Kamienne sadyby

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Dzieci Ziemi (tom 5)
Wydawnictwo: Świat Książki
The Shelters of Stone
837311856X
Sunniva

Inne wydania

„Kamienne sadyby” to ostatni tom cyklu „Dzieci ziemi”. Bohaterowie prehistorycznej wędrówki docierają w rodzinne strony Jondalara. Ayla staje przed nowym wyzwaniem, jakim jest poznanie innej kultury ludu Zelandonii.

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

aleczka | 2013-12-31

Dalsze losy Ayli i Jondalara byłyby naprawdę ciekawe, gdyby nie trzeba było ich wyszukiwać w powodzi wspomnień! Czyli w kółko powtarzanych opisów sytuacji, które dla tych co czytali poprzednie tomy, są świetnie znane. Bardzo to utrudnia "zachwyt" nad książką...

Nefertetti | 2012-05-19
Przeczytana: 19 maja 2012

Przewidywalna i w niektórych momentach powtarzają się wcześniejsze zdarzenia, jednak nadal z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to spory kawał dobrej lektury.

ilo99 | 2016-04-19
Na półkach: Szkoda czasu, Przeczytane

Kolejny tom przygód Ayli, znachorki żyjącej w epoce kamienia łupanego. Opasłe tomiszcze, co zazwyczaj jest zaletą, ale, niestety, nie w tym przypadku. Autorce udało się zmarnować naprawdę dobry pomysł na ciekawą książkę. Nawet jeżeli ktoś nie czytał poprzednich pozycji, to już po przeczytaniu połowy tego tomu, będzie miał wątpliwą przyjemność przeczytać kilkakroć o tych samych przygodach głównych bohaterów podczas ich wędrówki, o tym jak Ayla oswajała zwierzęta oraz o jej życiu z ludźmi Klanu. Dzieje się tak ponieważ każde spotkanie Ayli z nowymi ludźmi prowadzi do podobnych w treści rozmów. Kolejnym mankamentem książki są wielostronicowe, bezbarwne opisy, zarówno przyrody jak i czynności, które wykonywali ludzie żyjący w tej epoce. Czasami miałam wrażenie, że są żywcem przepisane z nudnego podręcznika do prehistorii. Posągowa główna bohaterka, która jest świetną znachorką, łowczynią, zna kilka języków, a poza tym jest niezwykle urodziwa, prawdomówna i uczynna, nie sprawia wrażenia...

Tiamat | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Ayla i Jondalar wreszcie dotarli do krainy Zeladoni.

Ta seria jest dla mnie trochę dziwna. Kiedy czytam, mam ochotę zająć się czymś innym, a kiedy robię coś nie związanego z książką, chcę ją czytać. Poza tym są momenty przynudnawe i ciekawe, tempo akcji jest naprawdę różne. Momentami zastanawiam się czy ten dziwny styl nie jest winą tłumacza?

Oprócz tego wydaje mi się że większość postaci "powtarza" się z poprzednich części, choć są i takie które nie zachowują się szablonowo, tylko jest ich mało.

Dobra, nie zanudzam - da się przeczytać! : )

Nodoja | 2016-08-31
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Nie bede ukrywał ze poprzednie czesci bardziej mnie wciagneły niż ostatnia, ciesze sie jednak że przeczytałem ostatnią część.

radomir | 2012-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Niezła tylko te szczegółowe opisy oraz przypominanie wydarzeń z wcześniejszych części są niepotrzebne.

Tajrun | 2011-12-01
Przeczytana: 29 listopada 2011

To nie jest ostatni tom cyklu ostatni tom to "Kraina jaskiń".

evkaa9 | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dużo wątków i opowieści powtarza się z poprzednich tomów (ciężko czyta sie po raz dziesiąty o tym jak Ayla i Jondalar pokazują innym ludom miotacz oszczepów, reakcje ludzi na zwierzęta itp.). miejscami nudna, w wielu miejscach ciekawa. Podsumowując nie jest zła, ale bez rewelacji

Miya | 2013-06-08
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Bardzo miło się czyta i oczywiście z chęcią sięga po następny tom, bo zakończenie, przynajmniej mnie, nie satysfakcjonuje.
Jeżeli zaś chodzi o szczegółowe opisy i retrospekcje, to trzeba pamiętać, że "Kamienne Sadyby" zostały wydane 12 lat po "Wielkiej Wędrówce".