Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-387-5
Bazyl

To więcej niż sztampowa biografia. Nie ma w niej rozdziałów - jak w scenopisie są ujęcia. Fabuła przypomina film realizowany z kilku kamer, z różnych punktów widzenia. O Barei mówią Stanisław Tym, Jacek Fedorowicz, Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Jan Kobuszewski, jego przyjaciele, rodzina i współpracownicy – aktorzy, operatorzy, kaskaderzy. Książka dokumentuje życie reżysera i drogę, jaką przeszedł od muzycznych komedyjek, przez pierwszy polski kryminał utrzymany w mrocznym klimacie aż do filmów, które śmieszyły, choć ukazywały mało zabawną rzeczywistość PRL-u. Dowiemy się też, jak mogły wyglądać filmy, których nigdy nie zrealizował, bowiem autor dotarł do niepublikowanych wcześniej scenariuszy Stanisława Barei, m.in. do tekstu "Kilometr za horyzontem", które napisał tuż przed śmiercią. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy nie publikowanych zdjęć z prywatnego życia i filmowego planu oraz fotosy z ujęć usuniętych przez cenzurę.

emindflow | 2016-03-17
Przeczytana: 16 marca 2016

Stanisław Bareja - przedwcześnie zmarły reżyser, poniewierany przez krytyków, ceniony i szanowany przez współpracowników, uwielbiany przez widzów. Człowiek , którego nazwisko jest pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o absurdach PRL. Jego filmy są wciąż obecne w powszechnej świadomości, ale on sam zawsze pozostawał w cieniu.
Jaki był naprawdę?
Z tej książki tego się raczej nie dowiemy, bo nie jest to klasyczna biografia, a bardziej rejestr dokonań artystycznych reżysera. Oczywiście, pojawiają się wątki osobiste, ale giną w natłoku dat, tytułów i nazwisk. Taka konstrukcja książki nie ułatwia odbioru i dla mnie to spory minus.
Muszę oddać autorowi, że od strony faktograficznej wykonał kawał dobrej roboty. Oprócz bardzo szczegółowej dokumentacji wszystkich dokonań S.Barei czytelnik dostaje na deser przegląd i fragmenty kilkunastu niezrealizowanych z różnych powodów scenariuszy. To prawdziwa gratka dla fanów reżysera.
A dla mnie najbardziej zaskakujący był rozdział dotyczący udziału...

Kasia Zawadka | 2016-07-11
Na półkach: 52/2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Od dziecka moim ulubionym serialem byli "Zmiennicy". Do dziś mogę ich oglądać w kółko i na okrągło, teksty znam na pamięć, a utwór tytułowy, napisany i zaśpiewany przez Przemysława Gintrowskiego umieściłabym na płycie do zabrania na bezludną wyspę....

Książkę Replewicza przeczytałam bardziej z obowiązku - wymyśliłam sobie projekcje "Misia" i musiałam coś powiedzieć moim uczniom o twórcy filmu. Książkę bardzo dobrze i szybko się czyta. Można poznać Stanisława Bareję z drugiej strony (nie wiedziałam na przykład że był znakomitym kucharzem!), poczytać o powstawaniu kultowych już w tej chwili filmów.

Dość dużym minusem jest powierzchowność wątków. Niby jest tu wszystko - i dzieciństwo i okres studiów i praca Barei, ale czegoś brakuje. Autor ślizga się po wątkach, nie wyczerpując żadnego całkowicie.

To jest dobry wstęp do biografii mistrza komedii. Liczę na więcej - na powstanie biografii i filmografii Stanisława Barei - kompletnej, grubej, dobrze sfotografowanej encyklopedii

Idę...

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2011 rok

Dla wszystkich wielbicieli filmów Barei.

Kapitalna książka. Czytam ją trzeci raz chyba. Encyklopedia wiedzy na temat filmów Barei. Wiele interesujących i nieznanych faktów z filmów jak i z życia reżysera.

