Klub włóczykijów

83-85193-00-6
przygoda, wakacje
Wiola-M

Inne wydania

Kornel Kiwajłło, jego stryj Dionizy i grupa przyjaciół wyruszają na wakacyjną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego skarbu dziadka Hieronima. Ich tropem podąża jednak para złoczyńców. Kto wygra wyścig i pierwszy odkrywa rodową tajemnicę Kiwajłłow?

| 2014-09-14
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2013, ***9

Książka to była ciekawa. Ciekawe były przygody bohaterów. Ciekawe były postaci- niespotykane, zaskakujące i miały nietypowe nazwiska. Przykłady? Dionizy Kiwajłło, Edwin Mamuszko, Bogumił Kadryll, Wieńczysław Nieszczególny, Maciek Pirydion... Chyba zabrakłoby mi czasu wymieniać wszystkich!
Ciekawe były również teksty i wypowiedzi tych osób. Ciekawy był język, jakim posługiwał się narrator. Ciekawe były sytuacje, w jakich znajdowali się bohaterzy, ciekawe były również sposoby do jakich uciekali się... przestępcy, by zbić z tropu głównych bohaterów...
Tak... Przestępcy... No, prawie kryminał... Przestępcy ci (Wieńczysław Nieszczególny i Bogumił Kadryll) byli na urlopie, ale trafiła się okazja „potrenować” podczas niego... Ulepszyć swoje umiejętności... przestępcze...
Cel? Dokumenty ukryte przez Hieronima Kiwajłło, których próbuje odszukać klub włóczykijów w składzie: Dionizy Kiwajłło (archiwariusz, nie mylić z antykwariuszem!), Kornel Kiwajłło, Maciek Pirydion Młodszy (inaczej:...

ems | 2014-07-10
Przeczytana: 1975 rok

Geograficzno-historyczny sequel do 'Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa'. Chyba nieco bardziej dojrzały i realistyczny, niż 'Piegus'. W szczególności - nader realistycznie zarysowana, że tak się wyrażę, scenografia czyli tło geograficzne - Warszawskie Łazienki, Pułtusk, Góry Świętokrzyskie.
Intryga przypominająca nieco 'Szatana z siódmej klasy', ale w lepszym imho opakowaniu. Pan Samochodzik skrzyżowany z Indianą Jonesem. Może trochę przesadziłem. Skrzyżowany z młodym Indianą Jonesem.
Plus świetny język i rewelacyjne dialogi (jak to u Niziurskiego).

Antoni Leśniak | 2014-10-31
Przeczytana: 31 października 2014

Poszukiwacze skarbów to już pewnie grupa, która całkowicie wyginęła albo są nimi fascynacji, których na palcach jednej ręki można policzyć. Wprawdzie współczesne kino oferuje nam nieustanną dawkę postaci przeżywających niesamowite przygody prowadzące do odkrywania zakopanych miast, zatopionych statków czy pogrzebanych w dżungli tajemniczych świątyń, nie mniej jednak wracamy potem do naszej szarej codziennej rzeczywistości i nie bardzo wiemy, gdzie wokół nas mogą znajdować się takie miejsca, w których może być nieodkryta jeszcze, dobrze schowana rzecz wielkiej wartości, której znalezienie przyniesie nam sławę i rozgłos oraz wzbogaci lokalne muzeum cennym nabytkiem. Co by jednak nie powiedzieć już sama myśl rozgrzewa nas i zachęca do działania. Tym bardziej, gdy na naszej drodze możemy spotkać przestępców tej klasy co Wieńczysław Nieszczególny i doktor Bogumił Kadryl, którzy także należą do wymarłego gatunku bandytów, a mianowicie bandytów dżentelmenów, którzy wprawdzie popełniają...

PiotrL99 | 2015-10-02
Przeczytana: grudzień 1996

ta ksiazka to jeden z klasykow najbardziej kultowej polskiej literatury mlodziezowej autorstwa Edmunda Niziurskiego tamtego czasu. przeczytałem chyba wszystkie jego książki jako uczen szkoly podstawowej i później liceum, i wracam do nich przez reszte mojego zycia. można by wymienić wiele uzasadnien czemu uważam te wlasnie ksiazke za jedna z najlepszych autorstwa Edmunda Niziurskiego, ale trzeba powiedzieć ze Niziurski, pisząc dla młodzieży nastoletniej w tamtych czasach, nie miał sobie rownego pisarza w kraju. to było fenomenalne zjawisko. Nienacki nie jest tak kultowy i filmy na podstawie jego książek tez nie bija książek Niziurskiego pod względem kultowości.

zaczalem analizować książki Niziurskiego w sposób, jak dzisiejsze ogromnie poczytne, wręcz uzalezniajace, książki dla dorosłych sa pisane, jak również ogromnie popularne filmy. Edmund Niziurski był mistrzem w tej dziedzinie, gdyby dziś rezyserowal firmy dla Hollywood to tworzylby dziela na poziomie minimum J.J. Abramsa.

ad00 | 2014-11-27
Przeczytana: 2005 rok

Kocham tę książkę miłością absolutną i ślepą. Za język, za styl, za panów Wieńczysława i Bogumiła oraz za świat, który Edmund Niziurski stworzył ze słów.

kosterz | 2013-06-04

"Założę Ci nelsona przyjacielu aż będziesz mi powolny!" :)

meg | 2014-11-25
Przeczytana: październik 2014

Książkę wyszperałam w biblioteczce pensjonatu w Bieszczadach. Jej czytanie przy płonącym kominku, gdy za oknem górski krajobraz tonął w deszczu i mgłach, pomogło przetrwać kiepski pod względem pogodowym urlop. Sympatyczna, sentymentalna podróż do dzieciństwa pełnego szalonych przygód:-)

juryca | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Myślałem że po 43 latach od jej przeczytania książka straci swój urok,nic z tego.Nadal czyta się ją z zainteresowaniem a dialogi i wartka akcja są dodatkowymi walorami.

Ędriu | 2014-02-22

Jedna z moich ulubionych ksiażek z młodości i książek Nieziurskiego w ogóle...

Elinaaa | 2011-06-19
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Taka "o" Już kilka lat mnie ciągnęło do tej książki, aż w końcu ją dostałam, wypożyczyłam, długo mi zeszło z tą książką, ponieważ albo czasu nie miałam albo inne rzeczy, ale tak ogólnie to mi się podobała, były te nudne jak i ciekawe momenty :)

Refleksyjny wrzesień – Literacki Horoskop LC

Przetasowania i zmiany, nowy sezon na Ziemi. W naszej części globu coraz bliżej do jesieni. Czas powrotu do szkoły i codziennych obowiązków. Nawet gdy już dawno zakończyliśmy edukację, wrzesień wciąż nastraja tak samo: czekamy na nowy wspaniały początek i czysty kajecik. Czy to Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.