Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Bazyl

To więcej niż sztampowa biografia. Nie ma w niej rozdziałów - jak w scenopisie są ujęcia. Fabuła przypomina film realizowany z kilku kamer, z różnych punktów widzenia. O Barei mówią Stanisław Tym, Jacek Fedorowicz, Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Jan Kobuszewski, jego przyjaciele, rodzina i współpracownicy – aktorzy, operatorzy, kaskaderzy. Książka dokumentuje życie reżysera i drogę, jaką przeszedł od muzycznych komedyjek, przez pierwszy polski kryminał utrzymany w mrocznym klimacie aż do filmów, które śmieszyły, choć ukazywały mało zabawną rzeczywistość PRL-u. Dowiemy się też, jak mogły wyglądać filmy, których nigdy nie zrealizował, bowiem autor dotarł do niepublikowanych wcześniej scenariuszy Stanisława Barei, m.in. do tekstu "Kilometr za horyzontem", które napisał tuż przed śmiercią. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy nie publikowanych zdjęć z prywatnego życia i filmowego planu oraz fotosy z ujęć usuniętych przez cenzurę.

Stokrotka | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Film
Przeczytana: 10 marca 2017

„Oczko się odlepiło temu misiu …” to książka dla wielbicieli twórczości Stanisława Barei. Znajdziemy w niej rozdziały poświęcone:
- prywatnemu życiu reżysera,
- wszystkim filmom i serialom nakręconym przez Bareję,
- konspiracji w czasach „Solidarności”,
- rolom aktorskim Barei,
- niezrealizowanym pomysłom i scenariuszom,
- lokalizacji filmów i seriali ( z podaniem dokładnych adresów),
- szczegółowej filmografii,
- wspomnieniom o reżyserze, m.in. wypowiadają się Zofia Czerwińska, Andrzej Fedorowicz, Kazimierz Kaczor.

Z książki wynika jasno, że Stanisław Bareja był reżyserem, którego filmy przynosiły polskiej kinematografii olbrzymie dochody, a sale kinowe zapełniały się do ostatniego miejsca zarówno w kraju jak i za granicą. Z drugiej jednak strony był to twórca najbardziej gnębiony, ośmieszany i poniżany przez dziennikarzy, którzy mieszali z błotem każdą jego komedię. Dla przykładu kilka cytatów odnośnie filmu „Poszukiwany poszukiwana”:
„Nie po raz pierwszy udało się...

emindflow | 2016-03-17
Przeczytana: 16 marca 2016

Stanisław Bareja - przedwcześnie zmarły reżyser, poniewierany przez krytyków, ceniony i szanowany przez współpracowników, uwielbiany przez widzów. Człowiek , którego nazwisko jest pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o absurdach PRL. Jego filmy są wciąż obecne w powszechnej świadomości, ale on sam zawsze pozostawał w cieniu.
Jaki był naprawdę?
Z tej książki tego się raczej nie dowiemy, bo nie jest to klasyczna biografia, a bardziej rejestr dokonań artystycznych reżysera. Oczywiście, pojawiają się wątki osobiste, ale giną w natłoku dat, tytułów i nazwisk. Taka konstrukcja książki nie ułatwia odbioru i dla mnie to spory minus.
Muszę oddać autorowi, że od strony faktograficznej wykonał kawał dobrej roboty. Oprócz bardzo szczegółowej dokumentacji wszystkich dokonań S.Barei czytelnik dostaje na deser przegląd i fragmenty kilkunastu niezrealizowanych z różnych powodów scenariuszy. To prawdziwa gratka dla fanów reżysera.
A dla mnie najbardziej zaskakujący był rozdział dotyczący udziału...

kusiciel_dusz | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

W latach twórczości Stanisława Barei słowo „bareizm” miało znaczenie zdecydowanie negatywne a nawet obraźliwe w kręgach elity kinematograficznej. Czy słusznie? Na to pytanie każdy sam powinien sobie odpowiedzieć. A żeby móc odpowiedzieć na tak postawione pytanie powinniśmy zapoznać się z życiem i twórczością Pana Stanisława. Dlatego zdecydowanie polecam tą książkę fanom jak i przeciwnikom Barei. Możemy poznać tu dużo nieznanych faktów z życia osobistego oraz z planów filmów, które tworzył a trochę tego nakręcił:)

astaldohil | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Wiedza i ilość szczegółów, jakimi dzieli się z nami w swojej książce Pan Replewicz, jest imponująca. Pozycja ta to, mówiąc wprost, "biblia" dla każdego wielbiciela dorobku najbardziej niedocenianego reżysera z okresu PRL-u. Mimo dość "suchego" i często - z uwagi na skakanie po tematach i nie do końca zrozumiałe, albo nazbyt odległe, dygresje - popadającego w "twórczy chaos" stylu, autor książki dzieli się informacjami sięgającymi do - rzadko spotykanego w biografiach z polskiego rynku wydawniczego - poziomu detalu. Od szerzej nieznanych informacji z życia osobistego reżysera, poprzez historie o jego nieustających bojach z cenzurą i szyderstwem ze strony dawnych przyjaciół, zarzucających mu schlebianie najniższym gustom kinowej publiczności, po szczegóły dotyczące realizacji każdej z produkcji, w jakiej tworzeniu Stanisław Bareja brał udział.

Dzieło ze wszech miar kompletne, bogato ilustrowane unikatowymi zdjęciami z planów filmowych i rodzinnej kolekcji Barei. Zarzuty? Wspomniany...

