Na huśtawce emocji. Moje zmagania z chorobą dwubiegunową

Tłumaczenie: Bożena Markiewicz
Wydawnictwo: Videograf II
Manic. A Memoir
978-83-7183-705-0
Cathhhy

Zadziwiająco szczere wspomnienia amerykańskiej prawniczki związanej z przemysłem rozrywkowym, która przez lata zmagała się z depresją dwubiegunową. W tej wstrząsającej opowieści Terri Cheney przedstawia objawy i skutki niszczycielskiej choroby, która omal jej nie zabiła. Opowiada o wielokrotnych próbach samobójczych, stanach bliskich śmierci, nocach w więzieniu, niekontrolowanych ekscesach seksualnych, problemach w pracy i zniszczonych przez chorobę przyjaźniach.

Borykając się na przemian z czarnymi głębinami depresji i beztroskimi wyżynami manii, autorka pokazuje swoją walkę o zachowanie równowagi psychicznej - kolejne cudowne leki, ucieczkę w alkohol, terapie u psychologów, a wreszcie ratujące życie elektrowstrząsy. Wyznania Cheney pomagają zrozumieć istotę tej choroby i niosą nadzieję tym, którzy muszą się z nią zmagać.

jud123 | 2013-07-27

Interesujące zapiski zmagań z depresją i samą sobą.

Indianka | 2013-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2013

Oto jak ciężko stanąć w prawdzie przed samą sobą, zaakceptować i pokazać się innym.
Najbardziej okropna w historii bohaterki była samotność i ciągłe udawanie kogoś kimnie jest.

Książka napisana słabo, językiem "bestsellerowym", nie ma prawa stać się klasykiem. Co gorsza bardzo słabo przetłumaczona, kalki z angielskiego są tak częste i intensywne, że niemal słyszałam angielską wersją zdań pod spodem dość koślawej polszczyzny. Irytująca jest też okładka przedstawiająca chłodną blondynkę, kiedy podstawowym elementem tożsamości narratorki są jej ogniste rude włosy. Byłaby jedna gwiazdka, ale jednak temat dla mnie ciekawy i książka wniosła coś w moje przemyślenia i wglądy. Jednak postać głównej bohaterki/narratorki/ autorki drażni mnie zrzucaniem odpowiedzialności na chorobę za WSZYSTKO co się dzieje w jej życiu, jestem ciekawa czy Waszym zdaniem ma do tego prawo?

shyness | 2011-12-06

K O C H A M (: