Oszustwo Kodu Leonarda da Vinci

The Da Vinci Hoax
83-7300-678-8
literatura faktu
Ewa Kaczmarczyk

Książka ta stanowi poprzedzoną starannymi badaniami, popularnie napisaną krytykę powieści Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci", która rości sobie pretensje do bycia opartą na faktach i poważnej tradycji naukowej. Oszustwo „Kodu Leonarda da Vinci" obala te roszczenia, ukazując jak Brown wykorzystuje fałszywe informacje i naciągane hipotezy na potwierdzenie swej przedziwnej tezy, według której Jezus i Maria Magdalena byli małżeństwem i dali początek uświęconej linii potomków, zaś tradycyjne chrześcijaństwo w czasie całej swej historii spiskowało, by zataić tę prawdę.

TheLostSymbol | 2016-03-20
Przeczytana: 11 marca 2016

Książkę tę dostałam w prezencie, ponieważ przeczytałam wszystkie powieści Dana Browna, okazała się ona zupełnym zaskoczeniem tak dla mnie jak i obdarowującego. Ale zaskoczeniem pozytywnym. Chociaż nigdy nie traktowałam twórczości Browna jako coś co zagrażałoby chrześcijaństwu, a już na pewno nie jako Prawdę o wierze katolickiej. Treść tej książki tylko mnie w tym utwierdziła, chociaż nie zdawałam sobie sprawy jak wiele osób uznało treść „Kodu…” za coś więcej niż fantazję literacką.

Autorzy bardzo rzetelnie pokazali najważniejsze błędy w „Kodzie Leonarda da Vinci”, zarówno te teologiczne, historyczne jak i z dziedziny sztuki. Szczerze polecam ją nie tylko katolikom, ale wszystkim fanom Dana Browna. To pozwala się trochę zdystansować i pobudza do refleksji.

Kasjopeja | 2016-09-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2016

Książka została napisana przez osoby wierzące i zbulwersowane książką Dana Browna, które moim zdaniem ciut za bardzo wczuły się w próbę ośmieszenia autora i jego historii. Dan Brown jest pisarzem i jak każdemu artyście przysługuje mu prawo do snucia opowieści mniej lub bardziej realnych. Jego twórczość opiera się na teoriach spiskowych i moim zdaniem nie powinno się obwiniać autora, którego książki są tak wciągająco napisane, że wydają się mówić prawdę, o całe zło tego świata. To tylko książki.

To tak jakby na poważnie brać pod uwagę filmy i książki o agencie 007 tylko na podstawie biografii Iana Fleminga. Kierując się przygodami Jamesa Bonda, który na każdym kroku stoi za zniszczeniem całego konwoju aut i ma dostęp do niewyobrażalnych gadżetów, powinniśmy choć raz być w życiu świadkami takiego szalonego pościgu, jakich pełno w filmach i książkach akcji. I z pewnością byłoby o tym głośno. Skasowanie defilady super drogich aut w otoczce wybuchów i płomieni na terenie jakiejkolwiek...

Sylwia | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Osobiście nie czytałam "Kodu..." ale nie mam zamiaru. Wystarczy, że ta książka dała mi wiele pytań, ale również odpowiedzi. Jak dla mnie - idealna lektura na Wielkanoc :)

IsaDona | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Skoro już się bawimy w pseudonaukowe rozważania to zgadzam się z przypisem 25 na stronie 33. Jak dla mnie - dużo hałasu o nic.

Asiek | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Chyba czego innego się spodziewałam...ale sama nie wiem czego...

Grykov | 2014-02-11
Przeczytana: 31 stycznia 2014