Człowiek - istota społeczna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Social Animal
Cathhhy

Inne wydania

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masowego przekazu, propagandy, stosowanych obecnie w mediach sposobów przekonywania, a także zagadnienie stereotypów i uprzedzeń. Każdy rozdział pracy zawiera uzupełnienia i zmiany odpowiadające rozwojowi wiedzy w danym zakresie. Chociaż książka polecana jest szczególnie studentom psychologii, pedagogiki, politologii, socjologii może stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich interesujących się odkrywaniem tajemnic życia społecznego.

Celem tej książki jest ukazanie bez osłonek, jakie znaczenie mogą mieć badania z zakresu psychologii społecznej w odniesieniu do niektórych problemów dręczących współczesne społeczeństwo, takich jak: uprzedzenia, propaganda, wojna, alienacja, agresja, zamieszki i wstrząsy polityczne. [...] U jej podstaw tkwi moje przekonanie, że psychologowie społeczni mogą odegrać znaczącą rolę w uczynieniu świata miejscem bardziej nadającym się do życia [...] a to dzięki coraz lepszemu poznawaniu i rozumieniu takich zjawisk jak: konformizm, przekonywanie, uprzedzenia, miłość i agresja.

(Od Autora)

Felzmann | 2016-09-23

Oczywista oczywistość. Ze zdumieniem czytam wasze komentarze i entuzjastyczne refleksje. Przecież ta książka nie odkrywa Ameryki. Każdy zdroworozsądkowy człowiek i dobry obserwator to wszystko dawno wie.
Poza tym, od czasu, gdy dowiedziałem się, że ludzki mózg wyewoluował po to, aby chronić reputacji danego osobnika, a nie po to, by szukać prawdy, to właściwie już nic nie muszę czytać z dziedziny psychologii, bo wszystko układa mi się w logiczną całość. Niemniej jednak, dla wszelkiej maści ignorantów książka może być wielkim odkryciem.
Duży minus za wciskanie ludziom multikulturalizmu. Cała przyroda mówi nam, że jest zupełnie odwrotnie. Ale to temat na inne opowiadanie.

Zaczarowana | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nie mogę powiedzieć, że w przyswojeniu jest to książka łatwa-bynajmniej dla mnie nie była. Jest to książka którą, ja bynajmniej, czytałam po 30-40 stron, a potem dawałam sobie spokój, żeby jakoś usystematyzować zdobyte informacje. Jest to natomiast książka, która jest opisana w sposób bardzo przystępny, w której każde zjawisko z dziedziny psychologii społecznej jest poparte wieloma eksperymentami i przykładami pozwalającymi bardzo obrazowo wręcz to zjawisko zrozumieć.
Książkę w dużej mierze mogę polecić osobom interesującym się psychologią społeczną. Myślę jednak, że w odpowiednim dla siebie czasie powinien przeczytać ją każdy....

apaindegia | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Cała książka opiera się na analizach zachowań społecznych opartych na wiedzy i doświadczeniach. Nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością do jednych z najlepszych :)

żabot | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Po raz pierwszy czytałem Aronsona 30 lat temu. Zazwyczaj mam opory do książek, do których jestem przymuszany a tak było w tamtym przypadku. Ku pełnemu zaskoczeniu przeczytałem ją wówczas z wielką przyjemnością. Nie dlatego, że psychologia, a psychologia społeczna w szczególności jest moim konikiem ( a nie jest), ale dlatego, że książka jest napisana wyjątkowo klarownym i lekkim językiem, co w przypadku tematyki psychologicznej nie jest zbyt częste a już w przypadku książek będacych obowiązkową lektura na studiach w szczególności.
Postanowiłem sobie przypomnieć Aronsona. Jedyne, czego żałuje, to fakt, że nie miałem okazji ponownie przeczytać pozycji najnowszej, w której zapewne autor dodał sporo nowych danych, niektóre rozdziały przeredagował. Jeśli więc jest okazja, koniecznie radzę zapoznać się z najnowszym wydaniem, ale lektura wydania sprzed 20-30 lat też nie będzie czasem straconym.

wasp | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2017

Choć sama psychologia ma mało punktów stycznych z kręgiem moich zainteresowań, to ta książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nawet laik tematu jak ja, może dowiedzieć się wielu przydatnych informacji, zobrazowanych dużą ilością ciekawych przykładów, a co najważniejsze - w pełni je przyswoić i zrozumieć. Uważam, że dla samej wiedzy o człowieku i jego motywacjach, warto zapoznać się chociaż z wybranymi zagadnieniami i problematyką.

