Teatr 3

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
83-86743-26-3
Łukasz Kuć

Trzeci tom dramatów prezentuje dwie jednoaktówki pisane w formie monologów oraz sztuki znane i wielokrotnie wystawiane. W takich utworach, jak "Garbus", "Emigranci", "Szczęśliwe wydarzenie", autor podejmuje problem wyobcowania, braku samodzielności i odpowiedzialności. Odrzucenie stałych wartości, kontestacja rzeczywistości, rozbicie więzi społecznych stawiają pojedynczego człowieka w sytuacji bezradności i pustki.

EwaWu | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Choć Mrożek zachwyca, Mrożka trzeba sobie dawkować. Uczy on bowiem tak przewrotnego interpretowania sensu otaczającej nas rzeczywistości, że jako odskocznia od niej sprawdza się perfekcyjnie, jako praktyka w doszukiwaniu się sensu w tym, co nieoczywiste - również; lecz gdyby nauka ta weszła człowiekowi w krew, groziłby mu wieczny niepokój na widok wszechogarniającego absurdu.

Na pewno dobrze jest przejąć od Mrożka zdolność obserwacji wnikliwej, lecz z przymrużeniem oka. W tym tomie zebrane są dramaty, które ukazują rozmaite mechanizmy funkcjonowania człowieka w społeczeństwie.

Najsłynniejsi z tego grona "Emigranci" doskonale analizują, czy ucieka się od czegoś czy do czegoś, oraz przedstawiają, jak łatwo dajemy się zniewalać rozmaitym schematom. Przy tym wszystkim można się niebagatelnie uśmiać, śledząc przebieg koegzystencji stereotypowego prostaka i - równie stereotypowego - inteligenta.

Jednoaktówki o bystrym Lisie to właściwie monologowe eseje na temat odwiecznych konfliktów...

Holmes | 2010-08-14

Ten tom dostał ode mnie "10" ze względu na jeden utwór - "Emigrantów".
"Emigranci" to - rzadko używam tego słowa - arcydzieło.
Dzieł o polskiej emigracji było wiele, lepszych, gorszych. Mrożek zrobił krok dalej - jego sztuka się nie dezaktualizuje. Jego emigranci - tak to widzę - nie muszą mieszkać na obczyźnie. To opowieść o Polakach, którzy szukają czegoś lepszego. Lepszej pracy, lepszych zarobków, ale też wolności, samoświadomości, życiowego spełnienia. XX i AA to w gruncie rzeczy jedna i ta sama osoba targana sędziwym pytaniem "mieć czy być".

P.S.
Ciekawa rzecz - podczas czytania zawsze szala mojej sympatii przechylona była na stronę AA - inteligenta, rozważnego, rozsądnego. Spektakl z Konratem i Zamachowskim w reżyserii Kazimierza Kutza zupełnie inaczej rozkłada akcenty - tu XX wie czego chce, jest zdeterminowany i jednoznaczny. AA wyraźnie cierpi na inteligenckie "rozmemłanie". Jak z jednego tekstu wyciągnąć dwie różne interpretacje? - niepojęty kunszt reżysera...

Ensui-Szyszka | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, 2014