Ta trzecia

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
miłość, romans, malarze
klasyka
Arek

Sienkiewicz opisuje historię dwóch biednych malarzy - Świateckiego i Magórskiego - z których pierwszy maluje "truposze", "trupielce" i "trupięta", a drugi zdobywa pierwsze miejsce w Salonie paryskim. Jest to humoreska opisująca życie artystycznej cyganerii i zakłamanego mieszczaństwa.

willa | 2016-11-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Nigdy nie sądziłam, że Henryk Sienkiewicz może napisać tak zabawną nowelę. W czasie czytania kilkakrotnie zaglądałam na okładkę książki, czy oby się nie pomyliłam. Ale nie! Wszystko było w porządku. Styl całkiem inny od tego w jakim napisał Trylogię czy inne swoje powieści. Ta krótka nowela czytała się bardzo szybko i dosyć przyjemnie. Poza tym wielkokrotnie wywołała na mojej twarzy uśmiech.

Bohaterami są dwaj ubodzy artyści-malarze Światecki i Magórski. Pierwszy z nich maluje "truposze", "trupięta" i "trupielce", natomiast drugi z nich do niedawna był zaręczony z pochodzącą z wyższych sfer Kazią Sułkowską, która za namową rodziców zerwała zaręczyny, gdyż mężczyzna był zbyt biedny jak dla ich córki. Wszystko zmienia się gdy jego obraz "Żydzi nad rzekami Babilonu" zostaje nagrodzony, co wiąże się ze sławą i pieniędzmi. Nagle mężczyzna znowu jest mile widziany w domu swojej niedawnej narzeczonej i planują ślub. Jak się dalej potoczy ta historia? To już trzeba przeczytać, bo...

ImeonTheConjured | 2014-10-13
Przeczytana: październik 2014

Nie spodziewałam się, że Sienkiewicz może pisać tak lekko i z pewnym "studenckim" humorem. Kreacja bohaterów, ich świata, dynamika utworu, narracja bliska strumieniowi świadomości - bardzo mi się podobały!

Sowaldez | 2016-08-25
Marianna | 2016-04-05