Człowiek - istota społeczna

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Józef Radzicki
The Social Animal
978-83-01-16145-3
typ
papier
Cathhhy
7,15 (447 ocen i 30 opinii)

Opis książki

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masowego przekazu, propagandy, stosowanych obecnie w mediach sposobów przekonywania, a także zagadnienie stereotypów i uprzedzeń. Każdy rozdział pracy zawiera uzupełnienia i zmiany odpowiadające rozwojowi wiedzy w danym zakresie. Chociaż książka polecana jest szczególnie studentom psychologii, pedagogiki, politologii, socjologii może stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich interesujących się odkrywaniem tajemnic życia społecznego.

Celem tej książki jest ukazanie bez osłonek, jakie znaczenie mogą mieć badania z zakresu psychologii społecznej w odniesieniu do niektórych problemów dręczących współczesne społeczeństwo, takich jak: uprzedzenia, propaganda, wojna, alienacja, agresja, zamieszki i wstrząsy polityczne. [...] U jej podstaw tkwi moje przekonanie, że psychologowie społeczni mogą odegrać znaczącą rolę w uczynieniu świata miejscem bardziej nadającym się do życia [...] a to dzięki coraz lepszemu poznawaniu i rozumieniu takich zjawisk jak: konformizm, przekonywanie, uprzedzenia, miłość i agresja.

(Od Autora)

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Zaczarowana | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nie mogę powiedzieć, że w przyswojeniu jest to książka łatwa-bynajmniej dla mnie nie była. Jest to książka którą, ja bynajmniej, czytałam po 30-40 stron, a potem dawałam sobie spokój, żeby jakoś usystematyzować zdobyte informacje. Jest to natomiast książka, która jest opisana w sposób bardzo przystępny, w której każde zjawisko z dziedziny psychologii społecznej jest poparte wieloma eksperymentami i przykładami pozwalającymi bardzo obrazowo wręcz to zjawisko zrozumieć.
Książkę w dużej mierze mogę polecić osobom interesującym się psychologią społeczną. Myślę jednak, że w odpowiednim dla siebie czasie powinien przeczytać ją każdy....

żabot | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Po raz pierwszy czytałem Aronsona 30 lat temu. Zazwyczaj mam opory do książek, do których jestem przymuszany a tak było w tamtym przypadku. Ku pełnemu zaskoczeniu przeczytałem ją wówczas z wielką przyjemnością. Nie dlatego, że psychologia, a psychologia społeczna w szczególności jest moim konikiem ( a nie jest), ale dlatego, że książka jest napisana wyjątkowo klarownym i lekkim językiem, co w przypadku tematyki psychologicznej nie jest zbyt częste a już w przypadku książek będacych obowiązkową lektura na studiach w szczególności.
Postanowiłem sobie przypomnieć Aronsona. Jedyne, czego żałuje, to fakt, że nie miałem okazji ponownie przeczytać pozycji najnowszej, w której zapewne autor dodał sporo nowych danych, niektóre rozdziały przeredagował. Jeśli więc jest okazja, koniecznie radzę zapoznać się z najnowszym wydaniem, ale lektura wydania sprzed 20-30 lat też nie będzie czasem straconym.

Rafał | 2014-11-22

Książka w prosty sposób pokazuję jakże cenną naukową wiedzę z zakresu psychologii społecznej. Jest bardzo obszerna, ale warta poświęcenia na nią czasu pasjonatom psychologii bądź socjologii.

Kamil | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: maj 2011

Aronson co 3-4 lata poprawia i uaktualnia swój podręcznik - to widać! Książka ta jest bogatym, znakomicie ilustrowanym rozmaitymi przykładami studium psychologii społecznej. Sięgając po nią obawiałem się psychologicznego żargonu, którym nader często zniechęcają mnie polscy studenci psychologii i socjologii (oraz niektórzy doktorzy i profesorowie). Czy moje obawy były słuszne? Nie były. Aronson okazuje się przesympatycznym wujkiem, który w niezwykle prosty sposób potrafi wytłumaczyć par example istotę dysonansu poznawczego omawiając owe zjawisko na przykładzie rozterek palacza, który zderza się z informacją, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Autor Człowieka - istoty społecznej w bardzo ciepły sposób opowiada o tym, jak i dlaczego powstało jego dzieło, przez co w jakiś sposób (mimo różnic kulturowych) zbliżyłem się do niego oraz zostałem pozytywnie zachęcony do wcale niełatwej lektury. Trochę szkoda, że naprawdę liczne przypisy (circa about kilkaset)...

Artur | 2013-12-05

Jesli interesuje Cię człowiek, a tym samym Ty sam - przeczytaj tę książkę!

apaindegia | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Cała książka opiera się na analizach zachowań społecznych opartych na wiedzy i doświadczeniach. Nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością do jednych z najlepszych :)

Antica | 2014-12-27

KOCHAM ! KOCHAM ! KOCHAM !

pomogla mi zrozumiec wiele watkow i otorzyla oczy na inne aspekty !

MarBru | 2015-01-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Człowiek, to jedyne stworzenie, które nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać..czasem pozytywnie, a czasem wręcz odwrotnie.
Książka ta zabiera nas w podróż, w której gł. bohaterem jest on sam.
Książka, która ukazuje różne oblicza człowieczeństwa, aż czasem nie do uwierzenia, jak skrajne w zależności od okoliczności.
Gorąco polecam

polka3 | 2013-07-09

Nic więcej nie mogę napisać!
WSPANIAŁA!

Seticzek | 2015-04-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Skąd bierze się rasizm, agresja znieczulenie? Dlaczego kogoś lubimy lub pozwalamy sobą manipulować?

Świetna książka, która otworzyła mi oczy i pozwoliła zrozumieć wiele aspektów własnego zachowania (jak również zachowania innych, w tym ciekawszych bohaterów literackich...). W bardzo wiarygodny sposób tłumaczy mechanizmy, wg których działają poszczególni ludzie i społeczeństwa.

Ważna uwaga - to nie jest podręcznik dla ki-akantów. To książka akademicka.
Ocena byłaby wyższa, gdyby nie dwa ostatnie rozdziały (grupy T i psychologia jako nauka). Moim zdaniem zbędne, a przynajmniej za długie.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica