontuję to z oceną na „lubimy czytać” - 5.86 przy 71 ...

Aga CM | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Smutno mi się zrobiło na wieść, że Doris Lessing zmarła. Mimo że było to ponad rok temu nadal pamiętam ten dzień. To właśnie wtedy obiecałam sobie, że postaram się poznać jej twórczość. Niedawno pisałam o "Podróży Bena". Teraz sięgnęłam po zbiór opowiadań, który ukazał się w oryginale w latach 60-tych ubiegłego wieku. To moje trzecie spotkanie z jej prozą i za każdym razem jestem zaskakiwana. Niby autorka stale porusza tą samą tematykę, ale każda nowo poznana historia przez nią przedstawiona wywołuje nieznane dotąd odczucia. Czy i tym razem pisarce udało się znów mnie poruszyć?

Akcja tych 15 historii ma miejsce w różnych zakątkach świata. Bohaterowie różnią się od siebie pod względem pochodzenia, płci, zamożności, charakteru, wykonywanego zawodu. Postacie to odzwierciedlenie stoicyzmu, histerii, hartu ducha. Główną tematyką tu poruszaną przez Lessing jest miłość, obsesja, zdrada, związki kazirodcze. Historie te są najczęściej o ludziach nieszczęśliwych. Szczególnie o kobietach....

Ania | 2016-03-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2016

Nie jestem miłośniczką opowiadań, jestem miłośniczką twórczości Doris Lessing.
"Mężczyzna i dwie kobiety" to odważne i wnikliwe spojrzenie na człowieka. Uważna obserwacja, umiejętnie ubrana w słowa.
Opowiadania są różnorodne. Czasem ironiczne, humorystyczne, innym razem poważne. Jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. Przez każde z nich przebija styl Lessing, śmiałość i dosadność, które lubię.

wabag | 2016-10-03
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2016

Zbiór opowiadań Doris Lessing przeczytałem jednym tchem, ale to co rzuca się w oczy to przede wszystkim ich nierówność. Jedne porażają realizmem,z rozumieniem ludzkiej natury, dyskretnym ironicznym humorem, inne są jedynie ciekawe, ale jest też kilka opowiadań naprawdę słabych.

Dla mnie najistotniejszy w literaturze był zawsze człowiek jako jednostka. jego decyzje, wybory i działania. I to zarówno w odniesieniu do relacji miłosnych jak i w odniesieniu do tego co nas otacza i bliżej i dalej. To wszystko odnajduje w zbiorze opowiadań Lessing. Polecam szczególnie opowiadania pierwsze i ostatnie. Oba niby traktują o sprawach damsko- męskich, ale tak naprawdę poruszają rolę kobiet w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Czy kobietę stać powiedzieć mężczyźnie "nie" i czy ten drugi to akurat słowo zrozumie? Czy kobieta może zechcieć oderwać się od rzeczywistości, rodziny i choć przez chwilę pobyć samą? Czy ktoś ją zrozumie, czy wokół czekać ją będzie jedynie ostracyzm? Kto potrafi oderwać...

Ptasiemleczko | 2014-06-12

Czytałam opinie, aby nie zaczynać swojej przygody z Lessing od tej książki. I słusznie. Jestem trochę rozczarowana, ale jeszcze nie na tyle, żeby nie sięgnąć po kolejną pozycje tej autorki.
Lessing jest bystrym obserwatorem, tworzy wiaryodne portrety postaci. To mi się podobało.

Olena | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Jestem miłośniczką talentu Lessing, ale tę książkę zwyczajnie "zmęczyłam". Większość opowiadań bezlitośnie nużyła, kompletnie do mnie nie przemawiając, ale znalazło się także kilka perełek. Z żywym zainteresowaniem przeczytałam takie historie jak "Kobiety po przejściach" czy "Nasza przyjaciółka Judith". Ponadto na finiszu znalazły się dwa wspaniałe twory: "Zapiski z historii choroby" i "Pokój nr 19", jednak całość wypada (w moim odczuciu) dosyć blado. Jeśli ktoś trafi na tę publikację na początku swojej przygody z Doris radzę odłożyć ją "na później" i wziąć się za inne (w większości znakomite) książki wspomnianej pisarki.

Jacek Parys | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Książka to zbiór kilkunastu opowiadań z kategorii obyczajowe i chociaż nie wszystkie opowiadania są ciekawe, to kilka z nich wbiło mnie w ziemię jeśli można tak powiedzieć. Szczególnie polecam opowiadania nr 1-4, 8-11, 14-15. Pozostałe najprawdopodobniej wpływają tylko na zaniżoną ocenę u innych czytelników.

Salma | 2011-05-22
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Zdecydowanie wolę Doris Lessing w jej powieściach niż w opowiadaniach, a to dlatego, że głównym wątkiem jej prozy zawsze są wewnętrzne przeżycia bohaterów, wszelkie wydarzenia stanowią zaś jedynie tło akcji rozgrywającej się w ich głowach i sercach. Opowiadania są więc zwyczajnie zbyt krótkie, by dobrze poznać i zrozumieć postaci w nich występujące. Jest jednak w pisarstwie Lessing coś, co sprawia, że czytelnik mknie po stronach niczym pociąg pośpieszny i nie może odłożyć książki na półkę, póki nie dokończy kolejnego rozdziału. Z tego względu warto czytać także opowiadania tejże literatki - dla samego smakowania się jej kunsztem.

Marzenia | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Dawno czytane

Zmarła Doris Lessing

Doris Lessing - laureatka literackiej Nagrody Nobla zmarła w wieku 94 lat, jak podaje "The Guardian". Uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet. Ze względu na wymowę części swojej twórczości Doris Lessig stała się żywym symbolem marksizmu, feminizmu, antykolonializmu i sprzeciwu wobec apartheidu.