Dune. House Atreides
837150649X
Diuna, Dune, House Atreides
Krzysiek

Cykl powieściowy Franka Herberta pt. "Diuna" stał się klasyczną pozycją literatury fantastycznej. "Ród Atrydów" cofa się o cztery dekady i ukazuje główne jego postaci. Tron Złotego Lwa okupuje starzejący się tyran Elrood IX, podczas gdy jego syn, Szaddam, nie może się doczekać chwili, kiedy sam zacznie władać Cesarstwem. Na poły religijny zakon Bene Gesserit rozwija swój program kultywacyjny,...

Na poły religijny zakon Bene Gesserit rozwija swój program kultywacyjny, którego efektem mają być narodziny Boga-dziecka, zwanego Kwisatz Haderach.
Mało ważny pośród innych wielkich familii ród Atrydów podejmuje ryzykowne działania, kierując się zasadą honoru, a stawką jest zguba z ręki najzacieklejszych wrogów, Harkonnenów. Tom pierwszy trylogii opisującej wydarzenia poprzedzające historię opowiedzianą w jednym z największych bestsellerów literatury fantastycznej. Autorami książek są Brian - syn Franka Herberta oraz Kevin J. Anderson, który napisał wiele popularnych książek z serii "Gwiezdne wojny" i "Z archiwum X", a także jest współautorem nominowanej do nagrody Hugo powieści "Budowniczowie nieskończoności".

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2000

| 2014-05-07
Przeczytana: maj 2014

Przystępowałam do "Rodu Atrydów" z obawami. Po części spowodowanymi tym, że kiedyś, dziesięć (około) lat temu próbowałam przeczytać tę książkę, odrzucił mnie styl pisania. Jednak bardzo chciałam dać jej szansę, bo człowiek się zmienia, razem z gustami, a Diuna zawsze stanowiła jeden z moich ulubionych cykli.

Co prawda do oryginalnej serii bardzo jej daleko, ale gdy przeczytałam ją teraz, wyszło, że to bardzo fajna przygodowa powieść, dziejąca się w uniwersum, które tak kocham.

Książka opisuje głównie losy młodego Leta Atrydy, ojca Paula, który musi radzić sobie z wieloma przeciwnościami na miarę...wszechświata. Zabójstwa, knucie i podłe uczynki są na porządku dziennym, cesarz znanego uniwersum to stary dziadyga z mściwym charakterem, a pewien Ród upada...a Atrydzi postanawiają im pomóc.

Brian Herbert i Anderson stworzyli coś, co można porównać do przezroczystego papieru. Ogólny zamysł Diuny jest ten sam, świat też. Jednak nie widać tego świata tak wyraźnie, jak w przypadku...

Krzysztof Baliński | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Pewnie się dziwicie moi drodzy czytelnicy, że mi się chce na okrągło rozpracowywać literacki świat, uniwersum Diuna, spytacie dlaczego?
Odpowiedź jest tylko jedna.

Zachwyt i fascynacja.

Czyta się i czyta, i coraz więcej chce się czytać, zachwycać się, poznawać coraz bardziej koncepcje Franka Herberta, kontynuowaną przez Briana Herberta i Kevina Andersona. Niby literacka Diuna jest wciąż ta sama, ale fascynujących wątków do odkrycia przez czytelnika jest co niemiara.

Teraz czytam trylogię Preludium Diuny*, jak sugeruje nazwa, wydarzenia opisane mają miejsce przed czasem kiedy młody Paul Atryda, który został później Muad’Dibem, mesjaszem Fremenów opuścił rodzinny Kaladan i wraz z ojcem Leto I udał się na Diunę, bowiem Atrydzi przejęli lenno na Diunie.
Wydarzenia opisane w książce zatytułowanej „Ród Atrydów” toczą się jakieś 30, może 40 lat przed wydarzeniami opisanymi w cyklu „Kroniki Diuny” Franka Herberta. Na scenę kosmicznej geopolityki wchodzi młody Leto I , tymczasem w...

Krzysiek | 2010-05-22
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: sierpień 2006

Ród Atrydów, co z ciężkim sercem muszę powiedzieć, był moją pierwszą przygodą z serią opowiadającą o Diunie. Książkę napisał syn Franka Herberta - Brian. Styl jest zdecydowanie mniej epicki od oryginału(pisząc z perspektywy czasu), zaś bardziej przypomina współczesną literaturę popularną, co jednak sprawia, że akcja jest bardzo wartka.

