Lubimyczytać.pl to:
społeczność 373 tys. zakochanych w książkach
ponad 664 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Człowiek - istota społeczna

Człowiek - istota społeczna

Autor:
szczegółowe informacje
tłumaczenie
Józef Radzicki
tytuł oryginału
The Social Animal
seria/cykl wydawniczy
Biblioteka Psychologii Współczesnej
wydawnictwo
PWN
data wydania
ISBN
978-83-01-16145-3
liczba stron
483
język
polski
typ
papier
dodała
Cathhhy
7.05 (364 ocen i 21 opinii)

Opis książki

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masoweg...

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masowego przekazu, propagandy, stosowanych obecnie w mediach sposobów przekonywania, a także zagadnienie stereotypów i uprzedzeń. Każdy rozdział pracy zawiera uzupełnienia i zmiany odpowiadające rozwojowi wiedzy w danym zakresie. Chociaż książka polecana jest szczególnie studentom psychologii, pedagogiki, politologii, socjologii może stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich interesujących się odkrywaniem tajemnic życia społecznego.

Celem tej książki jest ukazanie bez osłonek, jakie znaczenie mogą mieć badania z zakresu psychologii społecznej w odniesieniu do niektórych problemów dręczących współczesne społeczeństwo, takich jak: uprzedzenia, propaganda, wojna, alienacja, agresja, zamieszki i wstrząsy polityczne. [...] U jej podstaw tkwi moje przekonanie, że psychologowie społeczni mogą odegrać znaczącą rolę w uczynieniu świata miejscem bardziej nadającym się do życia [...] a to dzięki coraz lepszemu poznawaniu i rozumieniu takich zjawisk jak: konformizm, przekonywanie, uprzedzenia, miłość i agresja.

(Od Autora)

 

pokaż więcej

Inne wydania

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
  Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 185
Zaczarowana | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nie mogę powiedzieć, że w przyswojeniu jest to książka łatwa-bynajmniej dla mnie nie była. Jest to książka którą, ja bynajmniej, czytałam po 30-40 stron, a potem dawałam sobie spokój, żeby jakoś usystematyzować zdobyte informacje. Jest to natomiast książka, która jest opisana w sposób bardzo przystępny, w której każde zjawisko z dziedziny psychologii społecznej jest poparte wieloma eksperymentami i przykładami pozwalającymi bardzo obrazowo wręcz to zjawisko zrozumieć.
Książkę w dużej mierze mogę polecić osobom interesującym się psychologią społeczną. Myślę jednak, że w odpowiednim dla siebie czasie powinien przeczytać ją każdy....

książek: 656
Kamil | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: maj 2011

Aronson co 3-4 lata poprawia i uaktualnia swój podręcznik - to widać! Książka ta jest bogatym, znakomicie ilustrowanym rozmaitymi przykładami studium psychologii społecznej. Sięgając po nią obawiałem się psychologicznego żargonu, którym nader często zniechęcają mnie polscy studenci psychologii i socjologii (oraz niektórzy doktorzy i profesorowie). Czy moje obawy były słuszne? Nie były. Aronson okazuje się przesympatycznym wujkiem, który w niezwykle prosty sposób potrafi wytłumaczyć par example istotę dysonansu poznawczego omawiając owe zjawisko na przykładzie rozterek palacza, który zderza się z informacją, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Autor Człowieka - istoty społecznej w bardzo ciepły sposób opowiada o tym, jak i dlaczego powstało jego dzieło, przez co w jakiś sposób (mimo różnic kulturowych) zbliżyłem się do niego oraz zostałem pozytywnie zachęcony do wcale niełatwej lektury. Trochę szkoda, że naprawdę liczne przypisy (circa about kilkaset) umieszczone...

książek: 236
polka3 | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane

Nic więcej nie mogę napisać!
WSPANIAŁA!

książek: 192
katarzynka | 2012-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Dla chcących zrozumieć ludzkie zachowania. Szczegółowo przedstawione wyniki eksperymentów socjologicznych. Ciekawa.

książek: 92
Gosia | 2011-03-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2006 rok

Bardzo dobra książka dla interesujących się psycho-, socjologią i nie tylko. Dla wszystkich. Warto do niej wracać.

książek: 944
Grzegorz | 2011-03-01
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 1996

Dobra książka. Osobiście - dużo sympatii do sposobu pisania autora. Myślę, że jeszcze do niej wrócę.

książek: 242
Hub | 2011-08-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2005

Ważna dla rozwoju psychologii światowej pozycja, której wagę doceniają również socjologowie i badacze sztuk performatywnych. Trudno jednak ją oceniać – w końcu jest to podręcznik.
Nie sposób odmówić książce walorów poznawczych, choć język i tłumaczenie nieco trąci myszką (ale tylko nieco). Czyta się to bez wypieków na twarzy, ale i bez poczucia nudy czy zmarnowanego czasu. Trudno jednak powiedzieć, czy lektura tej książki może w znaczący sposób wpłynąć na życie pojedynczego człowieka. Ja lubię „Czlowieka...”, może przez sentyment, jednak nie chcę do tej pozycji wracać, wolę chyba zachować wspomnienie, niż konfrontować je z rzeczywistością.

książek: 129
Flavia77 | 2011-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Książka, do której zostałam jakoby przymuszona za względu na kierunek studiów. Walczyłam z wrodzoną niechęcią do lektur szkolnych. Po pierwszym rozdziale książka tak mnie wciągnęłam, że przeczytałam ją niemal jednym tchem. Wspaniały zbiór fascynujących doświadczeń, analiz psychologicznych, prognoz i wniosków. Nieskomplikowane opisy, wszystko łatwo wytłumaczone na wielu przykładach. Na pewno będzie bardzo przydatna, wręcz niezbędna studentom chociażby kierunków psychologicznych, ale i innych (takich jak turystyka, historia, prawo) również.

książek: 40
Maciej | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: październik 2013

Bardzo podoba mi się styl pisania książek przez Eliota Aronsona. Dla kogoś, kto nie studiował psychologii jest to cecha wręcz pożądana. Prosty język, dużo ciekawych przykładów pozwala nie tylko zrozumieć zawiłości psychologii społecznej, ale co najważniejsze pozwala zrozumieć co się czyta.

książek: 58866
| 2012-08-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Była to moja pierwsza książka w życiu, którą przeczytałem od deski do deski. Dzięki niej poczułem mięte do zgłębiania swojej wiedzy z dziedziny psychologii. Jeśli ktoś się waha czy ją przeczytać, niech się odważy - na pewno nie pożałuje.


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Kalendarium literackie
 • Ian Watson
  71. rocznica
  urodzin
 • Wiktor Suworow
  67. rocznica
  urodzin
  Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
 • Mary Hoffman
  69. rocznica
  urodzin
 • Arto Paasilinna
  72. rocznica
  urodzin
  Umrzeć zawsze się zdąży.
 • Simon Beckett
  46. rocznica
  urodzin
  Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
 • Elina Hirvonen
  39. rocznica
  urodzin
  Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
 • Hanna Januszewska
  109. rocznica
  urodzin
 • Merete Lien
  62. rocznica
  urodzin
 • Peter S. Beagle
  75. rocznica
  urodzin
  Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
 • Julie Powell
  41. rocznica
  urodzin
  Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
 • Adolf Hitler
  125. rocznica
  urodzin
  Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
 • Jan Dobraczyński
  104. rocznica
  urodzin
  Nigdy nie mów do Boga: 'Tylko nie to', przyjmij pokornie to, co On uznał dla nas za najlepsze
 • Bram Stoker
  102. rocznica
  śmierci
  Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd