Tropiciel

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Cykl: Alex Cross (tom 14)
Wydawnictwo: Albatros
Cross Country
detektyw, morderstwo, USA
Ag2S

Masakrą w waszyngtońskiej dzielnicy Georgetown, której ofiarą pada pięcioosobowa rodzina, rozpoczyna się seria wyjątkowo przerażających i brutalnych zbrodni. Inna rodzina ginie przed meczetem - zabójcy z zimną krwią obcinają ofiarom głowy. Policyjna obława kończy się kolejną tragedią - eksploduje stacja benzynowa, jest kilkoro zabitych. W nocnym klubie zostaje zamordowany syn ambasadora Nigerii w USA. Na czele bandy młodocianych degeneratów, odpowiedzialnych za morderstwa, stoi człowiek używający pseudonimu Tygrys. Dla Alexa Crossa dopadnięcie go to sprawa osobista - wśród ofiar jest Ellie Cox, przyjaciółka detektywa z czasów studenckich, autorka niewydanej książki o przemocy na Czarnym Lądzie. Cross porzuca znane sobie tereny i śladem Tygrysa wyrusza do Afryki. Polowanie na zabójcę zmienia się w dramatyczną walkę o przetrwanie - afrykańska ziemia rządzi się zupełnie innymi prawami niż cywilizowana Ameryka...

źródło opisu: [Albatros, 2010]

Martyna | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

Książka doskonale opisuje co się dzieje w krajach Afryki. Sytuacja jaka panuje w niektórych rejonach po prostu przeraża. Nie ma tam władzy, która miałaby władzę. Tam ludzkie życie nic nie znaczy, liczą się tylko pieniądze. Kobiety i dzieci są gwałcone i maltretowane, żołnierze umierają w toczących się tam non stop wojnach. Wiem, że to nie jest książka na faktach ale to, że takie sytuacje mają miejsce każdy z nas wie. A najgorsze jest to, że my zwykli ludzie, nie możemy nic z tym zrobić,tak jak bohater. Cross już mnie aż za bardzo denerwował swoją pewnością siebie, naiwnością i głupotą - przecież wiadome było, że nic nie załatwi, tylko niepotrzebnie wpakuje siebie i swoich bliskich w tarapaty. Nie rozumiem, dlaczego wysłano jednego człowieka do AFRYKI aby tam znalazł zabójcę. I nie trzeba dużo myśleć aby wiedzieć, że on go znalazł <<haha>> . W normalnym świecie już by nie żył, a już z pewnością nie dążył za nim krok w krok. A zabójca po powrocie obu do Ameryki sam pchał się Crossowi...

wiejskifilozof | 2014-04-03

No to czym mnie zaskoczył pan Patterson ? Kogo tym razem ściga Cross ?
Wiem,troszkę naciągam.Wiedziałem z opisu o czym będzie książka.Więc biorąc się do czytania miałem wyrobione zdanie,bo tematy afrykańskie może nie napiszę,że kocham.Ale lubię o nich poczytać.
Kiedy dochodzi do serii okrutnych mordów w Waszyngtonie,Cross zjawia się na miejscu zbrodni.Niestety jedną z ofiar okrutnych bandytów jest jego koleżanka.
Trop prowadzi do szefa bandy o pseudonimie Tygrys.Alex by go schwytać wyrusza w swoją najbardziej przerażająca podróż do Afryki.Gdzie syf,bieda,rzeź i korupcja są na pierwszym miejscu.
Czytając co spotkało Alexa w Nigerii,Sudanie i Sierra Leone cieszyłem się,że mieszkam w Polsce.
Ale,czy książka mi się podobała ? Bo to jest najważniejsze.
Tak i to bardzo,czytając strach łączył się z niedowierzaniem a zaskoczenie z zaciekawieniem.
Patterson pisze tak,że czytelnik musi bo musi czytać dalej.Cały czas byłem ciekaw są się wydarzy na kolejnej stronie.
Dla fanów Alexa Crossa jak...

gwiazdka | 2013-09-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 16 września 2013

To moje drugie spotkanie z J. Pattersonem, a pierwsze Alexem Crossem. Wcześniej czytałam Krzyżowca, więc odczucia zupełnie inne przy okazji sensacji na miarę powieści Tropiciel. Nie przeczę, że książkę czyta się bardzo łatwo i lekko, strony umykają w zadziwiającym tempie, jednak sama historia dla mnie za krwawa i zbyt powierzchowna. To, co najbardziej lubię w sensacji czy kryminale czyli logika, wczuwanie się w zbrodniarza, tutaj było gdzieś głęboko ukryte, autor nastawił się na akcję i szybkość. Tropiciel mnie nie zachwycił.

