Bosch

Wydawnictwo: Arkady
Hieronymus Bosch. Mit einem Beitrag von Patrik Reuterswärd.
978-83-213-4092-0
sztuka, malarstwo, Hieronim Bosch
albumy
Mallwa

Monografia twórczości Hieronima Boscha, artysty, który należy do najbardziej spornych postaci w dziejach sztuki, była swego czasu wydarzeniem na polskim rynku wydawniczym. Imponujący album jest podsumowaniem dwudziestu lat drobiazgowych badań prowadzonych przez Wilhelma Fraengera. Udało mu się logicznie wyjaśnić złożoną symbolikę halucynacyjnych dzieł genialnego malarza w sposób, który po dziś dzień jest wzorcem prowadzenia studiów nad historią sztuki.

nina19 | 2016-03-19

Genialne. I to w obu warstwach - tej pisanej (świetna książka do czytania) i tej do oglądania. Kupiłam przed laty "spod lady" (inaczej się nie dało) i od tego czasu niezmiennie cieszy oko. Oczywiście, nie zastąpi "Sądu Ostatecznego" na żywo...:-)

Gra_ce | 2012-01-31

Autor tej monografii wydaje się być świetnym przewodnikiem po szczegółach i kontekstach związanych z twórczością de Bosco. Czasem jego interpretacje idą dość daleko, że mam wrażenie przekraczania granicy twardych faktów. Cóż jednak robić, gdy mówi się o symbolach, późnym średniowieczu i tajemniczym malarzu, którego życie i zleceniodawcy nie są prześwietleni ani rozłożeni na czynniki pierwsze, jak to teraz mamy powszechnie w zwyczaju. Chodzi przecież o malarstwo religijne i alegoryczne, jakkolwiek nieoczywiste mogło by się to wydawać przy kontemplowaniu malarstwa Boscha bez uwzględnienia ducha czasu.

Ania | 2014-06-09

Moja Biblia Obrazkowa.

Autor trochę popłynął w swojej egzegezie dzieł boscha, nadinterpretacje i naciąganie rzucają się mocno w oczy, ale czyta się to jak dobrą opowieść. Między wierszami niesamowita ilość informacji z zakresu historii sztuki i ikonografii.

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Sztuka, Posiadam, Przeczytane