Lubimyczytać.pl to:

fotografia
typ
papier
Ag2S
7.29 (70 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Rozwinięcie oraz uzupełnienie O fotografii. Autorka skupia się na przedstawieniach obrazów cierpienia w mediach, zwłaszcza w fotografii wojennej. Historyczny kontekst, w jakim powstawała książka (niedługo po ataku na World Trade Center), nie pozostał bez wpływu na charakter i temperaturę wywodu. W świecie, w którym codziennie jesteśmy zalewani potokiem obrazów pełnych okrucieństwa i w którym technika umożliwia prowadzenie wojny na odległość, przedstawianie obrazów cierpienia rodzi nowe pytania i problemy etyczne. Sontag bezlitośnie tropi hipokryzję Zachodu i stosowanie podwójnych standardów w ukazywaniu nieszczęścia, bólu i śmierci. Zastanawia się nad rolą fotografii w kształtowaniu tak zwanej zbiorowej pamięci i stosunku do historii. W centrum rozważań stawia tym razem nie fotografa, lecz widza; żadne spojrzenie nie jest niewinne. Napisany w 2003 roku Widok cudzego cierpienia to ostatnie dzieło amerykańskiej autorki.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Ania | 2014-03-14

Lubię książki, które siedzą mi w głowie, które podczas czytania zmuszają do myślenie i analizowania , a ta z całą pewnością taka jest. Obnaża media i świat, ale przede wszystkim obnaża nas ludzi, bo zdjęcie samo się nie zrobi i materiał dziennikarski również nie decyduje o swoim finalnym efekcie. Motywacje, formy, interpretacje wszystko składa się na nasz obraz sytuacji, pytanie tylko jak daleko jesteśmy autonomiczni w swoim myśleniu albo może analityczni?

Magdalena | 2011-09-05
Przeczytana: maj 2011

Każdy ma w swojej biblioteczce książki, które są dla niego "przewodnikiem". Do książki takiej wraca się co jakiś czas zauważając że odkrywa się w niej coraz to nowe, ciekawsze akapity. Dla mnie takim przewodnikiem jest książka Susan Sontag. Porusza kwestie przedstawiania obrazów cierpienia, fotografii wojennej. Stawia ważne pytania nie tylko od strony fotografującego ale również odbiorcę. Susan Sontag napisała: "żadne spojrzenie nie jest niewinne"...ja się przyznaje, nie jestem niewinna, ale nawet nie chcę i dalej będę z zapartym tchem, poruszeniem, współczuciem, obrzydzeniem, smutkiem, radością oglądała obrazy zaadresowane do mojego oka.

dociekliwy_kotek | 2011-03-06
Na półkach: Kultura, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2010

Jakiż celny zbiór myśli - surowych, krytycznych, poruszający problem obecności cierpienia wojennego w mediach, roli, jakie pełni i sposoby, w jaki jest odbierane, do tego bez emocjonalnego rozmazania i moralizatorskiego zacięcia. Owszem, lektura niełatwa, raczej wymagająca i miejscami bolesna, owszem, miejscami obrazoburcza i kontrowersyjna, ale warto było.

Python | 2010-07-24
Przeczytana: 2010 rok

Odpowiecie sobie na pytanie czy trzeba pokazywać wojnę w mediach. Wojenne strzelaniny w telewizji, zdjęcia zmasakrowanych ofiar w gazetach.
Dojdziecie na przykład do takiego wniosku, że to jedyna możliwość pokazania, czym jest wojna. I że w szkole zrobiono błąd, nie pokazując żadnego takiego obrazu...

Agnieszka | 2014-04-14
Prażma | 2014-04-12