Okładka książki Człowiek - istota społeczna

Człowiek - istota społeczna

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Psychologii Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
978-83-01-16145-3
typ
papier
Cathhhy
7.06 (390 ocen i 22 opinie)

Opis książki

Ciągłe zmiany w świadomości społecznej i nowe zjawiska psychospołeczne stały się inspiracją dla wybitnego psychologa społecznego, Elliota Aronsona do nowych badań, znajdujących swe odzwierciedlenie w prezentowanej pozycji. W najnowszym, zmienionym i zaktualizowanym wydaniu jego znanej na całym świecie książki została znacznie rozwinięta i rozszerzona problematyka toksycznego wpływu środków masowego przekazu, propagandy, stosowanych obecnie w mediach sposobów przekonywania, a także zagadnienie stereotypów i uprzedzeń. Każdy rozdział pracy zawiera uzupełnienia i zmiany odpowiadające rozwojowi wiedzy w danym zakresie. Chociaż książka polecana jest szczególnie studentom psychologii, pedagogiki, politologii, socjologii może stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich interesujących się odkrywaniem tajemnic życia społecznego.

Celem tej książki jest ukazanie bez osłonek, jakie znaczenie mogą mieć badania z zakresu psychologii społecznej w odniesieniu do niektórych problemów dręczących współczesne społeczeństwo, takich jak: uprzedzenia, propaganda, wojna, alienacja, agresja, zamieszki i wstrząsy polityczne. [...] U jej podstaw tkwi moje przekonanie, że psychologowie społeczni mogą odegrać znaczącą rolę w uczynieniu świata miejscem bardziej nadającym się do życia [...] a to dzięki coraz lepszemu poznawaniu i rozumieniu takich zjawisk jak: konformizm, przekonywanie, uprzedzenia, miłość i agresja.

(Od Autora)

Polecamy

Opinie czytelników
Zaczarowana | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nie mogę powiedzieć, że w przyswojeniu jest to książka łatwa-bynajmniej dla mnie nie była. Jest to książka którą, ja bynajmniej, czytałam po 30-40 stron, a potem dawałam sobie spokój, żeby jakoś usystematyzować zdobyte informacje. Jest to natomiast książka, która jest opisana w sposób bardzo przystępny, w której każde zjawisko z dziedziny psychologii społecznej jest poparte wieloma eksperymentami i przykładami pozwalającymi bardzo obrazowo wręcz to zjawisko zrozumieć.
Książkę w dużej mierze mogę polecić osobom interesującym się psychologią społeczną. Myślę jednak, że w odpowiednim dla siebie czasie powinien przeczytać ją każdy....

Kamil | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: maj 2011

Aronson co 3-4 lata poprawia i uaktualnia swój podręcznik - to widać! Książka ta jest bogatym, znakomicie ilustrowanym rozmaitymi przykładami studium psychologii społecznej. Sięgając po nią obawiałem się psychologicznego żargonu, którym nader często zniechęcają mnie polscy studenci psychologii i socjologii (oraz niektórzy doktorzy i profesorowie). Czy moje obawy były słuszne? Nie były. Aronson okazuje się przesympatycznym wujkiem, który w niezwykle prosty sposób potrafi wytłumaczyć par example istotę dysonansu poznawczego omawiając owe zjawisko na przykładzie rozterek palacza, który zderza się z informacją, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Autor Człowieka - istoty społecznej w bardzo ciepły sposób opowiada o tym, jak i dlaczego powstało jego dzieło, przez co w jakiś sposób (mimo różnic kulturowych) zbliżyłem się do niego oraz zostałem pozytywnie zachęcony do wcale niełatwej lektury. Trochę szkoda, że naprawdę liczne przypisy (circa about kilkaset) umieszczone...

polka3 | 2013-07-09

Nic więcej nie mogę napisać!
WSPANIAŁA!

polczyn | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Świetne wprowadzenie do psychologii społecznej. Przystępna dla laika, dzięki licznym przykładom zrozumienie różnych zjawisk nie nastręcza problemów.

katarzynka | 2012-01-31

Dla chcących zrozumieć ludzkie zachowania. Szczegółowo przedstawione wyniki eksperymentów socjologicznych. Ciekawa.

Gosia | 2011-03-05
Przeczytana: 2006 rok

Bardzo dobra książka dla interesujących się psycho-, socjologią i nie tylko. Dla wszystkich. Warto do niej wracać.

Grzegorz | 2011-03-01
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 1996

Dobra książka. Osobiście - dużo sympatii do sposobu pisania autora. Myślę, że jeszcze do niej wrócę.

Hub | 2011-08-27
Przeczytana: wrzesień 2005

Ważna dla rozwoju psychologii światowej pozycja, której wagę doceniają również socjologowie i badacze sztuk performatywnych. Trudno jednak ją oceniać – w końcu jest to podręcznik.
Nie sposób odmówić książce walorów poznawczych, choć język i tłumaczenie nieco trąci myszką (ale tylko nieco). Czyta się to bez wypieków na twarzy, ale i bez poczucia nudy czy zmarnowanego czasu. Trudno jednak powiedzieć, czy lektura tej książki może w znaczący sposób wpłynąć na życie pojedynczego człowieka. Ja lubię „Czlowieka...”, może przez sentyment, jednak nie chcę do tej pozycji wracać, wolę chyba zachować wspomnienie, niż konfrontować je z rzeczywistością.

Flavia77 | 2011-08-11

Książka, do której zostałam jakoby przymuszona za względu na kierunek studiów. Walczyłam z wrodzoną niechęcią do lektur szkolnych. Po pierwszym rozdziale książka tak mnie wciągnęłam, że przeczytałam ją niemal jednym tchem. Wspaniały zbiór fascynujących doświadczeń, analiz psychologicznych, prognoz i wniosków. Nieskomplikowane opisy, wszystko łatwo wytłumaczone na wielu przykładach. Na pewno będzie bardzo przydatna, wręcz niezbędna studentom chociażby kierunków psychologicznych, ale i innych (takich jak turystyka, historia, prawo) również.

Maciej | 2014-02-24
Przeczytana: październik 2013

Bardzo podoba mi się styl pisania książek przez Eliota Aronsona. Dla kogoś, kto nie studiował psychologii jest to cecha wręcz pożądana. Prosty język, dużo ciekawych przykładów pozwala nie tylko zrozumieć zawiłości psychologii społecznej, ale co najważniejsze pozwala zrozumieć co się czyta.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto