Zostawić Las Vegas

Wydawnictwo: Jirafa Roja
Leaving Las Vegas
powieść, uzależnienia
Jenny_89

Na podstawie opublikowanej w 1990 roku powieści amerykańskiego pisarza Johna O’Briena powstał dramat z Nicholasem Cage'em i Elisabeth Shue. Odtwórca głównej roli za rolę Bena Andersona odebrał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian w 1995 roku. Za najlepszy scenariusz adaptowany Mike Figgis wyróżniony został nominacją do Oscara. Książka, na podstawie...

Odtwórca głównej roli za rolę Bena Andersona odebrał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę dla najlepszego aktora na MFF w San Sebastian w 1995 roku. Za najlepszy scenariusz adaptowany Mike Figgis wyróżniony został nominacją do Oscara. Książka, na podstawie której wyreżyserowano film, od 11 stycznia jest w księgarniach.

John O’Brien opowiada, po trosze własną, historię o upadku alkoholika. Ben – utalentowany hollywoodzki scenarzysta, któremu desperacka pogoń za alkoholem zabiera pracę – wyjeżdża do Las Vegas, gdzie bary otwarte są 24 godziny na dobę, a miłość można kupić na każdym rogu. Chce tam zapić się na śmierć. Przypadkiem poznaje jednak prostytutkę Serę, z którą zaczyna łączyć go silne uczucie. Powieść opisuje dramatyczne losy tej skazanej na niepowodzenie szczerej przyjaźni dwojga zagubionych i samotnych ludzi – dążącego do samozniszczenia alkoholika i kochającej go prostytutki. Oboje nie mają wiele do stracenia…

Jenny_89 | 2010-05-31
Przeczytana: 31 maja 2010

Historia alkoholika i prostytutki... On pije na potęgę, ona puszcza się bo musi... Oboje zdają sobie sprawę, że znaleźli się na dnie, z którego już się nie podniosą... Najbardziej podobały mi się fragmenty kiedy byli razem - ich rozmowy i relacje między sobą... A najmniej opisy ciągu alkoholowego Bena... Smutna historia...

carolca | 2013-04-09

Książka warta przeczytania, lecz jej czytanie wcale nie jest przyjemne.Trudno identyfikować się z którymś z bohaterów, lub spróbować wczuć się czy zrozumie bohatera, bo to w końcu historia prostytutki i alkoholika. Ale jak dla mnie bardzo dobrze napisane , realistycznie. Mnie mierziła w niektórych momentach.

Heatcliff | 2014-11-07
Przeczytana: 21 listopada 2008

Zimna, wyprana z uczuć powieść, w której seks sprowadzony jest do mechanicznych czynności, a egzystencja bohaterów ponura w bezbarwnym świecie, bez emocji, w przeciwieństwie do filmu Mike'a Figgisa, w którym bohaterowie budzili sympatię i umieli wywołać u widza emocje. Natomiast tutaj bohaterowie twardo trzymają się ziemi, uczucia jak miłość czy współczucie są słabościami, na które nie mogą sobie pozwolić w obawie przed utratą tej odrobiny namiastki życia jaką posiadają. W końcu jednak bohater osiąga to, do czego przez całą powieść dąży, jednak nie znaczy to, że opowieść zakończy się szczęśliwie, bo nie opowieść w stylu "Pod Mocnym Aniołem".

Lidia Olszewska | 2011-03-23
Przeczytana: styczeń 2011

To jedna z tych książek, które czyta się na raty.
Przewijający się cały czas schemat- staczanie się głównego bohatera, zwrot akcji, nadzieja, ponowne pogrążenie się- jest niemal wycieńczający psychicznie.
Mimo ponurego nastroju, w jakim książka pozostawia czytelnika- jest jak najbardziej godna przeczytania.

murarz | 2016-08-10
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane