El informe de Brodie
opowiadanie amerykańskie

W 1970 r., dwadzieścia lat po Alefie, Borges publikuje kolejny tomik opowiadań. Sam autor określi zawarte w nim utwory jako "realistyczne", ale bardzo szczególny to realizm, pełen niedomówień, przesycony magią i niezwykłością. Akcja opowiadań rozgrywa się gdzieś w zaułkach Buenos Aires lub na bezkresnej pampie. W tej scenerii pojawiają się dwa najważniejsze motywy Raportu Brodiego: rozwidlające się ścieżki przeszłości, które przecinają teraźniejszość, i krzyżujące się noże (w przenośni lub dosłownie) w bezwzględnej walce o kobietę, honor lub prawdę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

PMat | 2013-02-16
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: luty 2013
metner | 2012-09-15

Borges w dobrej jak zwykle formie. Ostatnie opowiadanie , czyli de facto opowiadanie tytułowe kładzie na łopatki i skłania do refleksji. Polecam.

olaf2009 | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Niezwykła, wymowna, emocjonująca, zmuszająca do refleksji. Inny wymiar literatury.

gggagg | 2015-03-09

Autor przez duże A. Krótko i na temat.

Anna | 2016-11-27
Na półkach: Ibero, Posiadam, Przeczytane