Antropologia nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Warszawy

Wydawnictwo: Collegium Civitas
978-83-7436-211-5
śmieci, kultura sanitarna
Lugal

Pierwszy usystematyzowany wykład z historii kultury sanitarnej Warszawy w XIX i XX wieku. Autor rekonstruuje proces przejścia od "cywilizacji studni" do "cywilizacji wodociągu", zatem od beczki do spłuczki i od fury z gnojami do systemu kanalizacyjnego. Książka zaadresowana zarówno do odbiorców kulturoznawczej literatury naukowej, jak i czytelników zainteresowanych dziejami obyczaju czy nieznanymi aspektami dziejów rozwoju Warszawy. Pierwsi znajdą w niej zastosowanie klasycznych konceptów antropologicznych w studiach miejskich, a drudzy - przystępnie napisaną opowieść o Filtrach Warszawskich, bohaterstwie higienistów, Sokratesie Starynkiewiczu, Stefanie Starzyńskim oraz stołecznych śmieciarzach.

Kasia | 2014-12-30
Dariusz Krajewski | 2011-03-30