Talleyrand, droga "Mefistofelesa"

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria napoleońska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nobilis
978-83-60297-18-6
historia, Talleyrand, polityka, Francja
historia
Łukasz Kuć

Od autora: Książkę tę, której tematem są trzy główne siły motoryczne: władza, pieniądze i seks - dedukuję politykom.
"Mefistofeles" Talleyrand zyskał sławę kuchmistrza w najbardziej cuchnącej ludzkiej kuchni - polityce.

Rewelacyjnie napisana biografia bardzo barwnej postaci ze świata polityki przełomu XVIII i XIX wieku ,jaką był Karol Maurycy Talleyrand.Ten były biskup , który dla dyplomacji zdradził kościół , a później zdradzał wszystkich którym służył , obdarzony był inteligencją, intuicją dzięki ,której potrafił w odpowiednim momencie przejść na stronę przeciwnika.Był sybarytą ,mistrzem elegancji i konwersacji , bywalcem najznamienitszych salonów , wielbicielem kobiet ( sporo miał ich w swojej "kolekcji"), który dla dużych pieniędzy gotowy był zrobić niemal wszystko.Uchodził za największego łapówkarza , który przyjmował tylko bardzo duże sumy.To on był najważniejszą postacią Kongresu Wiedeńskiego i to on rozdawał tam karty.
Autor nie tylko świetnie przedstawił postać bohatera , ale także doskonale ukazał kulisy świata polityki oraz panujące wówczas stosunki społeczno-obyczajowe.

Doskonała książka.Serdecznie polecam !

Maria | 2013-06-16
Przeczytana: 2009 rok

Dzięki tej książce - jak sobie przypominam - odkryłam, jaki jest świat na którym żyję i stałam się pesymistką :) mimo to bardzo polecam

bafomet | 2015-10-28
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 października 2015

Mistrz epoki napoleońskiej w kolejnej odsłonie. Znakomicie napisana biografia, porywający styl połączony z dogłębną wiedzą autora o postaci oraz o realiach epoki dają obraz całkowity i interesujący.

Książka to nie tylko barwny opis życia i dokonań postaci uznawanej za największego dyplomatę swoich czasów, ale też fascynująca podróż przez realia 3 różnych Francji - przedrewolucyjnej, napoleońskiej oraz postnapoleońskiej. Porywająca i barwna opowieśc, nie tylko dla fanów historii.

Steppenwolf | 2013-02-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Łysiak
Przeczytana: 04 lutego 2013

Homo Duplex: człowiek dwoisty, dubeltowy, podwójny. Bydlak i mistrz, kanalia i olimpijczyk, łotr, a zarazem wirtuoz. To chyba najtrafniejsze określenie ,,srebrnego lisa'' Łysiak zwyczajowo daje popis mistrzostwa pióra kreśląc portret nie tylko samego Talleyranda, ale też Francji doby rewolucji, dyrektoriatu, empiru i wreszcie restauracji Burbonów. Nie jest to li tylko polityczny portret. Z wątkami politycznymi przenikają się bowiem obyczajowe, którymi autor sypie jak z rękawa. Oprócz czysto literackich i merytorycznych zalet książka, jak zresztą wszystkie wydane przez Nobilis, stanowi prawdziwą perłę wydawniczą.

Ksawery Szaniawski | 2012-10-22
Przeczytana: październik 2012

Niezwykle barwnie i pikantnie przedstawiona Francja przełomu XVIII i XIX wieku na podstawie życia Charlesa Mauricea Talleyranda-Perdigord, człowieka który w tamtych czasach jak i teraz wzbudza wiele kontrowersji w wyzwala skrajne emocje.

Talleyrand był człowiekiem niezwykle inteligentnym będąc jednocześnie niezrównanym mówcą, mistrzem subtelnej sztuki konwersacji, gdzie na poziom olimpijski wyniósł grę aluzji, ripost i półsłówek, w jego przypadku ten dar był przyczyną jego wielu sukcesów na polu dyplomacji. Był ministrem dyplomacji za czasów przedrewolucyjnych, w czasie rewolucji, dyrektoriatu, wszystkich lat rządów Napoleona, jak i restauracji Burbonów. Największym jego dziełem były obrady Kongresu Wiedeńskiego, którego był głównym dyrygentem i architektem gdzie przed obradami Francja występowała jako przegrany a dzięki talentom Talleyranda to on ustalał granice państw europejskich i przywrócił przegranej Francji pozycję mocarstwa. Był wirtuozem dyplomacji kuluarowej, nacisków...