Jarek1983 | 2015-05-07
Przeczytana: 06 maja 2015

Nie bardzo wiem co zamierzał osiągnąć autor tej książki. Opisać dokonania artystyczne Barei? Opisać reżysera życie? Odmalować epokę, w której artysta tworzył? Pokazać Bareję jako artystę spełnionego, ale zaszczutego przez środowisko? Być adwokatem filmowca w sprawie jego ustosunkowania się do ówczesnego systemu?
Wszystkie powyższe elementy pojawiają się w tej książce, ale żaden nie jest rozwinięty w sposób dosadny lub szczegółowy. Lecimy po filmach Stanisława Barei w tempie rakiety kosmicznej. Poupychane są między akapitami bardzo smaczne anegdoty i wypowiedzi znakomitości o Staszku. Nadto mamy trochę klisz z epoki komunistycznej oraz nutkę krytyki filmowej. Wszystko to jest polepione bez ładu i poszatkowane na drobne elementy. Da się z tej książki czegoś dowiedzieć, ale olśnień i zachwytów należy szukać w nieprzemijającej sztuce Pana Stanisława.

ciociasamozloeluta | 2014-02-03

To byly czasy, to bylo pijanstwo. Smiech, absurd, glupota, groteska. Smiech przez lzy. Siermiezne czasy ubarwiane takimi postaciami jak Bareja. O tym nie mozna zapomniec. Nie bede tu pisac o zyciu, filmach, pracy czy zyciu prywatnym. Wspomne tylko o malym fragmencie z Misia gdzie niby pijacy, w autobusie, rozsiadaja sie na krzeslach, przyniesionych przez uczniow pewnej nauczycielki, ktora dostala przydzial na mieszkanie w bloku. Nauczycielka z braku transportu wybrala wlasnie autobus. Pijak zarzycza sobie -:setki i lodow dla malej:. Smieszna scena, kazdy powie, tyle tylko, ze pijak to uznany scenarzysta, ktory musi uciekac do RFN i wszystko sprzedal. Tak samo dzieje sie z kilkoma innymi bohaterami, przyjacielami kregu Bareji - Bareii. Gorzkie i czasem jakos mnie podbudowujace, ze nie bylam sama uciekajac z kraju. Tyle tylko, ze w kazdej chwili moge do niego wrocic.
Drugie to kombinowanie. O zycie, o zakupy, o prace. O wszystko. Chyba zaden narod nie jest takim specjalista w...

Krystian | 2010-08-25
Przeczytana: lipiec 2010

Zdecydowanie bardziej dla miłośników życiorysów niż filmów. Świetnie opisany klimat studentów filmówki, ich inteligencji, oryginalności no i mocno zakrapianych rozmów do białego rana.
W dalszej części autor szczegółowo rozpracowuje porażki i sukcecy Pana Barei (Bareji ??) oraz wszytkie filmy króla krzywego zwierciadła.
Wiele ciekawych szczedółów z życia mistrza i przede wszystkim ukazanie ciężkiej drogi jaką miał przed sobą pionier polskiej komedii.

Jezula | 2013-07-01
Przeczytana: czerwiec 2013

Wspaniała i solidnie wykonana biografia Barei. Autor przybliża nie tylko okres peerelowski, ale zdradza wiele ciekawostek na temat życia reżysera. Wiele razy uśmiałam się a nawet wzruszyłam. Polecam wszystkim, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat Staszka :)

Ula | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Czytałam jako amator, a nie znawca Barei i jego filmów. Obejrzałam jak na razie tylko kultowego "Misia", a i to dopiero kilka tygodni temu. Książka świetnie przybliża czytelnikowi realia, w jakich S.B. żył i tworzył swoje filmy i scenariusze. Na początku kilka ciekawostek o dzieciństwie i studiach, jednak w dalszej części brak szczegółów z życia prywatnego, więc książka zdecydowanie nie jest biografią. Czyta się bardzo przyjemnie - rozdziały (ujęcia) są przejrzyście podzielone.
W książce znalazło się też miejsce na scenariusze niezrealizowane - szkoda, że takimi już pozostaną, szczególnie "Kilometr za horyzontem". Dla takiego amatora jak ja, książka Replewicza to super sprawa i mogę ją polecić z czystym sumieniem. Ciężko mi natomiast ocenić wartość, jaką może mieć dla fanów i fanatyków nie(d)ocenionego reżysera i jego filmów.

| 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, 06. 2014
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Dobra biografia twórcy najlepiej oglądanych komedii czasów PRL - Stanisława Barei. W książce oprócz ciekawych anegdot, wycinków dialogów z filmów, znajdują się również zdjęcia z planów filmowych.