Fabuła opowiada o dzieciństwie Leto i stara się rozszerzyć wątki poruszane w głównej sadze. Natomiast brak jest tu tego samego uroku i rozmachu, jaki cechował dzieła ojca Briana Herberta. Mimo to książka jest warta lektury niezależnie od tego, czy się miało z serią do czynienia, czy też nie.

Adamkoc | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczynałem ja czytać mając nadzieję na lekturę dobrą.Może nie tak Diuna ale choć troszkę.I nie było źle,wyjaśnienie pewnych rzeczy,historii postaci ciekawe.Ale jak dla mnie spaprana historia Ducana Idaho!Zrobiona na siłę i bez polotu!To chyba najgorsza rzecz.Sprawa z chorobą barona Harkonnena też mocno naciągana.jestem w połowie i zastanawiam się czy czytać dalej,bo straciłem trochę chęci.

Marta | 2017-07-14

Ciężka sprawa z tą powieścią.. po pierwsze jako zagorzaly fan Diuny niechętnie sięgnęłam po tą powieść z obawy, że sie po prostu wkurzę bo będzie tyle przeinaczeń i nieścisłości. Po drugie najczesciej synowie, dalsza rodzina lub obcy pisarze biorą się za takie arcydzieła dla kasy, co samo w sobie jest już niesmaczne i najczesciej nieudane ( ale cyferki sie zgadzają). Po trzecie nienawidzę i wsumie nierozumiem jak można pisać powieść w dwie osoby..to nigdy dobrze nie wychodzi..Ta powieść może i nie byla pisana ze wzgledu na kasę tzw odcinanie kuponów, zaznaczam może, jednak do udanych nie należy. Teraz nasuwa się pytanie czy tłumaczenie jest tak złe, czy to jednak pisarze popełnili szereg błędów. Nawet jakiś fan na moim egzemplarzu sam nanosił poprawki czerwonym długopisem, heh pewnie czuł to co ja. W każdym razie jedno czego nie da zarzucić pisarzom to nie trzymania jednego stylu, faktycznie nie czuło sie, że pisało to dwóch ludzi. Plus jest też taki, że historia jest ciekawa i...

Anna Koniec | 2015-09-23

Była to siódma książka z Diuny, którą przeczytał mi Mako (kto nie zna, tego zapraszam na stronę wspaniałego lektora> http://poczytajmimako.blogspot.com/). Odtworzyłam ją zaraz po sześciu podstawowych tomach. I uwiodła mnie ona jeszcze bardziej niż dzieła ojca Briana Herberta. Młodsze pokolenie wzięło się za temat i zrobiło zeń majstersztyk. Perełkę.

Niby wierny czytelnik wie, jak to wszystko się skończy (taka uroda prequela), ale to, jak autorzy igrają z tą wiedzą czytelnika jest niesamowite. Poza tym Autorzy bardziej zadbali o tempo narracji, nadając jej dobry rytm i ograniczając opisy. Dzięki temu powstała książka, którą czyta się świetnie niezależnie od tego, czy wcześniej już było się na Diunie czy nie.

Karolina | 2012-08-22

całkiem zgrabnie opowiedziane i wyjaśnione wątki które sa wspomniane w pierwszej części sagi DIUNY- zdecydowanie bardziej sensacyjna książka niż oryginał, brak "epickości" i wzniosłości nie powoduje że książka jest zła- jest inna bardziej lekka i przygodowa, bardzo przyjemna lektura obowiązkowa dla fanów sagi

Usul | 2012-03-19
Przeczytana: 18 marca 2012

Książka nie jest napisana może tak dobrze jak główne części cyklu Diuny, napisane przez samego Franka Herberta. Jednakże zawiera wiele informacji wyjaśniających kto, z kim, dlaczego, jak i po co.

Grisznak | 2014-12-17

Nudne. Niby dzieje się dużo, a tak naprawdę nie dzieje się nic ciekawego. Wszystko oczywiste i bez zaskoczeń. Męcząca książka.

Efemeryda | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Da sie przeczytać. Przesycenie cyklem bardzo widoczne. Resztę spokojnie mogę sobie odpuścić.