Widok cudzego cierpienia

Sławomir Magala
Regarding the Pain of Others
fotografia
Ag2S

Rozwinięcie oraz uzupełnienie O fotografii. Autorka skupia się na przedstawieniach obrazów cierpienia w mediach, zwłaszcza w fotografii wojennej. Historyczny kontekst, w jakim powstawała książka (niedługo po ataku na World Trade Center), nie pozostał bez wpływu na charakter i temperaturę wywodu. W świecie, w którym codziennie jesteśmy zalewani potokiem obrazów pełnych okrucieństwa i w którym technika umożliwia prowadzenie wojny na odległość, przedstawianie obrazów cierpienia rodzi nowe pytania i problemy etyczne. Sontag bezlitośnie tropi hipokryzję Zachodu i stosowanie podwójnych standardów w ukazywaniu nieszczęścia, bólu i śmierci. Zastanawia się nad rolą fotografii w kształtowaniu tak zwanej zbiorowej pamięci i stosunku do historii. W centrum rozważań stawia tym razem nie fotografa, lecz widza; żadne spojrzenie nie jest niewinne. Napisany w 2003 roku Widok cudzego cierpienia to ostatnie dzieło amerykańskiej autorki.

Sklep

10 (1 ocen i opinii)
Ginekolodzy
Jürgen Thorwald

7,83 (65 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

7,1 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Lubię książki, które siedzą mi w głowie, które podczas czytania zmuszają do myślenie i analizowania , a ta z całą pewnością taka jest. Obnaża media i świat, ale przede wszystkim obnaża nas ludzi, bo zdjęcie samo się nie zrobi i materiał dziennikarski również nie decyduje o swoim finalnym efekcie. Motywacje, formy, interpretacje wszystko składa się na nasz obraz sytuacji, pytanie tylko jak daleko jesteśmy autonomiczni w swoim myśleniu albo może analityczni?

patrycja | 2014-05-26

Spostrzeżenia Susan Sontag są tak trafne i tak diabelnie inteligentne, że czytanie tej książki to czysta przyjemność. Świetnie opowiada, świetnie pisze, praktycznie z każdej strony można wyciągnąć cytaty i myśli, które warto (czasami to nawet należy!) zapamiętać. Polecam.

Magdalena | 2011-09-05
Przeczytana: maj 2011

Każdy ma w swojej biblioteczce książki, które są dla niego "przewodnikiem". Do książki takiej wraca się co jakiś czas zauważając że odkrywa się w niej coraz to nowe, ciekawsze akapity. Dla mnie takim przewodnikiem jest książka Susan Sontag. Porusza kwestie przedstawiania obrazów cierpienia, fotografii wojennej. Stawia ważne pytania nie tylko od strony fotografującego ale również odbiorcę. Susan Sontag napisała: "żadne spojrzenie nie jest niewinne"...ja się przyznaje, nie jestem niewinna, ale nawet nie chcę i dalej będę z zapartym tchem, poruszeniem, współczuciem, obrzydzeniem, smutkiem, radością oglądała obrazy zaadresowane do mojego oka.

MoznaPrzeczytac | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

„Widok cudzego cierpienia„, czyli zbiór dziewięciu esejów amerykańskiej publicystki i pisarki Susan Sontag, określa się oficjalnie jako rozwinięcie i uzupełnienie napisanej przez nią dwadzieścia sześć lat wcześniej książki „O fotografii„. Jednakże analizowana rzeczywistość zmieniła się od tamtego czasu radykalnie, zarówno jeśli chodzi o rozwój przemysłu fotograficznego, gałęzi nauki zajmującej się tą dziedziną, jak również ludzkiej mentalności, zwłaszcza w przypadku mediów. Istotny jest również nowy bagaż doświadczeń i przemyśleń, który sprawia, że autorka w wielu kwestiach polemizuje ze swymi wcześniejszymi rozważaniami. Wreszcie kontekst powstania zbioru, zamachy na World Trade Center, sprawia, że rozważania przywodzą na myśl gorączkowy ton dziennikarskiej relacji.
Zaangażowanie polityczne oraz obserwacja i analiza współczesnych mediów i społeczeństwa nie ujmuje książce uniwersalności podejmowanych problemów. Rozważania swe autorka podejmuje od przytoczenia historii Virginii...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: listopad 2010

Jakiż celny zbiór myśli - surowych, krytycznych, poruszający problem obecności cierpienia wojennego w mediach, roli, jakie pełni i sposoby, w jaki jest odbierane, do tego bez emocjonalnego rozmazania i moralizatorskiego zacięcia. Owszem, lektura niełatwa, raczej wymagająca i miejscami bolesna, owszem, miejscami obrazoburcza i kontrowersyjna, ale warto było.

analogman | 2015-05-16
Na półkach: 2015, Przeczytane

Ksiązka pozwala spojrzeć z innej strony na przekaz którym bombardują nas na codzien stacje telewizyjne. Autorka rozbija na atomy oraz analizuje wyjątkowo dogłębnie krok po kroku wzajemną relację zdjęcia i ciepienia. Rewelacja, do wielokrotnego czytania i odkrywania. Jedna z lepszych jakie czytałem (w parze z "O fotografii")

Python | 2010-07-24
Przeczytana: 2010 rok

Odpowiecie sobie na pytanie czy trzeba pokazywać wojnę w mediach. Wojenne strzelaniny w telewizji, zdjęcia zmasakrowanych ofiar w gazetach.
Dojdziecie na przykład do takiego wniosku, że to jedyna możliwość pokazania, czym jest wojna. I że w szkole zrobiono błąd, nie pokazując żadnego takiego obrazu...

haLina | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Żyjemy w świecie kultury obrazkowej, otoczeni obrazami również takimi o których łatwiej byłoby zapomnieć. Esej Susan Sontag stawia ważkie pytania i każe zastanawiać się nad czymś co uważamy za oczywiste.

Miłosz | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016
dahud | 2016-01-18
Przeczytana: styczeń 2016
O fotografach pisarzy i czytelników

Przyjrzyjmy się trzem niezwykłym fotografom, którzy uczynili przedmiotem swojego zainteresowania pisarzy i czytelników, i którzy tym samym dokonali niezwykłego aktu zespolenia dwóch zgoła odmiennych sztuk.