Made in Poland

978-83-247-1372-1
Polska
literatura faktu
Ag2S

Zbiór ciekawostek o ludziach, miejscach, rzeczach i sprawach na całym świecie, związanych z Polską i Polakami. Miło poczytać, że byliśmy i jesteśmy wszędzie, choć nierzadko pod obco brzmiącymi nazwiskami, przyczyniając się do sukcesów... amerykańskiego kina i włoskiej polityki, angielskiej literatury i szwedzkiego popu. Dlaczego jedna z dzielnic Detroit nazywa się Poletown (Miasto Polaków)? Jak to się stało, że Polak stworzył słynny komputer Apple? Skąd pomysł Juliusza Verne'a, by kapitana Nemo uczynić Polakiem?

jonaszdrobniak | 2013-08-22

Wszyscy znamy „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Vern’a, ale o tym, że w pierwotnej wersji powieści Kapitan Nemo miał być Polakiem, który w powstaniu styczniowym traci rodzinę, a po powrocie z zesłania rozpoczyna vendettę przeciwko carskim oprawcom, możemy się dowiedzieć z książki Simona Akstinata „Made in Poland”.
Historia z kapitanem Nemo jest wyjątkiem, ponieważ w przeważającej części, ta niewielka objętościowo książka, idealnie nadająca się na wakacyjny wyjazd, opisuje prawdziwe losy naszych rodaków, którzy z różnych powodów opuścili ojczyznę i doskonale poradzili sobie na obczyźnie.
Jej autorem, co dla mnie jest największym zaskoczeniem, jest młody niemiecki dziennikarz, który nie ma polskich przodków, nie zna języka polskiego, a przed napisaniem książki nigdy nie był w Polsce (sic!).
Mimo to uznał on, że życiorysy kilkudziesięciu polskich emigrantów oraz ich potomków, warte są napisania o nich książki, a wcześniej poświęcenia wielu godzin spędzonych w archiwach,...

Łukasz Mielech | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Fajna i ciekawa książka właśnie przed chwilą ją skończyłem. Na gorąco powiem że brakuję w niej znaczących postaci sportu. Mirosław Klose, Lukas Podolski i Angeligue Kerber popularna tenisistka, przy czym panowie wyżej to mistrzowe świata w piłkę nożną. Chyba się nie pomylę jak powiem że gdyby autor się przyłożył to książka mogłaby posiadać nawet 500 stron.

książek: 2023
Agata | 2012-07-04

Fajna na raz, na chwilę. Dużo zaskakujących faktów. Mnóstwo ciekawostek. Nic poza tym. Bez rewelacji. Tyle samo można się dowiedzieć z Wikipedii.

izachica111 | 2013-02-03
Przeczytana: listopad 2012