Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie

Okładka książki Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anna Czerwińska-Rydel, Józef Wilkoń
Okładka książki Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie
Anna Czerwińska-RydelJózef Wilkoń Wydawnictwo: Bernardinum literatura dziecięca
literatura dziecięca
Bernardinum
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7380-804-1
muzyka Chopin literatura dziecięca

Okładka książki Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci Michał Rusinek, Aneta Załazińska
Co ty mówisz?!... Michał Rusinek, Ane...
Okładka książki Sznurówka, ptak i ja Ellen Karlsson, Eva Lindström
Sznurówka, pta... Ellen Karlsson, Eva...
Okładka książki W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie Anna Czerwińska-Rydel, Dorota Łoskot-Cichocka
W poszukiwaniu... Anna Czerwińska-Ryd...

Książka przeznaczona dla dzieci, zatem to okres dzieciństwa Fryderyka Chopina opisuje najdokładniej. Te momenty, gdy już wyjechał, miotał się wewnętrznie, chorował, spotykał z George Sand zostały skrupulatnie przemilczane. Zatem mamy możność dowiedzieć się jak poznali się rodzice kompozytora, jak wyglądały jego siostry, kiedy po raz pierwszy zasiadł do fortepianu. Dowiemy się kim był jego pierwszy nauczyciel i gdzie spędzał wakacje. Lektura wyjątkowo przyjemna, a postać małego Frycka budzi sympatię. Dodatkowym atutem książki są ilustracje pana Wilkonia. Sprawiają, że lektura nabiera barw, a jednocześnie tajemniczości. Polecam.

Bardzo uczy

Bardzo uczy

Wspaniałe ilustracje Józefa Wilkonia i zupełnie nie współgrający z nimi tekst, skierowany do dorosłych? dzieci o umyśle dorosłych? uczniów szkół muzycznych młodszych klas?

Dobry w zawartości faktograficznej, pomijając "drobną" lukę ostatnich 18 lat życia kompozytora, tekst książki nie przekonuje mnie w warstwie literackiej.

zdecydowanie więcej napisałam tu: http://kyriakczyta.blogspot.com/2016/10/jasnie-pan-pichon.html

Napisana jest ładnym, prostym językiem, zabiera nas w podróż do czasów Chopina. Autorka świetnie i nienachalnie wyjaśnia konteksty, przybliża sytuację polityczną. A dzieciaki mogą spojrzeć na kompozytora zupełnie innymi oczami - dowiedzieć się o czym marzył, jakie żarty robił, co sprawiało mu radość, co trudność. Dzięki temu Chopin przestaje być pojęciem, a staje się człowiekiem, który miał talent.

Super książka!!!

Super książka!!!

Wziąć na warsztat życiorys Chopina i przedstawić go dzieciom – niełatwe zadanie, prawda? A jednak Anna Czerwińska-Rydel wespół z Józefem Wilkoniem podejmują się tego trudnego dzieła. W swoich rękach trzymam kolejną wyjątkową książkę, bez której w tym roku nie może się obejść!

Czerwińska-Rydel skupia się na dzieciństwie i młodości Frycka. Przedstawia nam chłopca, który ma w sobie wiele wesołości, jest posłuszny rodzicom (zwłaszcza dość stanowczemu ojcu),ale potrafi też nieźle psocić. Zza tego portretu zwykłego młodzieniaszka wyłania się obraz geniusza muzycznego. Chopin-siedmiolatek objawia się warszawskiej publiczności jako kompozytor, wkrótce trafia do Belwederu, gdzie słucha go książę Konstanty. Frycek komponuje namiętnie, po nocach, bez opamiętania. Dowiadujemy się przy tym, skąd brały się fascynacje Chopina muzyka ludową i dlaczego tak ukochał polską wieś.