Kamil Szkup | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: maj 2011

Aronson co 3-4 lata poprawia i uaktualnia swój podręcznik - to widać! Książka ta jest bogatym, znakomicie ilustrowanym rozmaitymi przykładami studium psychologii społecznej. Sięgając po nią obawiałem się psychologicznego żargonu, którym nader często zniechęcają mnie polscy studenci psychologii i socjologii (oraz niektórzy doktorzy i profesorowie). Czy moje obawy były słuszne? Nie były. Aronson okazuje się przesympatycznym wujkiem, który w niezwykle prosty sposób potrafi wytłumaczyć par example istotę dysonansu poznawczego omawiając owe zjawisko na przykładzie rozterek palacza, który zderza się z informacją, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Autor Człowieka - istoty społecznej w bardzo ciepły sposób opowiada o tym, jak i dlaczego powstało jego dzieło, przez co w jakiś sposób (mimo różnic kulturowych) zbliżyłem się do niego oraz zostałem pozytywnie zachęcony do wcale niełatwej lektury. Trochę szkoda, że naprawdę liczne przypisy (circa about kilkaset)...

Rafał | 2014-11-22

Książka w prosty sposób pokazuję jakże cenną naukową wiedzę z zakresu psychologii społecznej. Jest bardzo obszerna, ale warta poświęcenia na nią czasu pasjonatom psychologii bądź socjologii.

Artur Schodziński | 2013-12-05

Jesli interesuje Cię człowiek, a tym samym Ty sam - przeczytaj tę książkę!

Łukasz | 2016-05-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2016
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Pozycja jest stara a przykłady oklepane... to moje dość brutalne spostrzeżenie. Widzę, że większość osób daje b. wysokie oceny, ale moja ocena jest inna. Rzeczywiście przykłady są dobre, niestety bardzo dobrze znane, większość (przynajmniej ja) spotkałem już na wykładach, czy innych książkach, programach... Oceny i spostrzeżenia autora są... zwykle oczywiste lub... powszechnie znane.

Domyślam się, że kiedyś to była książka fenomenalna, ale czasy się zmieniły a tekst został... Takie są uroki nauki i książek, nauka się zmienia treść nie.

Dla mnie osobiście książka wniosła bardzo niewiele, raczej odświeżyła większość przykładów (i tu rzeczywiście) jest ich masa co zasługuje na docenienie. Natomiast jeśli ktoś trochę interesuje się psychologią, człowiekiem... no to raczej przeczyta o tym co już od dawna wie.

EDDiE | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Książa Aronsona wywarła na mnie wielki wpływ. Gdybym mógł cofnąć czas prawdopodobnie chciałbym, żeby ta książka była moim pierwszym tytułem z działu psychologii społecznej, abym mógł kolejne dzieła opracowywał w stosunku do tej.
Książka zbudowana jest z 9 rozdziałów, każdy z nich jest obszernie opisany, w większości z nich znajdziemy cenne badania naukowe, często po kilka przykładów odnoszących się do danej kwestii. Zrobiłem dla własnego użytku bardzo obszerne notatki, najbardziej jestem zadowolony z wiedzy wyciągniętej z 4 i 5 rozdziału. Są według mnie najważniejsze w tej książce i jeśli ktoś nie ma zamiaru czytać całej książki, to te dwa rozdziały powinien przeczytać od dechy do dechy. Ich tytułu to "Poznanie Społeczne" i "Uzasadnienie Własnego Postępowania". Z trochę gorszej strony, liczyłem na nieco bardziej naukowe podejście do rozdziału 8 "sympatia, miłość i wrażliwość interpersonalna". Niestety ten rozdział został według mnie potraktowany per noga. W tym rozdziale o dziwo w...