Człowiek - istota społeczna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7,16 (465 ocen i 31 opinii)
tłumaczenie
Józef Radzicki
The Social Animal
978-83-01-16145-3
Cathhhy

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masowego przekazu, propagandy, stosowanych obecnie w mediach sposobów przekonywania, a także zagadnienie stereotypów i uprzedzeń. Każdy rozdział pracy zawiera uzupełnienia i zmiany odpowiadające rozwojowi wiedzy w danym zakresie. Chociaż książka polecana jest szczególnie studentom psychologii, pedagogiki, politologii, socjologii może stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich interesujących się odkrywaniem tajemnic życia społecznego.

Celem tej książki jest ukazanie bez osłonek, jakie znaczenie mogą mieć badania z zakresu psychologii społecznej w odniesieniu do niektórych problemów dręczących współczesne społeczeństwo, takich jak: uprzedzenia, propaganda, wojna, alienacja, agresja, zamieszki i wstrząsy polityczne. [...] U jej podstaw tkwi moje przekonanie, że psychologowie społeczni mogą odegrać znaczącą rolę w uczynieniu świata miejscem bardziej nadającym się do życia [...] a to dzięki coraz lepszemu poznawaniu i rozumieniu takich zjawisk jak: konformizm, przekonywanie, uprzedzenia, miłość i agresja.

(Od Autora)

8,5 (12 ocen i opinii)
Pustułka
Katarzyna Berenika Miszczuk

6,08 (25 ocen i opinii)
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Magdalena Łyczko

8 (2 ocen i opinii)
Królowie przeklęci. Tom 1
Maurice Druon

8,44 (36 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Zaczarowana | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nie mogę powiedzieć, że w przyswojeniu jest to książka łatwa-bynajmniej dla mnie nie była. Jest to książka którą, ja bynajmniej, czytałam po 30-40 stron, a potem dawałam sobie spokój, żeby jakoś usystematyzować zdobyte informacje. Jest to natomiast książka, która jest opisana w sposób bardzo przystępny, w której każde zjawisko z dziedziny psychologii społecznej jest poparte wieloma eksperymentami i przykładami pozwalającymi bardzo obrazowo wręcz to zjawisko zrozumieć.
Książkę w dużej mierze mogę polecić osobom interesującym się psychologią społeczną. Myślę jednak, że w odpowiednim dla siebie czasie powinien przeczytać ją każdy....

żabot | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Po raz pierwszy czytałem Aronsona 30 lat temu. Zazwyczaj mam opory do książek, do których jestem przymuszany a tak było w tamtym przypadku. Ku pełnemu zaskoczeniu przeczytałem ją wówczas z wielką przyjemnością. Nie dlatego, że psychologia, a psychologia społeczna w szczególności jest moim konikiem ( a nie jest), ale dlatego, że książka jest napisana wyjątkowo klarownym i lekkim językiem, co w przypadku tematyki psychologicznej nie jest zbyt częste a już w przypadku książek będacych obowiązkową lektura na studiach w szczególności.
Postanowiłem sobie przypomnieć Aronsona. Jedyne, czego żałuje, to fakt, że nie miałem okazji ponownie przeczytać pozycji najnowszej, w której zapewne autor dodał sporo nowych danych, niektóre rozdziały przeredagował. Jeśli więc jest okazja, koniecznie radzę zapoznać się z najnowszym wydaniem, ale lektura wydania sprzed 20-30 lat też nie będzie czasem straconym.

Rafał | 2014-11-22

Książka w prosty sposób pokazuję jakże cenną naukową wiedzę z zakresu psychologii społecznej. Jest bardzo obszerna, ale warta poświęcenia na nią czasu pasjonatom psychologii bądź socjologii.

Kamil | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: maj 2011

Aronson co 3-4 lata poprawia i uaktualnia swój podręcznik - to widać! Książka ta jest bogatym, znakomicie ilustrowanym rozmaitymi przykładami studium psychologii społecznej. Sięgając po nią obawiałem się psychologicznego żargonu, którym nader często zniechęcają mnie polscy studenci psychologii i socjologii (oraz niektórzy doktorzy i profesorowie). Czy moje obawy były słuszne? Nie były. Aronson okazuje się przesympatycznym wujkiem, który w niezwykle prosty sposób potrafi wytłumaczyć par example istotę dysonansu poznawczego omawiając owe zjawisko na przykładzie rozterek palacza, który zderza się z informacją, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Autor Człowieka - istoty społecznej w bardzo ciepły sposób opowiada o tym, jak i dlaczego powstało jego dzieło, przez co w jakiś sposób (mimo różnic kulturowych) zbliżyłem się do niego oraz zostałem pozytywnie zachęcony do wcale niełatwej lektury. Trochę szkoda, że naprawdę liczne przypisy (circa about kilkaset)...

apaindegia | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Cała książka opiera się na analizach zachowań społecznych opartych na wiedzy i doświadczeniach. Nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością do jednych z najlepszych :)

Artur | 2013-12-05

Jesli interesuje Cię człowiek, a tym samym Ty sam - przeczytaj tę książkę!

Antica | 2014-12-27

KOCHAM ! KOCHAM ! KOCHAM !

pomogla mi zrozumiec wiele watkow i otorzyla oczy na inne aspekty !

polka3 | 2013-07-09

Nic więcej nie mogę napisać!
WSPANIAŁA!

Seticzek | 2015-04-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Skąd bierze się rasizm, agresja znieczulenie? Dlaczego kogoś lubimy lub pozwalamy sobą manipulować?

Świetna książka, która otworzyła mi oczy i pozwoliła zrozumieć wiele aspektów własnego zachowania (jak również zachowania innych, w tym ciekawszych bohaterów literackich...). W bardzo wiarygodny sposób tłumaczy mechanizmy, wg których działają poszczególni ludzie i społeczeństwa.

Ważna uwaga - to nie jest podręcznik dla ki-akantów. To książka akademicka.
Ocena byłaby wyższa, gdyby nie dwa ostatnie rozdziały (grupy T i psychologia jako nauka). Moim zdaniem zbędne, a przynajmniej za długie.

MarBru | 2015-01-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Człowiek, to jedyne stworzenie, które nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać..czasem pozytywnie, a czasem wręcz odwrotnie.
Książka ta zabiera nas w podróż, w której gł. bohaterem jest on sam.
Książka, która ukazuje różne oblicza człowieczeństwa, aż czasem nie do uwierzenia, jak skrajne w zależności od okoliczności.
Gorąco polecam