Rzeka powrotu

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Cykl: Dzieci Ziemi (tom 4.1)
Wydawnictwo: Świat Książki
The river of return
Sunniva

"Rzeka powrotu" to czwarty tom słynnego cyklu "Dzieci Ziemi". Ayla i Jondalar wędrują przez przewiane wiatrem stepy Europy do tego miejsca na Ziemi, które będą mogli nazwać swoim domem. Budzą zainteresowanie myśliwych i zbieraczy, którzy nigdy dotąd nie widzieli oswojonego zwierzęcia, wydają się im tajemniczy i groźni - kobieta, która umie rozmawiać w wilkami i końmi w ich własnych językach...

"Rzeka powrotu" to czwarty tom słynnego cyklu "Dzieci Ziemi".

Ayla i Jondalar wędrują przez przewiane wiatrem stepy Europy do tego miejsca na Ziemi, które będą mogli nazwać swoim domem. Budzą zainteresowanie myśliwych i zbieraczy, którzy nigdy dotąd nie widzieli oswojonego zwierzęcia, wydają się im tajemniczy i groźni - kobieta, która umie rozmawiać w wilkami i końmi w ich własnych językach oraz wysoki złotowłosy mężczyzna, który wraz z nią jeździ na koniu, łupacz krzemienia i wynalazca nowej broni myśliwskiej.

Powieść "Rzeka powrotu" to niezapomniana odyseja przez malowniczy, choć surowy krajobraz Europy z czasów epoki lodowcowej.

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

Katerina | 2010-12-23
Na półkach: Przeczytane, U rodziców
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Nie wiem, co bardziej podoba mi się w serii "Dzieci Ziemi"...
Czy jest to główna bohaterka - nieustępliwa, silna psychicznie, radząca sobie w każdej sytuacji, a z drugiej strony niewinna, opiekuńcza uzdrowicielka, która jako jedyna do tej pory potrafiła ujarzmić lwa jaskiniowego, konie i wilka?
Czy jest to może sposób, w jaki autorka przemyca tak wiele zwyczajów ludzi epoki lodowcowej? Pokazuje jak niektóre rzeczy mogły faktycznie zostać odkryte: wygodniejsza i celniejsza broń, igła do szycia, czy wszelkiego rodzaju ulepszenia narzędzi.
Czy po prostu sama fabuła: niesamowite przygody Ayli i jej towarzysza Jondalara w drodze do jego domu odległego o tysiące kilometrów?

Jednak bez różnicy, który z tych punktów jest najbardziej intrygujący - dzięki niemu wszelkie niedoskonałości książki (takie jak miejscami przydługie opisy fauny i flory, kiedy to z zapartym tchem czeka się na kolejną akcję) są wybaczane;).

misiek29041982 | 2013-02-12

Rewelacyjnie przedstawiony świat w czasach prehistorycznych i doskonale wpleciona akcja, wątek miłosny oraz początek moralności. Polecam zarówno młodym jak i już dojrzałym czytelnikom :)

radomir | 2012-04-08
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Można sobie odpuścić - to nie jest nawet skrót tylko pierwsze rozdziały Wielkiej Wędrówki.

nepri | 2013-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Cudna cudna cudna , siedzialam z wszystkimi czesciami prawie dzien i noc . Gdzies przeczytalam ze to fantastyka , moze tak ale nie taka co by sie nie mogla dziac naprawde kiedys w zamierzchlych czasach .

Grzegorz | 2014-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2014

M jak miłość przechodzi w Harlequina ...

Magdalena | 2016-11-14
Aneta | 2016-11-13