Beata | 2016-01-14
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Znośny kryminał ale nic odkrywczego.Nieco adrenalinki dostarczyły wątki rozgrywające się na terytorium Afryki, przerażające warunki żyjących tam kobiet i dzieci,skazanych na gwałty i werbowanie do gangów, całkowita zależność od silniejszych ,dostarczyły silnych emocji.Jednak główny bohater-detektyw od siedmiu boleści nieco mnie rozczarował.Poleciał do Afryki tropić mordercę-szefa groźnego gangu -sam, bez wsparcia, bez konkretnego przygotowania.Poza tym tak naiwnego detektywa dawno nie spotkałam w kryminałach, dał się tyle razy zaskoczyć, podejść i oberwał tak często ,że aż dziw ,że dotrwał do końca powieści.
Jest to dobry kryminał ale są lepsze ;)

dzazzminka | 2015-10-17
Przeczytana: 14 października 2015

Alex Cross staje przed trudnym zadaniem - musi wytropi mordercę Ellie Cox, która wraz z całą rodziną została zamordowana z przerażającą brutalnością. Pogromca Smoków podchodzi do sprawy bardzo emocjonalnie, bo Ellie była jego dawną przyjaciółką i pierwszą miłością. Kiedy dochodzi do kolejnych brutalnych morderstw, Alex wpada na trop Tygrysa - płatnego mordercy, który działa wraz z bandą młodocianych chłopców. Cross po śladach Tygrysa i jego watahy trafia aż do ... Afryki. Nie do końca zdaje sobie sprawę, że porywa się z motyką na słońce, bowiem Afryka to nie Ameryka. Tutaj rządzi prawo dżungli - przetrwają tylko najsilniejsi.
Książka o kolejnych przygodach Alexa Crossa jak zwykle kończy się happy endem. Jak dla mnie trochę przerysowanym, Cross wydaje się być nieśmiertelny, z każdej opresji wychodzi obronną ręką, a wszelkie rany goją się na nim lepiej niż na psie.
Realia Afryki pokazane z ogromną brutalnością - walka o przetrwanie w Nigerii i innych częściach kontynentu, korupcja,...

Agata | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Czytało się dobrze, fabuła ciekawa. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie główny bohater. Ten człowiek kompletnie pozbawiony jest instynktu samozachowawczego. Sam, na własne życzenie pakuje się w kłopoty. Możliwe, że zamierzeniem autora było wywołanie podziwu dla niego, ja natomiast byłam zirytowana jego głupim uporem.

Kasia | 2012-11-01
Przeczytana: 03 listopada 2012

Nieśmiertelny Cross, aż za bardzo....

Kinga Kulig | 2016-10-14
Przeczytana: 12 października 2016

Sięgając po tę część, przekonałam się o tym, że wojna, zbrodnie, morderstwa i inne wcale nie łagodniejsze okrucieństwa sięgają jeszcze dalej aniżeli miasto czy kraj. Wychodzi poza kontynent. Jest wszędzie. Nie każdy jednak o tym mówi, nie każdy o tym wie, a nie każdy chce o tym podejmować dyskusji, bowiem konsekwencje "wiedzy" mogą okazać się bardzo zgubne i niebezpieczne.

AlexCross wyrusza do zupełnie nowego świata, w którym panują odmienne reguły. Ciężko się w nich odnaleźć, kiedy panuje polityczny chaos, władze są skorumpowane i same chcą coś dla siebie uszczknąć. Raz kolejny, agent zostaje poddany próbie. Nie można nikomu ufać. Należy zachowywać dystans oraz uważnie słuchać drugiej strony, bowiem nie wiadomo, czy uzyskana informacja nie okaże się istotną w toku dalszych wydarzeń. Nie wiemy też tego, czy, aby przypadkiem nasz rozmówca nie jest .. mordercą.

SickSense | 2016-03-24
Przeczytana: 03 lipca 2012

Książka jest ciekawa, ale nie wciągnęła mnie tak bardzo jak pierwsze thrillery z Alexem Crossem w roli głównej. Mimo, iż akcja przepełniona jest bestialskimi scenami i przemocą, to i tak cała ta historia jest nijaka, nie wyróżniająca się niczym szczególnym. Nie znaczy to, że książka jest zła. Zakończenie James Patterson napisał po mistrzowsku. Lubię przygody Alexa Crossa i gdy tylko będę miała możliwość to na pewno sięgnę po inne tytuły z cyklu thrillerów o czarnoskórym policjancie.

zabulak | 2014-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 listopada 2014

Patterson to mistrz sensacji, każda książka o czymś innym, żaden wątek się nie powtarza. Tm razem pisarz skupił się na problemach w Afryce, wojnie domowej w Nigerii, Lagos czy Sierra Leone i na okrucieństwie jakie tam panuje. Jednocześnie Cross poraz kolejny udowonił, ze kocha swoją rodzinę, ale jednocześnie wie, że trzeba walczyć z przestępczością.
Brawo Panie Patterson! nie mogę doczekać się kolejnych przygód Crossa.