Słowiańska moc, czyli o niezwykłym wkroczeniu naszych przodków na europejską arenę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-244-0008-7
historia, słowianie, polska
historia
Gaba Buńczuk

Napisana przez archeologa popularnonaukowa pozycja, odkrywająca tajniki pochodzenia i niezwykłego sukcesu cywilizacyjnego Słowian, w tym praprzodków Polaków - przystępnie napisana, rzetelna, doskonale łącząca wiedzę z różnych dziedzin nauki: archeologii, antropologii i językoznawstwa. Odpowiada n . Odpowiada na zaskakujące pytania: czy Mieszko I był wikingiem, co mają wspólnego Słowianki z Amazonkami i wiele innych. Dezawuuje mity i utarte pojęcia, przywraca wiarygodność dawnym podaniom.

Anna | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Nie jestem naukowcem, nigdy w szczególny sposób nie interesowałam się historią, ale warto wiedzieć skąd się wzięliśmy jako Polacy - naród o korzeniach słowiańskich, którego praprzodkowie osiedli na obecnych terenach Polski.

Książka "Słowiańska moc..." autorstwa jednego z najznamienitszych naszych historyków i archeologów próbuje odpowiedzieć na te pytania, posiłkując się obszerną wiedzą historyczną, wykopaliskową, językową, przedstawiając zapiski dawnych kronik, legend, odkrycia archeologiczne dokonane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci na terenach naszego kraju, ale też na obszarze państw sąsiednich.
Nie wszystkim pewnie się spodoba prezentowana przez autora hipoteza, a może nawet prawda historyczna, że my Słowianie wywodzimy się od ludów indoeuropejskich, a pierwszą kolebką słowiańszczyzny były prawdopodobnie dzisiejsze okolice Wołynia i Podola. Mamy dużo wspólnego z Wikingami, których bytność na obecnych ziemiach Polski odkryto w wykopaliskach, pochodzących z VII/VIII...

Kryanka | 2015-02-06
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 05 lutego 2015

Zdzisław Skrok jest „twarzą” jednej z najpopularniejszych teorii na temat pochodzenia Piastów, wywodzącej ich od wikingów. Teorię tę rozwija w książce „Czy wikingowie stworzyli Polskę?”, znają ją też zapewne wielbiciele serii Nienackiego „Dagome iudex”. W środowisku historyków jego warsztat naukowy nie jest zbyt poważany, a do tego argumenty przeciwników odrzuca jako naznaczone ideologią. Zarzuca się mu, że neguje dorobek Słowian, największe skoki cywilizacyjne przypisując rzekomo rządzącymi nami kolejno plemionami, głównie germańskimi. Mnie jednak do teorii normandzkiej przekonał, bo, pomijając liczne mniej i bardziej przekonujące interpretacje odkryć archeologicznych, jego narracja jest wprost porywająca.

Jeśli ktoś szuka informacji na tytułowy temat, może się zawieść. Pierwsza część książki jest dość chaotyczna, autor nie jest w stanie uporządkować wielu nazw plemion Słowiańskich i innych, o których pisze, nie unika też paru niekonsekwencji. Dalej zapoznaje nas z teorią...

zbyszek | 2014-03-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 23 marca 2014

Książkę tę dostałem parę lat temu od znajomych na których argumenty autora na temat teorii normańskiej wywarły wrażenie.W trakcie dyskusji zwróciłem uwagę że w naszej historiografii to nic nowego.Teoria ta i dyskusje wokół niej miały już miejsce ponad 100 lat temu.A teraz w związku z nową wydaną książką Z.Skroka "Czy wikingowie stworzyli Polskę ?" którą sobie sprawiłem postanowiłem jeszcze raz przeczytać "Słowiańską moc".I muszę stwierdzić że zdania na jej temat nie zmieniłem.Dalej bardzo mnie raziła swoistego rodzaju "egzaltacja" a czasami wręcz patos z zacięciem beletrystycznym autora ,godnym hagiografii , na temat Słowian ("niezwykła wewnętrzna moc","duchowa moc gromadzenia","zadziwienie świata" itp.). A do tego bardzo kategoryczne i stanowcze sądy .Przy bardzo ubogich żródłach albo i ich braku w wielu poruszanych sprawach jest to moim zdaniem nie na miejscu.Dla mnie w książkach historycznych jest to męczące.
Dodać tu jeszcze muszę poważny jak na historyka i archeologa...

Sikandar | 2013-11-16
Na półkach: Przeczytane, Civilizatio

Objętościowo nieduża, napisana bez naukowego zadęcia, etnogeneza Słowian dla laików + początki naszej państwowości ze skandynawskim sznytem, i jeszcze więcej, religia, szamanizm, prehistoryczna medycyna oraz berserkowie i charakternicy. Hmm.., yummy!

