Pod skórą

Tłumaczenie: Anna Gren
Wydawnictwo: Świat Książki
Under My Skin: Volume One of My Autobiography, to 1949
Agnieszka

Tom 1 - Autobiografia do roku 1949. Trudno o bardziej egzotyczną młodość! Urodzona w Persji w 1919 roku, po kilku latach Doris z rodzicami i bratem przenosi się do Rodezji Południowej. Ojciec, bankowiec, postanowił tam założyć farmę, nie mając o tym pojęcia. Mała Doris, zwana Tygryskiem, uczy się życia wśród kolorów, zapachów i dźwięków Afryki, które na zawsze zachowała „pod skórą”. W wieku...

Tom 1 - Autobiografia do roku 1949.
Trudno o bardziej egzotyczną młodość! Urodzona w Persji w 1919 roku, po kilku latach Doris z rodzicami i bratem przenosi się do Rodezji Południowej. Ojciec, bankowiec, postanowił tam założyć farmę, nie mając o tym pojęcia. Mała Doris, zwana Tygryskiem, uczy się życia wśród kolorów, zapachów i dźwięków Afryki, które na zawsze zachowała „pod skórą”. W wieku piętnastu lat opuszcza dom, by żyć na własny rachunek.
Ta książka to jednak coś więcej niż wspomnienia. Autorka wciąż dyskutuje – ze sobą, z prawdą i ułudą pamięci, z czytelnikami. O wpływie wychowania, tajemnicach ludzkiej natury, potrzebie miłości, urządzeniu świata...

źródło opisu: http://merlin.pl/Pod-skora_Doris-Lessing/browse/product/1,710008.html

źródło okładki: http://merlin.pl/Pod-skora_Doris-Lessing/browse/product/1,710008.html

allison | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Czyta się tę autobiografię jak najlepszą powieść. I nie ma w tym nic dziwnego, bo życie Doris Lessing mogłoby posłużyć za kanwę wielu interesujących książek, a styl, jakim pisarka się posługuje, jest jednocześnie wysoki i bardzo przystępny (co dziś należy w literaturze do rzadkości).

Noblistka ujęła mnie szczerością i połączeniem faktów z literackim pięknem wypowiedzi. W pierwszym tomie wspomina przede wszystkim dzieciństwo i pierwszą młodość, o której na pewno można powiedzieć, że była durna i chmurna. Pod koniec książki poznajemy wiele szczegółów z pierwszego i drugiego małżeństwa oraz z wielkiego, burzliwego romansu pisarki z komunizmem.

Bardzo interesujące są także fragmenty mówiące o przodkach autorki, jej pierwszych ważnych lekturach, skomplikowanych relacjach z matką, blaskach i cieniach macierzyństwa.

"Pod skórą" to na pewno niezwykle cenna lektura dla miłośników twórczości Doris Lessing, gdyż zawiera wiele szczegółowych i interesujących informacji o utworach pisarki,...

Izabell | 2013-11-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: listopad 2013

"Pod skórą" jest tomem I autobiografii Doris Lessing do roku 1949. Swoją przygodę z Doris Lessing, pisarką brytyjską i laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2007 roku, postanowiłam rozpocząć od jej autobiografii i okazało się to wspaniałą przygodą. Zaczynając czytać nastawiłam się bardziej na "suche informacje", a tutaj wielkie zaskoczenie, gdyż książka oprócz tego, że jest autobiografią jest też świetną powieścią. Napisana jest zupełnie innym stylem, niż biografie czy też autobiografie, które do tej pory przeczytałam. Czyta się bardzo przyjemnie, z wielką ciekawością i małym niedowierzaniem, gdyż Doris Lessing miała dość intrygujące, burzliwe i fascynujące życie w egzotycznej scenerii.