Weronika | 2012-02-14

Zainteresowałam się epoką Napoleońską dzięki lekturze Dana Browna opisującej wydarzenia Kongresu Wiedeńskeigo. Poświęcił on wiele miejsca bohaterowi książki Łysiaka, niekwestionowanemu królowi dyplomacji - Talleyrandowi. Jako że jestem wielką fanką innych dzieł Łysiaka, od razu sięgnęłam po "Mefistofelesa". Obecnie jestem po jego dwukrotnym przeczytaniu i obawiam się że wrócę doń jeszcze nie jeden raz. Bogata oprawa, wiele materiałów dodatkowych takich jak sztyfty z epoki, obrazy bohaterów, szkice oraz bardzo solidna okładka "Noblis" są mocnymi atutami dzieła, ale o prawdziwym kunszcie świadczy styl oraz treść książki Waldemara Łysiaka. Po pierwsze, co najważniejsze - nie ocenia on Talleyranda jednoznacznie. Nie wybiela "Mefistofelesa" jak zwykł robić w swej biografii Orieux, nie popadając równocześnie w bezmyślne plucie jadem,vide de Stael. Przytacza całą gamę opinii historyków, powołując się na bogatą bibliografię. Traktuje je z typowym dla siebie krytycyzmem, przywołuje...

Skellen | 2014-07-11
Przeczytana: 2012 rok

Jak większość książek Łysiaka i tę należy zaliczyć do szalenie interesujących. Napisana w formie biografii, traktuje o barwnym i bogatym w wolty wszelkiego rodzaju życiu Karola Maurycego de Talleyranda-Perigorda. Biskupa Autun, ministra spraw zagranicznych w wielu rządach, mistrza szermierki słownej, człowieka uzależnionego od seksu, od życia w zbytku, oraz od blasku chwały. Przez wielu znawców tematu, zarówno mu współczesnych jak i dzisiejszych historyków, określany mianem boga polityki, parafrazując niejako w ten sposób miano Napoleona zwanego bogiem wojny.
Talleyrand- "Mefistofeles". Człowiek, który przeżył dwie uliczne rewolucje: 1789 i 1830. Genialny umysł, niezrównany strateg, erudyta. Moralny bankrut za nic mający etykę, honor tradycyjnie rozumiany, czy chociażby lojalność. Tę ostatnią posiadał w szczątkowej formie, a odnoszącą się do własnej osoby.
Bydlę pazerne na pieniądze, władzę i zaszczyty. Niezrównany kochanek, jeszcze lepszy wodzirej wszelkich towarzystw wyższych...

Dariusz Karbowiak | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 marca 2011

Łysiaka ciężko opisać, po prostu Łysiak. Obok historii cała masa informacji obyczajowych z pewną nutką w domyśle, czasy się zmieniają, ludzie odchodzą a obyczaje w polityce takie same ustanowione przez księcia Talleyranda

Adonis | 2012-01-14

Niestety, Lysiak jest grafomanem, ktorego da sie czytac ale w niezbyt wielkich dawkach i do czasu. Niestety jest takze plagiatorem. Jak ktos przeczytal biografie Talleyranda autorstwa Jeana Orieux nie bedzie mial watpliwosci tylko poczucie miesmaku. Dzielo Orieux jest wybitne, a praca Lysiaka to amatorszczyzna... skażona przez zabiegi niegodne mezczyzny za jakiego Lysiak chce uchodzic

lindas | 2016-01-10
Przeczytana: 2008 rok

Zrozumiałbym czerpanie z Orieuxa skoro jest to biografia postaci historycznej. Nie jestem w stanie zrozumieć bezczelnego plagiatu z Orieuxa - łącznie z przepisywaniem wprost niektórych wątków- z jednoczesnym jechaniem po Orieuxie z góry na dół: chyba głównie po to żeby ktoś przez przypadek nie przeczytał (dużo lepszej) książki plagiatowanej.