Królestwo z tego świata.Eksplozja w katedrze.

Tłumaczenie: Kalina Wojciechowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
El reino de este mundo. El siglo de las luces
83-08-01523-9
Agnieszka

DWIE ZNAKOMITE POWIEŚCI KUBAŃSKIEGO PISARZA. Królestwo z tego świata Powieść ta, faktyczny debiut jednego z najwybitniejszych pisarzy kubańskich, Alejo Carpentiera (1904-1980), zainicjowała - w roku 1949 - jego świetną trylogię (kolejnymi ogniwami były: Podróż do źródeł czasu, 1953, i Eksplozja w katedrze, 1958) i wprowadziła autora na światową scenę literacką. Zrodziły ją obserwacje poczynione przez pisarza w czasie pobytu na Haiti i dojrzewające w jego artystycznej świadomości pojmowanie osobliwości kulturowej Ameryki Łacińskiej jako społeczności multietnicznej, wielobarwnej i w swoisty sposób „wielopłaszczyznowej” - takiej, w której magia, gusła i wszechpotężne wudu są równie realne jak rzeczywistość materialna. Powieść przedstawia przybycie na Haiti Marii Pauliny Bonaparte, ukochanej siostry Napoleona, i objęcia władzy królewskiej przez czarnoskórego Henri Christopha; ten historyczny epizod służy za pretekst do wykreowania postaci jednookiego Murzyna, nazwiskiem Mackandal, obdarzonej nadprzyrodzonymi właściwościami, przede wszystkim nieśmiertelnością. Mackandal skupia w sobie dziedzictwo wszystkich kultur, religii i mitologii - europejskich, prekolumbijskich i afrykańskich, a także azjatyckich - stapiających się w obyczajowości Karaibów w feeryczną syntezę, dodającą ludziom krzywdzonym i poniżanym siły do znoszenia ich ciężkiego losu. Powieść Carpentiera jest więc wielką metaforą doli człowieczej Latynosów - głównego problemu drążonego przez tego świetnego pisarza w całej jego twórczości.

SiOoDeCk | 2012-07-15
Przeczytana: 18 sierpnia 2012