Doris Lessing urodziła się w Persji w 1919 roku i tam spędziła swoje wczesne dzieciństwo (zmarła w wieku 94 lat 17 listopada tego roku). Gdy miała kilka lat, jej ojciec, bankowiec kupił farmę w Rodezji Południowej, brytyjskiej koloni w południowej Afryce. Tam też Doris dorastała. Miała...

DramaQueer | 2011-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Ciężko oceniać autobiografie. Zwłaszcza tak przenikliwe i wielowarstwowe jak ta, którą napisała Doris Lessing.

Kiedy streszczałem doświadczenia noblistki mojemu znajomemu, powiedział, że była z niej prawdziwa awanturnica. Bardzo spodobało mi się to syntetyczne określenie, które może nie do końca materialnie, ale w sferze psychologicznej, idealnie opisuje treść autobiografii Lessing.

Autorka często puszcza oko do czytelników. Już na samym początku przyznając, iż książka powstała ze znużenia, które towarzyszyło jej, gdy czytała kolejne przekręcone fakty na swój temat. Pod względem czysto treściowym jest to intrygujący portret czasów, które minęły. Zacofanej Afryki, schyłku Imperium Brytyjskiego, bezkrytycznej fascynacji ideologią komunistyczną.

Poza kontekstem historycznym, autorka dostarcza złożony materiał do analizy psychologicznej. Docenić należy szczerość pisarki w ujawnianiu, wcale nie romansów, ale mechanizmów obronnych, barier, póz, które przyjmowała przed otaczającymi ją...

Hatifnat | 2011-02-06
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam biogafie. W tej znajdzie czytelnik wysmakowane połączenie dojrzałej prozy, fascynującego życiorysu autorki a także sociologicznie intrygującego potretu epoki, która minąła. Wspaniała!

lady_of_theflowers | 2014-08-31
Przeczytana: sierpień 2014

Bardzo mądra książka.

Z łatwością można zauważyć, że Lessing napisała ją po to, by opowiedzieć czytelnikowi o tym jak naprawdę było w czasach jej młodości, pokazać Afrykę od wewnątrz ale równocześnie oczyma imigrantki. Chciała przedstawić nam, odbiorcom, pewną historię, ale również zrozumieć pewne jej aspekty. Nie jest to licha autobiografia, która skupia się jedynie na odczuciach autorki i powierzchownych sprawach, które miały okazję dziać się w opisywanym czasie. Wręcz przeciwnie. Dostajemy garść informacji o samej Lessing, jej rodzinie, bliskich, kochankach, współpracownikach i znajomych (choć nie zawsze wiemy o kim tak naprawdę mowa, bo imiona są miejscami zmienione, innym razem czytamy, że osoba ta jest teraz ważną osobistością i autorka nie ujawni personaliów), jak również o kraju, w którym się wychowała, stosunkach panujących pomiędzy rdzennymi mieszkańcami, a imigrantami, popularnych w tamtych czasach zabawach, sposobach spędzania czasu, potrawach itp. Mądra,...

Elżbieta | 2012-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2012

W trakcie czytania poczułam się jak wnuczka babki Doris. Ciekawe i burzliwe miała dzieciństwo i młodość, bo i czasy wtedy były trudne. Nie spodziewałam się, że była aż tak wyzwoloną kobietą. Pewnych jej życiowych wyborów nie potrafię jednak zrozumieć i przez to straciła część mojej sympatii. Mam nadzieję , że zrehabilituje się w moich oczach w 2. tomie swojej biografii.

Agnieszek | 2012-06-13
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Ciekawy obraz świata umiejętnie i skonstruowany przez osobę, która kocha życie i samą siebie.

Jest więc dzieciństwo w Rodezji, smakowanie samodzielności, wybory polityczne i osobiste. Dzieci, mężczyźni, rozwody, miłostki i romanse.

