11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą

Tłumaczenie: Agnieszka Pokojska
Wydawnictwo: Znak
Fractured Mind. My Life With Multiple Personality Disorder.
Cathhhy

Odnoszący sukcesy naukowe Robert, mały Bobby zamknięty w lochu oraz wyrozumiała Wanda - to zaledwie trzy z jedenastu osobowości Roberta B. Oxnama. "Jak można dać wiarę tej historii? Przez jakiś czas wszyscy się tym zamartwialiśmy. Przyrzekliśmy sobie, że opowiemy ją możliwie dokładnie, pozwalając każdej osobowości wypowiadać się w swoim imieniu. Starannie porównaliśmy nasze wspomnienia z...

"Jak można dać wiarę tej historii? Przez jakiś czas wszyscy się tym zamartwialiśmy. Przyrzekliśmy sobie, że opowiemy ją możliwie dokładnie, pozwalając każdej osobowości wypowiadać się w swoim imieniu. Starannie porównaliśmy nasze wspomnienia z notatkami, które w procesie długiej terapii zgromadził doktor Smith. Zweryfikowaliśmy prawdziwość tych wspomnień u bliskich, którzy nas poznali. Wreszcie uznaliśmy, że nic więcej nie możemy zrobić. Ostateczny werdykt w kwestii wiarygodności tej historii wydacie wy, Czytelnicy, gdy się z nią zapoznacie".

Robert, Bobby, Wanda

Każdy z nas ma wiele twarzy. Jedną dla rodziny i przyjaciół, drugą na potrzeby pełnej stresów pracy, jeszcze inną dla obcych. Być może mamy też twarz, której nigdy nikomu nie pokazujemy.

Wyobraź sobie, że wszystkie one współistnieją w twoim umyśle jako odrębne postacie, a ty - osobowość dominująca - nie masz o nich pojęcia. Tak właśnie dzieje się w przypadku tajemniczego zaburzenia zwanego osobowością mnogą.

"11 x ja" to intrygująca i boleśnie szczera historia profesora Oxnama, doradcy prezydenta USA, wybitnego eksperta do spraw Chin i Azji.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2099,11%2...»

Bed | 2010-09-30
Przeczytana: 2010 rok

Robert rozpoczyna terapię przekonany o swoim nałogu alkoholowym. Uważa, że ma kłopoty ze stresem i wynikające z tego problemy z jedzeniem. Nie chce żadnego leczenia, ale w momencie gdy zaczyna mieć luki w pamięci i niekontrolowane wybuchy gniewu, gdy nawet w swoim przekonaniu zachowuje się dziwnie decyduje się na wizytę u psychiatry. Ze zdziwieniem wysłuchuje nagrania, w którym mówi innym głosem, przedstawia się innym imieniem a na koniec okazuje się, że tych osób jest jedenaście. Paradoksalnie gdy dowiaduje się na co choruje czuje ulgę. Dobra książka o człowieku sukcesu, który musiał zmagać się z taką chorobą, nie sposób nie współczuć autorowi gdy wspomina swoje życie.

Trudno uwierzyć, że tak mocno rozszczepiona osobowość może zostać zintegrowana. Tym ciekawsze wydają się losy i terapia Oxnama, bo właśnie integracja to jego największy cel. Książka dla poszukiwaczy psychicznych zagadek, lubiących wnikać w labirynt psychiki. Wciągająca i budząca zdumienie.

nomina | 2015-08-20

Autor jest naukowcem, więc jego narracja bliższa jest narracji analizy naukowej niż błyskotliwej opowieści, jaką snuł Cameron West w "Pierwszej osobie liczby mnogiej". Ze względu jednak na celne i cenne wskazówki dotyczące DID i nader przydatne posłowie-krytyczną analizę autorstwa psychiatry specjalizującego się w dysocjacji, dra J. Smitha, przyznaję książce 9 gwiazdek.

saigon | 2014-07-23

Popoularnonaukowe kompendium wiedzy na temat rozdwojenia jaźni
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chyba najbardziej tajemniczej chorobie psychicznej.

Andadz | 2015-10-10
Przeczytana: 30 września 2015

Czego można się spodziewać po tytule? Kolesia z rozdwojeniem jaźni? Robert Oxnam pokazuje jak tragiczne może być życie z niezdiagnozowaną chorobą psychiczną, a z drugiej strony napawa optymizmem, iż jednak można z nią żyć i to żyć na całkiem dobrym poziomie. Pierwsza połowa książki skupia się na opisywaniu życia z różnych stron, czasami ciężko uwierzyć, że takie rzeczy "wydarzył się naprawdę". Książka zmieniła lekko mój pogląd na psychologię i problemy wewnętrzne ludzi. Jest ciekawa i warto ją przeczytać.

serepete | 2012-06-20

Polecam! Na prawdę warto przeczytać. Dobrze napisana, przejmująca książka o życiu z osobowością mnogą. Warto przekonać się, jak złożona jest nasza psychika, jak człowiek może się przystosować do traumatycznych wydarzeń, kiedy pamiętanie o nich jest zbyt trudne.
Dla osób interesujących się psychologią lektura obowiązkowa!

| 2016-09-24
elinkaen | 2016-06-18