Dziennik Anaïs Nin: tom 2: 1934-1939

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dziennik [Anaïs Nin]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Diary of Anaïs Nin
pamiętnik, Anaïs Nin
Cathhhy

Dzieło życia Anaïs Nin, które już przed publikacją stało się legendą, to jej dziennik intymny liczący… tysiące stron rękopisu. Oto drugi tom "Dziennika", obejmujący lata 1934-1939. Dzieło niezwykłe. Anaïs Nin jako kobieta, jako artystka zbudowała swój prywatny świat, w którym rozprawia się z samą sobą, z przyjaciółmi, z ludźmi poddanymi psychoanalizie, z nieśmiertelnym mitem pisarza,...

Anaïs Nin jako kobieta, jako artystka zbudowała swój prywatny świat, w którym rozprawia się z samą sobą, z przyjaciółmi, z ludźmi poddanymi psychoanalizie, z nieśmiertelnym mitem pisarza, twórczości i miłości. Żyjąc więcej niż pełnią życia, dała odpowiedź na odwieczny dylemat ludzkiej egzystencji: "Życie osobiste głęboko odczute zawsze sięga prawd leżących poza nim". I ta odpowiedź nic nie straciła na aktualności.

"…gdy piszę ten drobny pean na cześć jej dzienników, przychodzi mi do głowy, że ani wcześniej, ani później nie czytałam już tak pięknego półnaukowego studium uczuć, sekcji duszy przeprowadzonych z tak membraniczną wrażliwością i chętnie wpisałabym sobie tę książkę do CV, gdyby nazwisko autorki kojarzyło się z czymś innym, niż że - jak głoszą legendy w gazetach popularnych - sypiała z ojcem, synem, bratem i kuzynem".
Dorota Masłowska, autorka "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", "Gazeta Wyborcza - Wysokie obcasy"

[Zysk i S-ka, 2005]

Aneta Lehmann | 2013-08-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Olbrzymi szacunek, jaki żywię względem Anais Nin i jej twórczości, rzutuje z całą pewnością na moją ocenę drugiego tomu Dziennika. Sądzę jednak, że niezależnie od moich osobistych poglądów, dzieło to należy do czołówki najwybitniejszych publikacji powstałych w ubiegłym stuleciu. Pisarstwo było nieodłącznym elementem życia Anais, umożliwiającym jej uporanie się z emocjami wywołanymi utrzymywaniem bliskich relacji z silnymi i ekscentrycznymi postaciami. Dziennik 1934-1939 pozwala poznać nie tylko samą Nin, ale także jej najbliższe otoczenie, co jest dodatkową atrakcją, przede wszystkim dla wielbicieli Henry’ego Millera. Autorka obala mity, utrwalone na kartach jego powieści, konfrontując je z własną oceną przywoływanych wydarzeń. Dziennik 1934-1939 nie jest jednak wyłącznie zbiorem anegdot z życia prywatnego ikon literatury. Lektura dzieła Anais Nin to lekcja historii przedstawionej z perspektywy jednostki, przekazanej na dodatek za pomocą wysublimowanego języka. Wszystko to sprawia,...

Flavia | 2013-11-07

Zasugerowałam się pochlebnymi recenzjami i reklamą książki jako arcydzieła diariuszowego. A co się okazało? Nie wiem, czy to dobry pomysł nazywać ją jednym z najwybitniejszych kobiecych piór, bo - na miejscu seksisty - odpowiedziałabym, że w takim razie na tym polu kobiety nigdy nie dorównają mężczyznom. Nazywać kogoś wybitnym tylko dlatego, że jest kobietą; tylko dlatego że jest kochanką znanego pisarza i należy do bohemy? To, że pisarze mają burzliwe i naznaczone szalonymi związkami życie, wcale mnie nie dziwi ani nie szokuje. Ale kolekcja kochanków i osobliwy związek z ojcem, to nie jest synonim 'wyzwolenia'. W tych tekstach widzę tylko egzaltację, pretensjonalność i zaburzone ego. To jest tak egzaltowane, że aż niestrawne. Jakbym czytała pensjonarkę, a nie dojrzałą kobietę i - podobno - wielką pisarkę.

'Henry przyjeżdża do Louveciennes i bierze mnie na stole, a potem na czarnym dywanie. Siada na brzegu łóżka, absolutnie przeobrażony. Przedtem rozproszony, niezdecydowany,...

Joanna | 2010-08-19
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Kolejna część dziennika autorki, również rewelacyjna. Jeszcze ciekawsza od pierwszej. W tym tomie również znalazłam kilka fajnych cytatów.

„ Mogę się rozpaść na jakiś czas, ale w końcu znowu zbieram się w sobie”

kossovitz | 2017-06-11
anamana | 2016-12-17
Przeczytana: 30 września 2017
SkyeN | 2016-12-10
WeronikaStępkowska | 2016-07-30
Delgadina | 2016-07-14
Literacki Horoskop LC – Książkowe Bliźnięta

Maj w pełnej krasie, nadszedł czas dla Bliźniąt. Planetą Bliźniąt jest Merkury, pozytywnym kolorem – żółty, a szczęśliwym dniem – środa. Jakimi Bliźnięta są pisarzami, a jakimi czytelnikami? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!