Ragnarök

Okładka książki Ragnarök Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Ragnarök
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 35) literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 35)
Ragnarök
Wydawnictwo Literackie
1988-01-01
1988-01-01

Książka jest świetna! Jest w niej ukazane stanowisko autorki do świata, człowieka i przyrody, z którym to zdaniem wyprzedzała o lata świetlne swoje czasy a nawet I dzisiejsze i z którym ja bardzo się utożsamiam. Wręcz odnalazłam w Radziwiczównie swoją bratnią duszę! Czytałam w wypiekami na twarzy, a moja ksiazka jest ozdobiona mnóstwem znaczników, bo złotych zdań jest tu mnóstwo. Wręcz chyle czoła przed wszechstronną wiedzę autorki, która możemy podziwiać na kartach książki. Nie pamiętam czy kiedys coś czytałam (może w szkole...?),więc uznaję, że to moja pierwsza lektura tej autorki i już mam chyba z 10 uzbieranych jej książek :D i niniejszym staje się ona jedną z moich ulubionych pisarek :) Bardzo polecam Ragnaroka! Będę musiała jeszcze raz ją przejrzeć, żeby na pewno nie zgubić żadnych cudownych cytatów, z którymi tak bardzo się zgadzam!

Książka, która ma wydźwięk inny niż wszystkie dzieła Rodziewiczówny, jakie miałam okazję przeczytać. Czuć w niej doświadczenie życiowe autorki (Rodziewiczówna napisała tę powieść, gdy miała 42 lata). Książka "Ragnarök" nie jest tak przesycona ideałami, autorka pozwala sobie na wyraźne kreślenie różnic społecznych, na krytykę ludzkiej hipokryzji, fałszu, przepaści mentalnej i duchowej nawet wśród chrześcijan.

Główny bohater, Roman Niemirycz, prawnik, który wcześnie stracił matkę i został boleśnie doświadczony przez los to postać o silnym charakterze. Człowiek oschły i ostrożny względem obcych, zyskujący jednak, dzięki relacji z poznanym pokornym księdzem, otwartość względem ludzi prostych, poranionych i biednych.

Rodziewiczówna nie upraszcza tu niczego, nie idealizuje, nie dąży za wszelką cenę do tego, by zapewnić czytelnikowi komfort i uszczęśliwić swoich bohaterów na siłę. Trudne relacje, trudne wybory, poszukiwanie celu i sensu przez głównego bohatera i niespodziewane, w zasadzie otwarte, zakończenie. Czytelnik sporo może sam sobie dopowiedzieć, przemyśleć.

"- Nadchodzi Ragnarök (...) Saga skandynawska mówi, że po dniach, które trwają wieki wieków, nadchodzą zachody słońc i zmierzchy duchów i światów, aż przychodzi Ragnarök, straszna noc idei i wiar, i sił. I wtedy bogowie i ludzie, gwiazdy i słońca, złe i dobre duchy, geniusze i potwory, pojęcia i zasady, zbrodnie i cnoty- skłębione, zbratane jednym zniszczeniem, kataklizmem, co w drzazgi aż do posad świata wstrząsa, zapadają się w otchłań śmierci i zniszczenia. Przeżyły się, chaosem się stało wszystko w noc Ragnaröku- w nicość zapadną. I muszą, bo już panuje chaos, a fałsz przeżarł jak rdza fundamenty ludzkich wiar i uczuć, i czynów. Nie ma na czym oprzeć nowego gmachu ani starego restaurować niepodobna, bo co stoi, co się nie chwieje, co zdrowe?"

"(...) i może da Bóg, i wy jeszcze tego nie dożyjecie, ale straszna będzie ziemia, gdy na niej zostanie tylko człowiek mądry i silny, i wszystko to tylko, co on wytworzy, wymyśli, wychowa i zbuduje.
(...)- Będzie strasznie, bo to, co teraz jest chorobą, będzie stanem ogólnym ludzkości. Pomsta przyjdzie na to, czym się najwięcej szczyci homo sapiens. Świat ludzki skończy zwyrodnieniem ciała i obłąkaniem rozumu. Postęp, cywilizacja, wynalazki, walka o byt, nauki, sztuki, zbytek, wygody- to wszystko stopnie do rozstroju ciał i dusz, do szaleństwa i śmierci za życia. Ludzie, wy przecie jeszcze zdrowi i przytomni, nie krzywdźcie słabszych, nie tępcie, co Boże, nie zmieniajcie, co wieki trwało, milczcie o dochodach i zyskach, zostawcie ten szmat dziki w jego dzikości, tych ludzi natury z ich naturą, tego zwierza w jego łozach i chaszczach, nie naprowadźcie tu rachmistrzów i mierników, bo popełnicie ciężki grzech."

