Bitwy. 100 wielkich bitew w dziejach świata od Kadesz do zdobycia Bagdadu

5 (5 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Trzy tysiące lat sztuki wojennej Książka omawia historię trzech tysięcy lat sztuki wojennej. Szczegółowo przedstawia 100 największych bitew świata, od bitwy pod Kadesz do zdobycia Bagdadu. Opisuje przebieg walk, ustawienie wojsk w polu, taktykę i broń, postacie wybitnych dowódców. Podaje również wiele informacji, które pozwalają poznać kontekst historyczny bitew. Doskonałe ilustracje i mapy z zaznaczonymi ruchami wojsk pomagają w śledzeniu zdarzeń.

Logun | 2014-05-11

Prosty album, ale bardzo ładnie wydany. Ciężko tu znaleźć jakieś dokładniejsze opisy taktyk, strategii czy szerszy kontekst historyczny, ale jest to raczej wydanie popularno-naukowe, niż historyczne. Mamy za to często plany bitew, liczbę biorących w nich udział żołnierzy, straty przegranych oraz opisy ważniejszych jednostek biorących w nich udział. Jak zwykle w tego typu książkach wybór bitew jest dość arbitralny, tym bardziej że przy większości z nich, autor nie pokusił się o dopisek czemuż to były ważniejsze niż inne i jaki miały wpływ na późniejszą historię.

Antoniuss | 2016-04-12
Przeczytana: 2012 rok

Książka ta ma w serwisie ,,Lubimy czytać" nienajlepsze oceny. Po raz kolejny więc, udowodniam skrzywienie swojego gustu literackiego, gdyż mi się ona spodobała. Wprawdzie miała ułatwione zadanie, gdyż po takim tytule spodziewałem się wszystkiego najgorszego i wypożyczyłem ją chyba tylko po to, żeby potem móc ją krytykować. Zostałem jednak mile zaskoczony. Przede wszystkim, warstwa merytoryczna, chociaż strasznie uboga (tylko najważniejsze z punktu widzenia kampanie mają 4 strony A4 tekstu, pomniejsze zostały sprowadzone do pół strony, zatem nie nadmiaru informacji na nich nie uświadczycie), nie zawiera większych błędów, nie powtarza oklepanych bzdur (jak o rycerzach nie mogących samodzielnie podnieść się z ziemi) i zawiera rozsądne dane liczbowe, pochodzące z nowych opracowań. To duży plus, gdyż dzięki temu książka to może służyć jako szybki sposób przypomnienia sobie: ,,co się tam w ogóle działo", bez konieczności wertowania dziesiątek poważniejszych pozycji. Każdy opis został...

Tomasz | 2012-07-28
Przeczytana: lipiec 2012

Książka zawiera opis 100 wybranych, ważnych bitew, historyczne tło wydarzeń, opis uzbrojenia, zdjęcia, mapy. Raczej mało jest w księgarniach pozycji podejmujących tego typu tematykę, czyli spojrzenie na bitwę bardziej z perspektywy teoretyka wojskowości niż historyka. Niestety książka zawiera praktycznie na każdej stronie rażące błędy techniczne (przekręcone nazwy, literówki, nagminne mylenie kolorów w legendach map, dat i stron świata). Raczej nie są to błędy merytoryczne i odpowiada za nie korektor, albo jego brak. Jeszcze nigdy nie czytałem książki z tak dużą liczbą błędów. Jakbym miał wydawnictwo, to wstydziłbym się wydać książkę w takim stanie.

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2010 rok

To bardziej album niż książka. W sam raz dla młodzieży lub kogoś kto wchodzi w historię.

Marek | 2011-10-31
MaxWielki | 2016-10-15