"Powrót do dawnego politeizmu, do utraconego "widzenia", czyli odbierania rzeczywistości nie tylko na poziomie zmysłowo-rozumowym, ale i także za pomocą pod- i nadświadomości, wydaje się jedyną szansą ratunku i ponownego zaprzyjaźnienia się z przyrodą i światem. Żywa ciągle myśl Wschodu, odradzające się tradycje szamańskie i pogańskie dają nadzieję. Warto pamiętać, że słowiańska kultura przechowała najwięcej w Europie pamiątek z czasów, gdy "bogowie wędrowali po ziemi", a kamienie, drzewa i zwierzęta przemawiały ludzkim głosem."

książek: 1950

Bzdury typu Mieszko-wiking i brak pogańskiej religii oderwane od źródeł. Jeśli ktoś ma pojęcie o Słowianach w średniowieczu to scyzoryk się otwiera. Fajnie gdyby książka miała do przekazania coś więcej niż tylko spekulacje prezentowane jako fakty.

Sygryda | 2012-05-16
Przeczytana: 20 czerwca 2010

Książka napisana specjalnie dla tych,którzy pragną poznać pierwsze przyczyny sprawcze,wskazujące na to dlaczego są właśnie tacy,tu i teraz.Jest to znakomite przedstawienie przyczyny,przebiegu i skutków migracji ludów Europy wschodniej.Idealnie ujęty ciekawy,a nie często podejmowany temat.Wielka kopalnia wiadomości przedstawionych jednak w spoób przystępny,obrazowy,wciągający.Wyzwanie dla odwaznych poszukiwaczy celu.

jarr74 | 2012-02-28
Przeczytana: luty 2012

„ Słowianie nieustraszeni z oręża, łagodni z przyrodzenia, przez wolne wędrówki szukali tylko ziemi, którą by potem własnego czoła upłodnić mogli”.

Niezwykle ucieszył mnie fakt iż nakładem Wydawnictwa ISKRY ukazała się książka Zdzisława Skroka zatytułowana „Slowiańska moc, czyli o niezwykłym wkroczeniu naszych przodków na europejską arenę”. Temat ten niestety nie jest zbyt często reprezentowany na naszym rodzimym rynku wydawniczym, nad czym oczywiście ubolewam.

To niezwykle fascynująca i ciekawa podróż do kolebki naszych praprzodków, podana w popularnonaukowej formie, przystępnej i zrozumiałej nawet dla zupełnego laika.

Autor mierzy się z mitami, narosłymi wiekowymi przekłamaniami, niedopowiedzeniami i naleciałościami zarówno natury historycznej jak i politycznej. Odkrywa nieznane fakty, zapełnia „białe plamy”, kusi ciekawostkami. Poddaje wnikliwej analizie znane wszystkim fakty, przytacza starożytne zapiski, obala skostniałe teorie i tworzy nowe hipotezy.

W swych badaniach...

| 2013-05-02
Przeczytana: wrzesień 2007

Nawiązując do opinii ,,welesxxi'', to ja nie widzę w tej ksiażce żadnych ,,spekulacji'', tylko wiarygodnie brzmiace rozważania. W teorii o skandynawskim pochodzeniu Mieszka nie ma nic ,,bzdurnego'', jeśli się zna historię Waregów na Rusi, i generalnie historię wikińskiej penetracji w Europie. Na temat religii Słowian także wiemy niewiele, i w dodatku wszystkie wzmianki na jej temat pochodzą ze względnie cywilizowanych rejonów, jak Kijów, Nowogród lub wybrzeże Bałtyku. A co się działo na innych terenach, jako że zapóźnienie cywilizacyjne Słowian to, niestety, sprawa bezdyskusyjna? Polecałbym więcej otwartości na fakty, a samą książkę oceniam 10/10!

doliwaq | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Ciężko mi przyjmować tą książkę na poważnie, głównie przez uzasadnianie od czasu do czasu niezwykłych zdolności Słowian jako części kosmicznej energii, pierwotnej mocy itp. jednak autor nie pisał książki fantasy i czasem pisał bardzo logicznie i z sensem. Na niektóre rzeczy warto przymknąć oko, nad niektórymi pomyśleć głębiej. To przede wszystkim wciągająca literatura popularnonaukowa i tak powinna być traktowana.

Mariusz | 2010-07-10
Przeczytana: 21 czerwca 2010

Książka inaczej przedstawia początki Polski, obala to o czym kiedyś uczyłem się w szkole. Czy Mieszko był wikingiem ? Oto jest pytanie :) ta książka świetnie pokazuje historie słowian i Polski burząc moją dotychczasową wiedzę w tym temacie. Polecam zdecydowanie.