Dobrze się czytało. Nie jest to jakaś wybitna pozycja, ale czasami dobrze jest wrócić do literatury napisanej "starą" polszczyzną. Ten okres w literaturze zawsze wydaje się smutny, pesymistyczny, aż człowiek cieszy się, że nie żyje w tamtych czasach, gdzie podziały klasowe były aż tak widoczne. Mimo, że ktoś był inteligentny i nawet majętny z góry był przekreślony w towarzystwie, jeżeli nie urodził się w odpowiedniej rodzinie. Mam nadzieję, że Romek pojechał w podróż ze Szwedami i żył długo i szczęśliwe...

Najlepsza książka Rodziewiczówny,jaką czytałam.Dająca do myślenia.Ponadczasowa.Polecam gorąco.

Powieść o charakterze społeczno-obyczajowym, pokazująca obraz społeczeństwa polskiego przełomu XIX i XX wieku, napisana prostym, a równocześnie bardzo poruszającym językiem, ożywiona przez bohaterów - ludzi o wielkim sercu, wrażliwych na cudzą krzywdę, zwłaszcza ludzi w nędzy, chorych, bezrobotnych, bezdomnych.
Głównym bohaterem jest Roman Niemirycz, człowiek samotny, o wykształceniu prawniczym, który po studiach praktykował u adwokata, pracował w sądzie, aż wreszcie został pracownikiem w biurze zarządu ordynacji u hrabiego Alfreda, wcześniej będąc korepetytorem jego syna - Andrzeja. Był autorem wielu krytycznych artykułów w piśmie "Pręgierz", w których piętnował hipokryzję, fałsz, obłudę, rozpustę, kult pieniądza, "kalectwa moralne i wstydy społeczne". Krytycznie odnosił się do Kościoła i zachłannych księży, do instytucji małżeństwa i miłości, ale jego spojrzenie na te problemy uległo zmianie, gdy poznał pewnego dnia ubogiego księdza, proszącego o jałmużnę dla potrzebujących, który pokazał mu drugą nieznaną stronę życia.
Powieść poruszająca odważne, jak na tamte czasy, problemy społeczne, ale to też powieść o ludzkiej samotności, namiętnościach, rozczarowaniach, nadziejach, potrzebie miłości, o dwóch obliczach polskiego społeczeństwa; tego bawiącego się, uznającego tylko kult pieniądza i tego pozostawionego samemu sobie - biednego, niewykształconego, bez wsparcia i pomocy. Tak jak wcześniej przeczytana "Hrywda", tak i ta książka wciągnęła mnie bez reszty.

Głównym bohaterem jest Roman Niemirycz, człowiek samotny, o...

Jest to książka, którą pokochałam całym sercem, do której często wracam.
Zakochałam się w filozoficzno-religijno-miłosnej treści, w losach Niemirycza, w samym Romanie i w księdzu Michale. Byłam szczerze wstrząśnięta zakończeniem, bliska płaczu.

"Klątwa nie jest obroną wiary. Prawda nie piorunuje: jest słońcem, które świeci wszechpotężne, wszechczyste, nie dbające w swym majestacie o wszelkie napaści".

Jest to książka, którą pokochałam całym sercem, do której często wracam.

1931

Miasto i wieś, ubóstwo i ordynacje, zdrowie i choroba, ateusz i ksiądz. Na dokładkę perypetie miłosne i rodzinne, podróże i przemyślenia.
Wiele goryczy, sporo pokory.

"Innego końca świata nie będzie"...

Wiele goryczy, sporo pokory.

"Innego końca świata nie będzie"...

Książka - świetna. Zakończenie - zaskakujące. Bardzo polubiłam postać księdza i do dzisiaj ją wspominam, porównując ubogiego kapłana z powieści z dzisiejszymi księżmi, chociażby z mojej parafii. Tak, że gdybym mogła - dałabym jedenaście gwiazdek.

Bardzo dobra powieść psychologiczno-społeczna. Duży plus za niebanalne zakończenie.

• Obyczajowe
  • Maria Rodziewiczówna