Tę autobiografię dobrze się czyta, choć np. wtręty polityczne były dla mnie nużące. Poruszanie kwestii nierówności społecznej, złego traktowania rdzennej ludności dziś - być może z powodu wieloletniego nagłaśniania tych problemów i związanych z tym przesytem - nuży. Za to zachwycić potrafi plastyczność opisów, przywoływanie smaków, dźwięków, zapachów - nadzwyczajna pamięć i nadzwyczajna umiejętność ubrania jej w słowa.

W pierwszej części znajdziemy wiele nadzwyczajnych obrazów: kilkudniowe podróże kolejowe, portrety rodziców, cudowną codzienność. I dojmujący smutek spowijający życie ludzie przeklętych przez wojnę światową. Autorka potrafi wzruszyć, zaskoczyć, wreszcie ukłuć. Np. gdy pisze o starzejących się rodzicach, decyzjach co dzieci.

W swej...

Ewelina Kaczmarek | 2010-09-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: lipiec 2010

Spoglądając na zdjęcie autorki, nigdy nie podejrzewałabym jej o ekscentryczne zachowania i wybory. Koniecznie trzeba przeczytać, jeśli chce się poznać tę kobietę z krwi i kości.

Dorota | 2013-09-30
Przeczytana: 29 września 2013

Szczera do bólu.
"Pod skórą" jest autobiografią laureatki literackiej nagrody Nobla, Doris Lessing. Tom pierwszy dotyczy dzieciństwa spędzonego w Persji, Anglii i dzieciństwa przeżytego w Afryce. Pod koniec książki poznajemy wiele szczegółów i faktów z z jej pierwszego i drugiego małżeństwa. Poznajemy również kulisy jej romansu z komunizmem i jej działalnością w tego typu organizacjach.

Ciężko jest skomentować i ocenić czyjąś autobiografię. Książka jest połączeniem faktów z życia pisarki jak i jej niezwykłego talentu literackiego.

Książkę czyta się z zapartym tchem, ale bardzo powoli i dokładnie. Trzeba ja analizować, zastanowić się czasami nad tym, co autorka próbuje nam przekazać. Trzeba ją po prostu czytać.
Jest do bólu szczera. Opisuje wszystko, łącznie z chęcią usunięcia pierwszej ciąży, porzucenia męża z dwójką dzieci, faktem niekochania drugiego małżonka. Nie pomija również błahych spraw dotyczących na przykład higieny osobistej.
W książce zawarte są również jej...

Wielkim atutem tej książki jest zarówno znakomity styl jak i niebywała szczerość Autorki, która nie tylko przywołuje poszczególne fakty ze swego życia, ale przede wszystkim zabiera czytelnika w fascynującą podróż w czasie, wtajemniczając go w przemyślenia, opinie i poglądy dotyczące wielu istotnych kwestii, ukazując złożony proces ich przekształcania, weryfikacji, rozkwitów czy odrzuceń na poszczególnych etapach egzystencji. Ta zaskakująco intymna opowieść o dzieciństwie i młodości, snuta barwnym językiem, godnym literackiego wirtuoza, przemawia do zmysłów i wyobraźni. Autorka niezwykle lekko operuje piórem, przez co jej wspomnienia czyta się przyjemnie, choć większości z wnikliwie opisywanych przez nią wątków do błahych i przyjemnych zaliczyć nie sposób. Burzliwą młodość w egzotycznej scenerii bez wątpienia uznać można za życiorys niebanalny, który dodatkowo posiada tę zaletę, iż ukazuje on pełnokrwistą postać, budzącą różnorakie (nie zawsze pozytywne) emocje - postać, obok której...

Dobrze wyjść z pisarzem: Doris Lessing

Niemożliwe jest opisanie życia pisarza, bo jego prawdziwej części nie da się zapisać. Doris Lessing próbowała je jednak zapisać zarówno w swoich powieściach, jak i w autobiografii. Obok Etgara Kereta, Henry’ego Millera, Orhana Pamuka i Michaiła Bułhakowa jest jedną z najbardziej lubianych i intrygujących mnie autorek.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.