Wariatka Maigreta

Wydawnictwo: L&L
La Folle de Maigret
wariatka, maigreta, georges, simenon
dona

Komisarz Maigret nie znalazł czasu dla pewnej starszej pani, która przez kilka dni czekała na niego cierpliwie pod biurem. To był błąd. Później mógł poznać już tylko jej dziwną rodzinę i jeszcze dziwniejszych partnerów tejże... Zakończenie nietypowe dla kryminałów, nie tylko tych o Maigrecie.

almos | 2014-12-11
Przeczytana: 30 listopada 2014

Samotna, mocno starsza pani nagabuje Maigreta, twierdząc, że ktoś myszkuje w jej mieszkaniu pod jej nieobecność. Wydaje się nieszkodliwą wariatką, ale wszystko zmienia się raptownie, gdy zostaje znaleziona zamordowana. Książka traktuje o śledztwie Maigreta, chodzi o odkrycie motywu i sprawcy morderstwa.

Jak to u Simenona, fabuła jest prosta a śledztwo krótkie, Maigret oczywiście podejrzewa najbliższą rodzinę ofiary: jej siostrzenicę, i dorosłego syna siostrzenicy i wokół nich kręci się dochodzenie. Maigret powoli zagłębia się w przeszłość i dokopuje do prawdy. Niemniej czasami działa celowo opieszale, pozwalając na przykład na to, aby kluczowy dowód rzeczowy został zniszczony. Poza tym zakończenie jest nietypowe dla cyklu z Maigretem, dlaczego? Przeczytajcie sami.

Można tę książkę traktować jak mini-studium kobiecej samotności: mamy tu smutną i samotną starość starszej pani, mamy kobietę w średnim wieku, nie mogącą przeżyć kilku dni bez mężczyzny i topiącą smutki w alkoholu....

Emma | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Na posterunek przychodzi starsza pani i żąda widzenia z inspektorem Maigretem. Opowiada, że w jej mieszkaniu ktoś pod jej nieobecność przestawia rzeczy. Oczywiście zostaje zlekceważona, a policjanci mówią o niej wariatka Maigreta.
Niestety, staruszka zostaje znaleziona martwa, a przed inspektorem wyjątkowo trudna sprawa w której jest zupełny brak podejrzanych, motywów i dowodów.
W tej powieści Simenon przybliża czytelnikowi postać pani Maigret, która występuje w tle każdej z książek.
Czyta się świetnie (jak zresztą inne pozycje cyklu).
Polecam również tym, którzy zastanawiają się dlaczego paryski policjant został właściwie zapomniany w Polsce.

Ireneusz | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Jedna cześć z serii kilku książek o przygodach, bardziej zmaganiach komisarza Maigreta. Ciężko ją ocenić przeczytawszy tylko jedną pozycję ale mnie szczerze mówiąc nie urzekła. Nie urzekła mnie mimo iz czytało się bardzo lekko, miło, i nawet mimo tego iż poniekąd wciągnęła. Nie urzekła mimo tego że chciałem poznać rozwiązanie zagadki i mimo tego że podobał mi się styl w jakim została napisana. Nie urzekła mimo tego że po skończeniu jej byłem zachwycony tym że autor na jak na dłoni podał czytelnikowi rozwiązanie i że wystarczyło tylko proste skojarzenie kilku juz wcześniej poznanych faktów. Nie porwała mnie mimo tego że nauczyła że zawsze na trudne pytania są proste odpowiedzi. Nie spodobała mi się mimo tego iż zadrwiła z mojego analitycznego postrzegania świata. Coś mi się w niej nie podobało i nie siegnę do kolejnych części, ale z czym mi konkretnie nie spasowała nie mam pojęcia. Sorry.

Martina | 2017-09-14
Przeczytana: 2017 rok

Ciężko mi nazwać powieść Georgesa Simenona kryminałem czy też thirllerem, bo książka nie przyprawia ani o gęsią skórkę ani też nocne koszmary. Treść powieści detektywistycznej, bo tak osobiście określiłabym "Wariatkę Maigreta", jest naprawdę lekka pomimo tego, że kryje w sobie tajemnicę morderstwa miłej, starszej i całkiem zamożnej Pani. Komisarza Maigreta da się lubić.

michalina | 2018-06-10
Piotr Piękoś | 2018-01-29