ZapomnianaBiblioteka | 2016-01-26

Kariera Stanisława Barei pełna była potyczek z ówczesną rzeczywistością. Setki absurdalnych scenek z własnego życia ten niezrównany obserwator potrafił później wykorzystać i po mistrzowsku przenieść na ekran. Książka „Oczko się odlepiło temu misiu...”, będąca biografią reżysera składa się z 28 ujęć (rozdziałów), w których Maciej Replewicz odkrywa przed miłośnikami kultowego twórcy wiele nieznanych epizodów związanych z jego życiem prywatnym i zawodowym. Czytelnicy mają okazję poznać lata dzieciństwa Staszka, w tym odwiedzić kino „Lot” w Jeleniej Górze – miejsce w którym rozpoczęła się fascynacja nastoletniego chłopca filmem. Mają także okazję być przy reżyserze w trudniejszych chwilach, aż po dzień 14 czerwca 1987 r., kiedy to w szpitalu w Essen przestało bić serce autora „Bruneta wieczorową porą”.

Więcej na:

książki_i_my | 2016-01-05

Filmy Stanisława Barei lubię od zawsze. Odkąd sięgam pamięcią śmiałem się do rozpuku przy Misiu, Brunecie wieczorową porą czy Co mi zrobisz jak mnie złapiesz. Za każdym razem gdy w telewizji emitowany był serial Zmiennicy lub Alternatywy 4 zasiadałem przed odbiornikiem i śledziłem losy bohaterów. Kibicowałem mieszkańcom bloku w zmaganiach z egocentrycznym gospodarzem, odbywałem pełne przygód kursy z kierowcami taksówki 1313 i za Przemysławem Gintrowskim śpiewałem “Coś być musi, do cholery, za zakrętem”. Dzieła Barei mają coś w sobie, temu nikt nie zaprzeczy. Można je oglądać wiele razy, śledzić te same sceny i gagi. Nie nudzi się nigdy. Nie sposób nawet wymienić za jednym zamachem powiedzonek i dialogów, które na stałe weszły do potocznej polszczyzny. Stanisław Bareja to reżyser kultowy, jego filmy podobnie. Co jednak wiemy o samym Barei? Niewiele? Świetną okazją by to zmienić, lepiej poznać Stanisława Bareję i jego filmy jest wydana niedawno nakładem wydawnictwa Fronda biografia...

8KR | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Książka jest bardzo ciekawą pozycją nie tylko dla miłośników filmów Stanisława Barei na tle opowieści o reżyserze widać ogromną ilość interesujących informacji o czasach Polski Ludowej, o realiach życia codziennego oraz relacjach między ludźmi.

Kolejne rozdziały autor nazwał ujęciami jak przystało na biografię twórcy filmowego, a każde z nich przedstawia kolejne ważne etapy życia i działalności Barei.

Poznaje się ciekawe epizody z dzieciństwa, życia studenckiego i mnóstwo interesujących opowieści o pracy nad poszczególnymi filmami. Można poznać rozterki i zmagania twórcy nie tylko z cenzurą, ale także z aktorami i tzw. rzeczywistością PRL, którą Stanisław Bareja starał się ukazać w kultowych dziełach Misiu, Alternatywach 4 czy Poszukiwany, poszukiwana.

Tekst uzupełnia spora ilość fotografii reżysera i związanych z nim ludzi, a także zestawienie filmów zawierające najważniejsze dane.

Książka Macieja Replewicza to solidne opracowanie warte poznania i polecenia nie tylko...

Kasia Zawadka | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52/2016
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Od dziecka moim ulubionym serialem byli "Zmiennicy". Do dziś mogę ich oglądać w kółko i na okrągło, teksty znam na pamięć, a utwór tytułowy, napisany i zaśpiewany przez Przemysława Gintrowskiego umieściłabym na płycie do zabrania na bezludną wyspę....

Książkę Replewicza przeczytałam bardziej z obowiązku - wymyśliłam sobie projekcje "Misia" i musiałam coś powiedzieć moim uczniom o twórcy filmu. Książkę bardzo dobrze i szybko się czyta. Można poznać Stanisława Bareję z drugiej strony (nie wiedziałam na przykład że był znakomitym kucharzem!), poczytać o powstawaniu kultowych już w tej chwili filmów.

Dość dużym minusem jest powierzchowność wątków. Niby jest tu wszystko - i dzieciństwo i okres studiów i praca Barei, ale czegoś brakuje. Autor ślizga się po wątkach, nie wyczerpując żadnego całkowicie.

To jest dobry wstęp do biografii mistrza komedii. Liczę na więcej - na powstanie biografii i filmografii Stanisława Barei - kompletnej, grubej, dobrze sfotografowanej encyklopedii

Idę...

Carnival | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 lutego 2017

Jako wielbicielka twórczości Barei nie mogłam sobie odmówić lektury "Oczka". Nie do końca było to jednak to czego się spodziewałam. Autor chyba nie przeczytał swojej książki po napisaniu, bo znalazło się tu wiele powtórzeń faktów i sytuacji. Jak na tak obszerną pozycję zabrakło mi też większej ilości kultowych cytatów, które zebrane tutaj dodawałyby smaczku.
Biografia pozwoliła mi jednak uzupełnić obraz Barei jako człowieka czasów PRL. Zrozumiałam ideologię jego filmów i teraz jeszcze bardziej doceniam jego kunszt.

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2011 rok

Dla wszystkich wielbicieli filmów Barei.