Zostawić Las Vegas

2008-01-01
2008-01-01
Maciej Majchrzak
powieść uzależnienia

Alkoholik i prostytutka – w powieści opisującej taką parę głównych bohaterów spodziewalibyśmy się raczej prostego, wręcz ordynarnego języka, a jednak John O’Brien zaskakuje czytelnika zawiłością i niejaką elegancją prowadzonej przezeń narracji. Pomimo brutalnych szczegółów codzienności naszych bohaterów książka nie odstrasza przesadnym naturalizmem i nawet co wrażliwsi czytelnicy nie powinni poczuć się zniesmaczeni.

Jedynym zastrzeżeniem, jakie mam wobec tej książki jest zbyt szybki rozwój wydarzeń w ostatniej jej części. Autor świetnie buduje tło dla tej osobliwej historii, niespiesznie wprowadzając nas w świat głównych bohaterów w pierwszych trzech częściach, więc tym bardziej byłam zawiedziona częścią czwartą. W innym wypadku podniosłabym pewnie ocenę o jeszcze jedną gwiazdkę.

Na tę książkę trafiłam, szukając filmu o tym samym tytule, który jest dość trudno znaleźć. Na szczęście złożyło się tak, że film jest u mnie i już nie mogę się doczekać kiedy go zobaczę.
Główny bohater Ben, jest alkoholikiem, który dość przypadkowo spotyka na swojej drodze prostytutkę Serę, z którą połączy go dość specyficzna relacja. Książka ta jest przepełniona bólem, który dość długo we mnie pozostanie z racji tego, że jestem dość emocjonalnym człowiekiem.

Zimna, wyprana z uczuć powieść, w której seks sprowadzony jest do mechanicznych czynności, a egzystencja bohaterów ponura w bezbarwnym świecie, bez emocji, w przeciwieństwie do filmu Mike'a Figgisa, w którym bohaterowie budzili sympatię i umieli wywołać u widza emocje. Natomiast tutaj bohaterowie twardo trzymają się ziemi, uczucia jak miłość czy współczucie są słabościami, na które nie mogą sobie pozwolić w obawie przed utratą tej odrobiny namiastki życia jaką posiadają. W końcu jednak bohater osiąga to, do czego przez całą powieść dąży, jednak nie znaczy to, że opowieść zakończy się szczęśliwie, bo nie opowieść w stylu "Pod Mocnym Aniołem".

Książka warta przeczytania, lecz jej czytanie wcale nie jest przyjemne.Trudno identyfikować się z którymś z bohaterów, lub spróbować wczuć się czy zrozumie bohatera, bo to w końcu historia prostytutki i alkoholika. Ale jak dla mnie bardzo dobrze napisane , realistycznie. Mnie mierziła w niektórych momentach.

To jedna z tych książek, które czyta się na raty.
Przewijający się cały czas schemat- staczanie się głównego bohatera, zwrot akcji, nadzieja, ponowne pogrążenie się- jest niemal wycieńczający psychicznie.
Mimo ponurego nastroju, w jakim książka pozostawia czytelnika- jest jak najbardziej godna przeczytania.

To jedna z tych książek, które czyta się na raty.

Historia alkoholika i prostytutki... On pije na potęgę, ona puszcza się bo musi... Oboje zdają sobie sprawę, że znaleźli się na dnie, z którego już się nie podniosą... Najbardziej podobały mi się fragmenty kiedy byli razem - ich rozmowy i relacje między sobą... A najmniej opisy ciągu alkoholowego Bena... Smutna historia...

• Domowa biblioteczka
  • Z antykwariatu