Dziękuję za wspomnienia

2010-06-02
2010-06-02
978-83-247-1448-3
Joanna Grabarek
Irlandia miłość dusza zbiegi okoliczności

Dziś sięgam pamięcią do książek przeczytanych lata temu, powieść Ceceli Ahern podczas czytania wzbudzała we mnie wiele emocji, niesamowicie chwytająca za serce i bardzo trudna historia. Rzadko poruszany temat przeszczepów i transfuzji idealnie wpasowuje się w historię głównych bohaterów.

Mam takie książki „przerywniki”, które otwieram dla przyjemności czytania. Oczekuję wtedy tylko lekkiej opowieści pisanej przyjemnym językiem i miłych bohaterów. Nic ciężkiego co dręczyłoby moje myśli.
„Dziękuję za wspomnienia” to dla mnie dokładnie taka pozycja. Chociaż książkę rozpoczyna trudny temat później emocje się trochę wyciszają. Ale nie znaczy to, że książka jest nudna. Główną bohaterkę poznajemy w momencie, gdy ulega wypadkowi i potrzebuje transfuzji krwi. Okazuje się, że poza płynem dawcy otrzymuje niesamowity dodatek, jakim są jego wspomnienia i nawyki. Losy Joyce i jej dawcy Justina od tego dnia będą się łączyć poprzez dziwne zbiegi okoliczności. Momentami będzie zabawnie, a w innych chwilach, jak to w życiu po prostu smutno. Podoba mi się, że ich ostateczne spotkanie ma miejsce raczej później niż początkowo to zakładałam. Sprawia to, że książka się wyróżnia.
Dodatkowym atutem jest to ,że autorka poświęciła sporo miejsca na opisanie relacji Joyce z ojcem. Dzięki temu opowieść zyskuje drugi bardzo interesujący wątek.
Polecam.

Pomysł na fabułę super, jednak mam wrażenie, że nie nie został on do końca wykorzystany. Szkoda, że bohaterowie wcześniej, ze sobą nie porozmawiali. A jak już to nastąpiło, to nie byli w stanie siebie wysłuchać, spróbować zrozumieć, tylko nastąpiła wielka obraza głównego bohatera. Jakoś to mnie nie przekonało. Szkoda że autorka tak te wątki rozwiązała.

Przyjemna ...
Ulubione cytaty:
"Myślę o tym, że miłość i wojna są zbudowane na tych samych fundamentach, i o tym, że najtrudniejsze, najbardziej przerażające chwile, jeżeli człowiekowi uda się stawić im czoło, zmieniają się w najbardziej odważne. Kiedy czujemy się najsłabsi, częstokroć okazujemy najwięcej siły. Kiedy sięgamy dna, niejednokrotnie potrafimy unieść się wyżej niż kiedykolwiek. Przeciwieństwa zawsze ze sobą graniczą."

"Nie lubię jesieni. Nie lubię przyglądać się temu, jak rzeczy kiedyś tak silne i dumne ulegają w walce z naturą, więdną i schną, bezradnie wobec mocy, których nie są w stanie kontrolować."

Przyjemna ...
Ulubione cytaty:

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Historia o kobiecie, która przeszła zabieg transfuzji krwi, otrzymując wraz z nią wspomnienia z życia dawcy.

Autorka miała świetny pomysł na fabułę, ale nie wykorzystała tej szansy. Opowieść miała potencjał, a wyszło słabo i nudno. Jest nijaka i totalnie średnia.

No i kolejne rozczarowanie książkowe z 2020 r. Historia nijaka, choć sili się na jakąś wartościową. Nudna książka, bez polotu, nawet nie nadaje się do przemyśleń. Autorka chyba nie miała pomysłu zarówno na fabułę (jakiś zamysł był, gorzej z jego rozwinięciem),jak i na bohaterów, szczególnie właśnie bohaterów. Postacie zupełnie niewymiarowe, nieciekawe. Zakończenie...eh, najlepiej przemilczeć jak i całą opowieść. Ogółem nie polecam.

Mam takie lekkie hmmmm po przeczytaniu tej książki, niby wzruszająca, niby były momenty z humorem ale ogólnie fabuła nie przemówiła do mnie, ciężko zrozumieć postępowanie bohaterów, jedyny plus to ojciec Joyce.

Niezwykle urocza i ciepła powieść! W dodatku dość oryginalna, bo choć wydawałoby się, że historia dwójki ludzi po przejściach, których losy ciągle się splatają, to kolejna opowieść o niczym. Jednak nie w tym przypadku. Książka czasem wzrusza, czasem rozśmiesza, a momentami budzi niepokój. Ale na pewno nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Opis książki miał potencjał, który mocno mnie zaciekawił. No niestety... historia się dłużyła, choć była nie byle jaka. Sama końcówka ciekawa, lecz brakowało mi rozwinięcia końcowych scen, którymi autorka postanowiła zakończyć książkę.
PS
Ciekawiej by było, gdyby bohaterowie spotkali się nieco wcześniej :)

PS
Ciekawiej by było, gdyby bohaterowie spotkali się nieco wcześniej :)

• Cecelia Ahern