Księżyc i Słońce

6 (28 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
The Moon and the Sun
fantasy, XIV wiek
Moreni

Siedemnastowieczna Francja, rządzona przez Ludwika XIV, władcę o niepohamowanej ambicji. W jego królestwie piękno i bogactwo są kluczem do sukcesu; frywolność rodzi okrucieństwo; nauka i alchemia walczą o prymat! Dworzanie - od Galerii Zwierciadlanej po nędzne poddasze Wersalu - konkurują ze sobą w zadowalaniu Najświętszego Pana, którego żądza chwały nie zna granic. Król Słońce wysyła swego...

Król Słońce wysyła swego przyrodnika na szaleńczą wyprawę w poszukiwaniu źródła nieśmiertelności - rzadko spotykanego, być może nieistniejącego, morskiego potwora. Jezuita Yves de la Croix czyni zadość jego życzeniu. Osobliwe stworzenie o płetwiastych dłoniach, długich włosach i twarzy chimery staje się obiektem groteskowego, lecz intrygującego eksperymentu. Maria Józefina de la Croix także w nim uczestniczy. Jednak wkrótce stanie przed koniecznością dokonania wyboru. Zdecydowawszy, będzie musiała się przeciwstawić wszystkim siłom, dotychczas rządzącym jej światem: królowi, państwu, kościołowi, nawet ukochanemu bratu. Czy starczy młodej kobiecie odwagi, by iść za głosem serca i bronić własnych przekonań?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Ksiezyc_i_Slonce-p-1198-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ksiezyc_i_Slonce-p-1198-.html

Weronika B | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 2000 rok

Sentyment!

W swoim życiu przeczytałam już wiele książek i przyznaję, nie wszystkie pamiętam. Ale ta jakimś cudem zachowała się niemalże bez luk. Nie jest to jakaś wybitna pozycja, z perspektywy czasu muszę nawet przyznać, że historia jest jedynie dobra. ALE...

Hrabia Lucien to jeden z pierwszych bohaterów, którym udało się podbić moje serce. Jego dobroć i inteligencja urzekły mnie od pierwszej strony i jak widać pozostały ze mną przez te wszystkie lata.

Z książki dowiedziałam się też o kilku aspektach życia codziennego w czasach Ludwika XIV., które okazały się prawdziwe. Dlatego również punkcik dla autorki za niezły research.

Tirindeth | 2015-02-21

Powieść Vondy McIntyre przeczytałam jakieś czternaście lat temu, czyli w zasadzie niedługo po pojawieniu się tego dzieła na polskim rynku wydawniczym. Pamiętam, że przeglądając książki ustawione na półkach w bibliotece, coś w okładce i opisie Księżyca mnie tak zaintrygowało, że po prostu musiałam go wypożyczyć. I dobrze, bo pomimo upływu lat, wciąż miło wspominam tę lekturę – była tak charakterystyczna, że dosyć szybko i na długo zapadła mi w pamięć.

O czym jest Księżyc i Słońce? W zasadzie to fantastyka z wątkiem romantycznym i historią w tle. Mamy czasy Ludwika IV, Francję w rozkwicie, intrygi polityczne i… marzenie o nieśmiertelności. Król Słońce, według McIntyre, to postać owładnięta szaleństwem, która za wszelką cenę chce posiąść wiedzę na temat nieśmiertelności. W tym celu rozkazuje jednemu ze swoich ludzi, by schwytał morskiego potwora (forma podobna do syreny lub trytona) i przywiózł go do Francji. Wyprawa się udaje, zostają schwytane dwa osobniki z morskich głębin, w tym...

Ola | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Połasiłam się na "Księżyc i słońce" ponieważ wygrała "Nebula" w 1997r. i pokarało mnie.

Fabuła przypomina romansidło osadzone w czasach "Króla Słońce" we Francji.
Brat gł. bohaterki odnajduje morskiego potwora ... i fabuła sprowadza się do tego czy jest to zwierzę, demon czy istota ludzka, istota rozumna. Plus oczywiście wątek miłosny.

Są tu także rozważania duchowe, ale trudno porównać tą książkę np. do "Mówcy umarłych" Card`a, gdzie książka była bardziej realna. Tu jest po prostu romansidło ... osadzone bardzo dobrze w epoce. Sęk, w tym, że nie tego szukałam.

Nie mniej, jako lekką lekturę można Sobie zafundować.

srebrnanatalia | 2015-05-14
Przeczytana: 2002 rok