Oblężenie Lankmaru

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Przygody Fafryda i Szarego Kocura (tom 4)
Wydawnictwo: Solaris
Swords of Lankhmar

Dwójka bohaterów przezywa moc nieprawdopodobnych przygód starając się ocalić swoje ukochane miasto Lankhmar przed inwazją, która grozi nie ze strony barbarzyńskich plemion ze wschodu, a z labiryntu mrocznych tuneli wydrążonych pod metropolią. Tam powstała siła, która może zagrozić wkrótce całemu światu.

nati02andi | 2012-09-05
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 04 września 2012

Znowu lekki spadek formy u Leibera... Sam pomysł uważam za dobry - ba, wręcz bardzo dobry. Interesujące były przygody Kocura, chociaż jego miłosne zaślepienie jest trochę męczące.
Najsłabszym punktem jest prawdopodobnie fakt rozdzielenia bohaterów - Kocur w konspiracji (i to jakiej xD) przygotowuje się do walki, zaczyna mącić we wrogich szykach i... nagle wszystko się urywa, przełączając na nieco rozlazłą i przydługą podróż Fafryda do Lakmaru. Coś takiego nie tylko pozbawia "kocurowego" dynamizmu, ale i zaczyna po pewnym czasie nudzić.
Kocur jak zwykle świetny i nie do podrobienia. Na Fanfryda szkoda mi miejsca - nie lubię go i basta. Trochę sztucznie wyszło zakończenie - Fanfryd nie dość, że znalazł tajną broń na wroga w zbyt naciąganym zbiegu okoliczności, to jeszcze trochę na siłę uczyniono z niego wybawcę miasta - jakby po to, żeby każdy z owego duetu mógł się pochwalić podobnymi czynami bohaterstwa... Nie, tym pan Leiber mnie nie kupił.

Rulez260 | 2015-11-26
Jacek Ruć | 2015-11-21