Trąbka do słuchania

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Hearing trumpet
83-06-02692-6
humor, gotyk, baśń

Połączenie konwencji powieściowej gotyckiej z humorem bliskim Lewisowi Carrollowi i z tradycją celtyckiej i indiańskiej mitologii, nieortodoksyjny feminizm, niechęć do religijnego fanatyzmu i mieszczańskiego zniewolenia umysłu, zamiłowanie do dziwności, umiejętność snucia pełnej zaskoczeń fabuły - to kilka zaledwie elementów składających się na oryginalność "Trąbki do słuchania". Lektura tej...

Lektura tej błyskotliwej książki - jak mawiał Luis Buñuel „wyzwala nas z ponurej rzeczywistości".

| 2015-07-08
Przeczytana: lipiec 2015

Zadziorność i niezależny duch kobiecości przebija z kart tej powieści.

Bajkowe obrazy splatają się tu z gorzką prawdą o życiu, podaną jednak w jaśminowych pastylkach. Czuć gorące serce pisarki stającej po stronie słabszych, wykluczonych, wszystkich istot dążących do samostanowienia w świecie narzuconych im praw. Jednak w miejsce manifestu rewolucyjnego mamy do czynienia z coraz szybciej pędzącą opowieścią pełną humoru, sycącą się alchemicznymi symbolami, mitami i diabelsko-czarownymi sztuczkami tego "złego" co na dobre wychodzi (choć nie wszystkim).

Pełna uśmiechu lektura na dłuższe wolne popołudnie i wieczór, co by nadchodząca po nich noc, pełna gwiazd, zwołała czarownice do tańca wokół ognia i zakończyła się anarchistycznym sabatem wyobraźni.

.:exile:.

vievioor | 2015-02-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jedna z książek mojego życia - absurdalna do bólu, radosna i uwalniająca umysł. Uwielbiam i muszę do niej wrócić!

Cardio | 2012-02-16

Cudo! Po prostu surrealistyczne cudo! Żałuję, że nie zrobili dodruku i że ta książka powoli staje się białym krukiem, o ile już nim nie jest...

Tomasz Wiśniewski | 2016-01-12

Niestety, Leonora Carrington, jeśli jest u nas kojarzona, to wyłącznie z baśniowo-ezoterycznym malarstwem albo malowniczym romansem z Maxem Ernstem, ewentualnie pojawia się jako bohaterka anegdot o skandalach czy ekscentryzmach surrealistycznej awangardy - tej ograniczonej świadomości wypada przeciwdziałać wszelkimi możliwymi środkami; popularyzacja faktu, że Carrington należała jeszcze do pokolenia wszechstronnych geniuszy - dla których w wyrażaniu treści absolutnych nie stanowiło większej różnicy, czy posługują się pędzlem, dłutem albo piórem - jest godna każdego wysiłku. Powieść "Trąbka do słuchania" zachwyca wszystkim, co wchodzi w jej skład: cudowna, mistycyzująca wyobraźnia autorki; wszechobecność archetypowych symboli; przyjazny, lekki i życzliwy światu humor, pomimo jego okropności; surrealistyczne, dowcipne trawestacje mitologii biblijnych, amerykańskich oraz legendy o św. Graalu; wreszcie długa galeria postaci, głównie wspaniałych starszych pań.
Główną bohaterką...

Małgorzata | 2016-02-02

Czytając zaczynamy się zastanawiać,co autorka brała, kiedy pisała tę książkę.

gosiarysuje | 2011-02-26
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Świetna książka, zaskakująca, zakręcona.

Marysia | 2012-08-11
Przeczytana: 1999 rok