Okładka książki Człowiek - istota społeczna

Człowiek - istota społeczna

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
978-83-01-16145-3
typ
papier
Cathhhy
7,09 (416 ocen i 26 opinii)

Opis książki

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masowego przekazu, propagandy, stosowanych obecnie w mediach sposobów przekonywania, a także zagadnienie stereotypów i uprzedzeń. Każdy rozdział pracy zawiera uzupełnienia i zmiany odpowiadające rozwojowi wiedzy w danym zakresie. Chociaż książka polecana jest szczególnie studentom psychologii, pedagogiki, politologii, socjologii może stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich interesujących się odkrywaniem tajemnic życia społecznego.

Celem tej książki jest ukazanie bez osłonek, jakie znaczenie mogą mieć badania z zakresu psychologii społecznej w odniesieniu do niektórych problemów dręczących współczesne społeczeństwo, takich jak: uprzedzenia, propaganda, wojna, alienacja, agresja, zamieszki i wstrząsy polityczne. [...] U jej podstaw tkwi moje przekonanie, że psychologowie społeczni mogą odegrać znaczącą rolę w uczynieniu świata miejscem bardziej nadającym się do życia [...] a to dzięki coraz lepszemu poznawaniu i rozumieniu takich zjawisk jak: konformizm, przekonywanie, uprzedzenia, miłość i agresja.

(Od Autora)

Polecamy

Opinie czytelników
Zaczarowana | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nie mogę powiedzieć, że w przyswojeniu jest to książka łatwa-bynajmniej dla mnie nie była. Jest to książka którą, ja bynajmniej, czytałam po 30-40 stron, a potem dawałam sobie spokój, żeby jakoś usystematyzować zdobyte informacje. Jest to natomiast książka, która jest opisana w sposób bardzo przystępny, w której każde zjawisko z dziedziny psychologii społecznej jest poparte wieloma eksperymentami i przykładami pozwalającymi bardzo obrazowo wręcz to zjawisko zrozumieć.
Książkę w dużej mierze mogę polecić osobom interesującym się psychologią społeczną. Myślę jednak, że w odpowiednim dla siebie czasie powinien przeczytać ją każdy....

piotru | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Po raz pierwszy czytałem Aronsona 30 lat temu. Zazwyczaj mam opory do książek, do których jestem przymuszany a tak było w tamtym przypadku. Ku pełnemu zaskoczeniu przeczytałem ją wówczas z wielką przyjemnością. Nie dlatego, że psychologia, a psychologia społeczna w szczególności jest moim konikiem ( a nie jest), ale dlatego, że książka jest napisana wyjątkowo klarownym i lekkim językiem, co w przypadku tematyki psychologicznej nie jest zbyt częste a już w przypadku książek będacych obowiązkową lektura na studiach w szczególności.
Postanowiłem sobie przypomnieć Aronsona. Jedyne, czego żałuje, to fakt, że nie miałem okazji ponownie przeczytać pozycji najnowszej, w której zapewne autor dodał sporo nowych danych, niektóre rozdziały przeredagował. Jeśli więc jest okazja, koniecznie radzę zapoznać się z najnowszym wydaniem, ale lektura wydania sprzed 20-30 lat też nie będzie czasem straconym.

Rafał | 2014-11-22

Książka w prosty sposób pokazuję jakże cenną naukową wiedzę z zakresu psychologii społecznej. Jest bardzo obszerna, ale warta poświęcenia na nią czasu pasjonatom psychologii bądź socjologii.

Kamil | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: maj 2011

Aronson co 3-4 lata poprawia i uaktualnia swój podręcznik - to widać! Książka ta jest bogatym, znakomicie ilustrowanym rozmaitymi przykładami studium psychologii społecznej. Sięgając po nią obawiałem się psychologicznego żargonu, którym nader często zniechęcają mnie polscy studenci psychologii i socjologii (oraz niektórzy doktorzy i profesorowie). Czy moje obawy były słuszne? Nie były. Aronson okazuje się przesympatycznym wujkiem, który w niezwykle prosty sposób potrafi wytłumaczyć par example istotę dysonansu poznawczego omawiając owe zjawisko na przykładzie rozterek palacza, który zderza się z informacją, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Autor Człowieka - istoty społecznej w bardzo ciepły sposób opowiada o tym, jak i dlaczego powstało jego dzieło, przez co w jakiś sposób (mimo różnic kulturowych) zbliżyłem się do niego oraz zostałem pozytywnie zachęcony do wcale niełatwej lektury. Trochę szkoda, że naprawdę liczne przypisy (circa about kilkaset) umieszczone...

Artur | 2013-12-05

Jesli interesuje Cię człowiek, a tym samym Ty sam - przeczytaj tę książkę!

polka3 | 2013-07-09

Nic więcej nie mogę napisać!
WSPANIAŁA!

polczyn | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Świetne wprowadzenie do psychologii społecznej. Przystępna dla laika, dzięki licznym przykładom zrozumienie różnych zjawisk nie nastręcza problemów.

katarzynka | 2012-01-31

Dla chcących zrozumieć ludzkie zachowania. Szczegółowo przedstawione wyniki eksperymentów socjologicznych. Ciekawa.

Gosia | 2011-03-05
Przeczytana: 2006 rok

Bardzo dobra książka dla interesujących się psycho-, socjologią i nie tylko. Dla wszystkich. Warto do niej wracać.

Grzegorz | 2011-03-01
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 1996

Dobra książka. Osobiście - dużo sympatii do sposobu pisania autora. Myślę, że jeszcze do niej wrócę.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto