Miasto

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
The Town

Druga część trylogii ("Zaścianek", "Miasto", "Rezydencja") dzieje się, jak większość utworów Faulknera, w mitycznym a tak mocno osadzonym w realiach okręgu Yoknapatawha. Książka mówi o dalszych losach Flema Snopsa i jego rodziny. "Rodzinę tę przedstawił Faulkner po raz pierwszy w powieści »Sartoris«. Mimo że Snopesowie również długo mieszkają w tych stronach, pozostają poza ramami, w których mieszczą się inne rodziny; brak im na ogół godności rodzinnej, choćby na tyle, by dać się oszukać lub zaniepokoić. Interesują ich wyłącznie korzyści materialne, a łączą się tyko po to, by eksploatować innych". H.C. Gardiner, "50 Years of the American Novel"

gwiazdka | 2016-03-01
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2016

W moim odczuciu „Miasto” jest jeszcze lepsze niż część pierwsza. Oczywiście, powieść można czytać jako oddzielną część, większość sytuacji autor nakreśla dla wyjaśnienia, czy przypomnienia i czytelnik nie będzie miał problemów ze zrozumieniem wątków. Jednak nie polecałabym po „Mieście” wracać do „Zaścianka”, bo Faulkner zdradził tu za dużo treści z części poprzedniej.

Linda | 2014-05-15
Przeczytana: maj 2014

Rzadko kiedy żałuję że przeczytałam jakąś książkę, ale to jest właśnie taki wyjątek strasznie nudny monotonny monodramatyczny paradoks. Nie polecam ponieważ nie zrozumiałam nic z treści ani języka, jedyne to co można napisać że książka opisuje sagę rodzinna która sama siebie wyniszcza przez chciwość i nieuczciwość a i przede wszystkim zazdrość. Jeden wielki absurd nie warty opisania.

mm8371 | 2013-05-11

Dalsza część sagi o Snopsach...dla wladzy i pieniędzy można wykorzystać wszystko i wszystkich.

Airyume | 2016-05-12
Na półkach: 2016, Przeczytane