Antologia erotyki : literatura tylko dla dorosłych

Wydawnictwo: Vesper
978-83-60159-30-9
antologia, literatura, erotyzm
klasyka
Lugal

"Antologia erotyki" to zbiór najpiękniejszych i zarazem najgorętszych "momentów" erotycznych wielkiej literatury polskiej i światowej. Powiedzmy sobie od razu szczerze: ta książka w przeważającej części nie jest dla dzieci. Stanowi bowiem subiektywny przegląd "momentów" erotycznych z literatury polskiej i światowej, z utworów takich pisarzy, jak François Rabelais, Lautréamont, Oscar Wilde,...

Powiedzmy sobie od razu szczerze: ta książka w przeważającej części nie jest dla dzieci. Stanowi bowiem subiektywny przegląd "momentów" erotycznych z literatury polskiej i światowej, z utworów takich pisarzy, jak François Rabelais, Lautréamont, Oscar Wilde, Marcel Proust, Stefan Żeromski, Emil Zegadłowicz, Bruno Schulz czy Guillaume Apollinaire. Niektóre fragmenty zamieszczone w tym tomie mogą szokować obscenicznością, inne - jak w przypadku prozy markiza de Sade'a - epatują brutalnością i przemocą.

A jednak, patrząc z drugiej strony, wszystkie wyimki znajdujące się w niniejszej książce pochodzą z arcydzieł literatury, co więcej - z utworów, które, jak "Gargantua i Pantagruel" Rabelais'go czy "Dekameron" Boccaccia, bywały nawet lekturami szkolnymi. Nawet najbardziej drastyczne fragmenty zamieszczone w tej antologii wyszły spod pióra wielkich pisarzy: Lautréamonta i Apollinaire'a. Wydane w 1869 roku bluźniercze "Pieśni Maldorora" pierwszego z wymienionych autorów stanowią - obok dzieł Baudelaire'a i Rimbauda - jedno z najwybitniejszych dokonań wczesnego modernizmu i stały się nieco później źródłem inspiracji dla surrealistów. Guillaume Apollinaire - właściwie Wilhelm Kostrowicki, z pochodzenia Polak, pisarz i teoretyk sztuki, to bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literackiej awangardy XX wieku, którego znaczenia dla ówczesnej poezji i sztuki nie da się przecenić.

Erotyzm - nawet najbardziej perwersyjny - istniał w literaturze i sztuce zawsze, czy to się stróżom moralności podobało czy też nie.

[Vesper, 2007]

W tej książce znajdziemy wiele. I prześmiewcze wiersze Fredry i niesmaczne, czy szokujące fragmenty z dzieł Markiza de Sade. Można w niej znaleźć i subtelne opisy czułych aktów, i opisy budzące niesmak. Taki a nie inny wybór ukazuje nam wiele obrazów erotyki i każdy z nich znajdzie swego odbiorcę. Takie bogactwo uświadamia nam, że nie każdy szuka podniety, tam gdzie my ja znajdujemy. Pozwala poszerzyć horyzonty i spojrzeć na temat intymnych, międzyludzkich relacji szerzej. Osobom pruderyjnym odradzam, tym bardziej wrażliwym polecam ominąć niektóre fragmenty.

nataliama | 2016-06-21
Artur | 2014-03-04