Człowiek - istota społeczna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
tłumaczenie
Józef Radzicki
The Social Animal
978-83-01-16145-3
Cathhhy

Inne wydania

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masowego przekazu, propagandy, stosowanych obecnie w mediach sposobów przekonywania, a także zagadnienie stereotypów i uprzedzeń. Każdy rozdział pracy zawiera uzupełnienia i zmiany odpowiadające rozwojowi wiedzy w danym zakresie. Chociaż książka polecana jest szczególnie studentom psychologii, pedagogiki, politologii, socjologii może stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich interesujących się odkrywaniem tajemnic życia społecznego.

Celem tej książki jest ukazanie bez osłonek, jakie znaczenie mogą mieć badania z zakresu psychologii społecznej w odniesieniu do niektórych problemów dręczących współczesne społeczeństwo, takich jak: uprzedzenia, propaganda, wojna, alienacja, agresja, zamieszki i wstrząsy polityczne. [...] U jej podstaw tkwi moje przekonanie, że psychologowie społeczni mogą odegrać znaczącą rolę w uczynieniu świata miejscem bardziej nadającym się do życia [...] a to dzięki coraz lepszemu poznawaniu i rozumieniu takich zjawisk jak: konformizm, przekonywanie, uprzedzenia, miłość i agresja.

(Od Autora)

7,13 (15 ocen i opinii)
Dzika bestia
Jorge Franco

5,5 (8 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

8,09 (11 ocen i opinii)
Sługi boże
Adam Forman

Być jak Erica
Michelle Painchaud

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Zaczarowana | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nie mogę powiedzieć, że w przyswojeniu jest to książka łatwa-bynajmniej dla mnie nie była. Jest to książka którą, ja bynajmniej, czytałam po 30-40 stron, a potem dawałam sobie spokój, żeby jakoś usystematyzować zdobyte informacje. Jest to natomiast książka, która jest opisana w sposób bardzo przystępny, w której każde zjawisko z dziedziny psychologii społecznej jest poparte wieloma eksperymentami i przykładami pozwalającymi bardzo obrazowo wręcz to zjawisko zrozumieć.
Książkę w dużej mierze mogę polecić osobom interesującym się psychologią społeczną. Myślę jednak, że w odpowiednim dla siebie czasie powinien przeczytać ją każdy....

apaindegia | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Cała książka opiera się na analizach zachowań społecznych opartych na wiedzy i doświadczeniach. Nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością do jednych z najlepszych :)

żabot | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Po raz pierwszy czytałem Aronsona 30 lat temu. Zazwyczaj mam opory do książek, do których jestem przymuszany a tak było w tamtym przypadku. Ku pełnemu zaskoczeniu przeczytałem ją wówczas z wielką przyjemnością. Nie dlatego, że psychologia, a psychologia społeczna w szczególności jest moim konikiem ( a nie jest), ale dlatego, że książka jest napisana wyjątkowo klarownym i lekkim językiem, co w przypadku tematyki psychologicznej nie jest zbyt częste a już w przypadku książek będacych obowiązkową lektura na studiach w szczególności.
Postanowiłem sobie przypomnieć Aronsona. Jedyne, czego żałuje, to fakt, że nie miałem okazji ponownie przeczytać pozycji najnowszej, w której zapewne autor dodał sporo nowych danych, niektóre rozdziały przeredagował. Jeśli więc jest okazja, koniecznie radzę zapoznać się z najnowszym wydaniem, ale lektura wydania sprzed 20-30 lat też nie będzie czasem straconym.

Rafał | 2014-11-22

Książka w prosty sposób pokazuję jakże cenną naukową wiedzę z zakresu psychologii społecznej. Jest bardzo obszerna, ale warta poświęcenia na nią czasu pasjonatom psychologii bądź socjologii.

Kamil Szkup | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: maj 2011

Aronson co 3-4 lata poprawia i uaktualnia swój podręcznik - to widać! Książka ta jest bogatym, znakomicie ilustrowanym rozmaitymi przykładami studium psychologii społecznej. Sięgając po nią obawiałem się psychologicznego żargonu, którym nader często zniechęcają mnie polscy studenci psychologii i socjologii (oraz niektórzy doktorzy i profesorowie). Czy moje obawy były słuszne? Nie były. Aronson okazuje się przesympatycznym wujkiem, który w niezwykle prosty sposób potrafi wytłumaczyć par example istotę dysonansu poznawczego omawiając owe zjawisko na przykładzie rozterek palacza, który zderza się z informacją, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Autor Człowieka - istoty społecznej w bardzo ciepły sposób opowiada o tym, jak i dlaczego powstało jego dzieło, przez co w jakiś sposób (mimo różnic kulturowych) zbliżyłem się do niego oraz zostałem pozytywnie zachęcony do wcale niełatwej lektury. Trochę szkoda, że naprawdę liczne przypisy (circa about kilkaset)...

Artur Schodziński | 2013-12-05

Jesli interesuje Cię człowiek, a tym samym Ty sam - przeczytaj tę książkę!

Łukasz | 2016-05-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Pozycja jest stara a przykłady oklepane... to moje dość brutalne spostrzeżenie. Widzę, że większość osób daje b. wysokie oceny, ale moja ocena jest inna. Rzeczywiście przykłady są dobre, niestety bardzo dobrze znane, większość (przynajmniej ja) spotkałem już na wykładach, czy innych książkach, programach... Oceny i spostrzeżenia autora są... zwykle oczywiste lub... powszechnie znane.

Domyślam się, że kiedyś to była książka fenomenalna, ale czasy się zmieniły a tekst został... Takie są uroki nauki i książek, nauka się zmienia treść nie.

Dla mnie osobiście książka wniosła bardzo niewiele, raczej odświeżyła większość przykładów (i tu rzeczywiście) jest ich masa co zasługuje na docenienie. Natomiast jeśli ktoś trochę interesuje się psychologią, człowiekiem... no to raczej przeczyta o tym co już od dawna wie.

Seticzek | 2015-04-24
Na półkach: AD 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Skąd bierze się rasizm, agresja znieczulenie? Dlaczego kogoś lubimy lub pozwalamy sobą manipulować?

Świetna książka, która otworzyła mi oczy i pozwoliła zrozumieć wiele aspektów własnego zachowania (jak również zachowania innych, w tym ciekawszych bohaterów literackich...). W bardzo wiarygodny sposób tłumaczy mechanizmy, wg których działają poszczególni ludzie i społeczeństwa.

Ważna uwaga - to nie jest podręcznik dla ki-akantów. To książka akademicka.
Ocena byłaby wyższa, gdyby nie dwa ostatnie rozdziały (grupy T i psychologia jako nauka). Moim zdaniem zbędne, a przynajmniej za długie.

Małgorzata | 2016-01-03

Na studiach to było lekturą, jedną z nielicznych, która mnie wciągnęła. Obecnie nabyłam kolejne wydanie. Polecam wszystkim, którzy są ciekawi ludzi, którzy chcą wiedzieć, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej. Chcesz się dowiedzieć, czy spokojny człowiek może zachować się jak psychopata sprawiając innym ból? Przeczytaj.

Antica | 2014-12-27

KOCHAM ! KOCHAM ! KOCHAM !

pomogla mi zrozumiec wiele watkow i otorzyla oczy na inne aspekty !