Roverandom
83-7180-200-5
Bajka, Pies, Przygody, Podróże
Arek

J. R. R. Tolkiena znamy przede wszystkim jako autora wspaniałych historii Fantasy, stanowiących klasykę gatunku. Tworzył on jednak także bajki dla dzieci. Jedną z nich, odnalezioną w pozostawionych przez pisarza papierach, są właśnie Lazikanty. Jest to opowieść o piesku Łaziku, który - zamieniony w zabawkę przez zirytowanego czarodzieja - usiłuje odzyskać dawną postać i wrócić do domu. Przeżywa przy tym mnóstwo przygód, trafia na Księżyc i dno oceanu, spotyka smoka, węża morskiego, syreny i magiczne istoty. Bawiąc się świetnie, dowiaduje się przy tym, skąd się biorą sny, kto włada morzami, czy na Księżycu żyją psy i wiele innych rzeczy.innych rzeczy.

Kofi | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Łazikanty Tolkiena to świetna bajka dla najmłodszych, ale i starszy odbiorca będzie dobrze bawił się w czasie lektury. Szkoda o czym już kiedyś wspomniałem przy opinii na temat Lodowego Smoka Martina, że mnie męczono prawie dwadzieścia lat temu Kubusiem Puchatkiem, zamiast czytać Łazikanty.

Jenny_89 | 2011-01-18
Przeczytana: styczeń 2011

Pochwała wyobraźni nad realnością! Jest to wspaniała, baśniowa opowieść o małym piesku Łaziku (zwanym później Łazikantym), który zostaje przemieniony przez czarodzieja w zabawkę i od tej pory przeżywa niezwykłe przygody, a jego celem staje się odzyskanie dawnej postaci. Chociaż książka jest przeznaczona dla dzieci, to wydaje mi się, że każdy może po nią sięgnąć - niezależnie od wieku.

Księżyc już nigdy nie będzie dla mnie taki, jak kiedyś. Teraz za każdym razem jak spojrzę w nocy na niego, będę sobie przypominać historię Łazikantego.
Na początku trochę nie byłam do tego przekonana. Takie sobie opowiadanko o psie... ale potem, okazało się cudowne i niesamowite! Przepełnione czarem i niezwykłością.
Polecam wszystkim!!!

Bytosti | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 lutego 2014

Idealna dla dzieci jako wstęp do Tolkienowskiego świata, ale z całą pewnością nie tylko dla nich. Myślę, że może spodobać się każdemu niezależnie od wieku. Czytając cały czas myślałam sobie, że tak właśnie powinna wyglądać bajka dla dzieci! "Łazikanty" to trochę tak jak napęd na cztery koła dla wyobraźni. Polecam!

WisemantheWise | 2015-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Wspaniała baśń o dzielnym piesku i jego przygodach. To inna mniej znana twarz mistrza Tolkiena, kierująca swój pisarski talent do młodszych czytelników. Super też, że jest wiele nawiązań do innych mitów i legend, do świata realnego a nawet do Śródziemia. :)

Booknerd | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2014

Kolejne świetne opowiadanie Tolkiena! Idealne jako odskocznia od cięższych pozycji. Zdecydowanie polecam!

oxfordka | 2013-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2013

Bardzo przemiła lekturka. Jak na Tolkiena wręcz banalnie króciutka. Czytając ją ma się wrażenie, że to bajka na dobranoc dla małych dzieci, która kończy się morałem - "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe" albo - ludzi tak jak książek nie ocenia się po okładce.
Historia jest o małym psie zwanym Łazik (później Łazikanty), który po spotkaniu z czarodziejem przeżywa niesamowite przygody pod postacią psa - zabawki.
Nie jest to opowiadanie jakieś "łał" czy "wow", ale z ciekawości sięgnęłam po nie, by zobaczyć czy styl pisma Tolkiena odbiega od na przykład Władcy Pierścieni. Dla ciekawskich nie odbiega, a kto ciekawy jakie przygody spotkały Łazikantego, sam musi przeczytać książkę :)

rudowłosa | 2015-01-28
Przeczytana: styczeń 2015

Magiczna opowieść o czarodziejach i ich kłótniach, o cudach na księżycu i dnie oceanów, o konflikcie tęsknoty z pragnieniem przygód. Działa na wyobraźnię i jest napisana pięknym językiem (tłum. Paulina Braiter). Dlaczego przeczytałam tę opowieść dopiero teraz i dlaczego to nie jest lektura w czwartej klasie?

jozef | 2015-10-07
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Moja absolutnie ulubiona książka Tolkiena, spychająca na drugie miejsce Hobbita. Zupełnie pozbawiona tak ukochanego przez autora patosu opowieść o zagubionym w wielkim świecie piesku. Już na wstępie zawiera poradę, którą powinny zapamiętać sobie wszystkie małe pieski - nie zadzieraj z czarodziejami!

Darth_Metalus | 2014-04-06

Wyśmienita, krótka, lekka, zabawna i napisana w przystępny sposób książka. Czyta się ją błyskawicznie i nadzwyczaj przyjemnie. Idealne zajęcie na leniwe popołudnie spędzone w łóżku lub salonie.