Jaśnie Pan Pichon to pozycja, w której nie idzie się na łatwiznę. Sama postać bohatera, który przecież spogląda na każde dziecko z pomnika lub podręcznika, wydaje się dla małego odbiory dość odległa, zbyt marmurowa. Autorka, skupiając się na dzieciństwie kompozytora, przybliża czytelnikowi tę postać. Jakby próbowała powiedzieć: spójrz, był taki sam jak ty. Ilustracje Wilkonia – niezwykle nostalgiczne, nieco smutne i bardzo dorosłe – wymagają od odbiorcy skupienia, pochylenia i w gruncie rzeczy wyrobionego smaku. Kiedy przyglądam im się dłużej, czuję, że zostaję wciągnięta we wspomnienie o kimś mi bliskim. Niektóre ilustracje maja w sobie coś z muzyczności – ta płynna kreska narzuca mi skojarzenia ze snującą się melodią. Także język, którym napisano opowieść o Chopinie, nienaganny, nieco staromodny, przypominający lektury przedwojenne, wskazuje na ambitnego czytelnika. Tak się książek już dziś nie pisze – nad czym można jedynie ubolewać.

Zastanawia mnie więc, jak książkę odbiorą dzieci. Bo to przecież rzecz do nich skierowana. Moje-dorosłego zachwyty przecież mogą się mieć nijak do określonych przez inny już dziś typ lektury dzieci w wieku szkolnym. Moje maluch są jeszcze zbyt małe na lekturę tego tekstu, a szkoda.

Wspaniała książka, która przeznaczona jest zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Autorka z wielkim uczuciem opisała dzieciństwo i młodość Fryderyka Chopina. Przecudne graficzne ujęcie życia Frycka możemy obserwować dzięki przepięknym ilustracjom Józefa Wilkonia. Dzięki dwojgu wspaniałym artystom dziecko może poznać świat, który dawno już nie istnieje, śmiać się i psocić z młodymi bohaterami oraz przeżywać wzruszenia. Dorośli natomiast mogą przypomnieć sobie wiadomości o Fryderyku Chopinie.

Ukazana historia zaczyna się od pojawienia się w majątku Skarbków w Żelazowej Woli guwernera Mikołaja Chopina. Tam kawaler poznaje pannę – ochmistrzynię Justynę. Młodzi pokochali się i po czterech latach zaręczyli. Po zawarciu małżeństwa zamieszkali w Żelazowej woli, a wkrótce na świat przyszły dzieci. Gdy Mikołaj otrzymał intratną posadę w Warszawie, rodzina Chopinów postanowiła przenieść się do tego miasta. Tam mały Frycek pobierał nauki od profesorów, brał udział w pierwszych koncertach, a jego talent i muzyka chwalone były w gazetach. Wkrótce przed Chopinem otworzyć się miał inny, całkiem nieznany świat.

Czytelnik poznaje marzenia młodego Chopina, młodzieńcze postanowienia, momenty, kiedy powstawały jego polonezy, sonaty, mazurki, które czarują niejednego z nas w dniu dzisiejszym.

To pełna ciepła i humoru opowieść o młodym kompozytorze, która oparta jest na faktach z życia Fryderyka Chopina. Autorka w krótkich opowieściach wykorzystała liczne źródła: dokumenty, listy rodziny, Kurier Szafarki, gazetkę, którą Fryderyk wysyłał rodzinie z wakacji. To obraz chłopca, który był nie tylko genialnym dzieckiem i utalentowanym muzykiem, ale również zjednywał sobie wielu przyjaciół, był skory do psot i miał poczucie humoru. Nie matu jednak mowy jedynie o wydarzeniach wesołych. Autorka wspomina słabnącą na zdrowiu i powoli gasnącą siostrę Frycka – Emilkę.

Opowieści kończą się rozdziałem zatytułowanym: „Co wydarzyło się potem?” oraz kalendarium życia Fryderyka Chopina.

Książkę pełną romantycznych uniesień, czyta się z wielką przyjemnością. Godna polecenia!

Polecam serdecznie!

• Dla dzieci