Ojciec chrzestny Kremla. Rosja w dobie gangsterskiego kapitalizmu

Godfather of the Kremlin
978-83-7383-419-4
literatura faktu
Ag2S

W Moskwie była już późna noc, gdy 9 lipca 2004 roku z powoli jadącego samochodu oddano dziewięć strzałów. Cztery z nich były celne. Postrzelony Paul Klebnikov zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Sprawy nie wyjaśniono do dziś, niektórzy wiążą zamach z ogłoszeniem przez Klebnikova listy 100 najbogatszych Rosjan. Wcześniej, w 2000 roku, Klebnikov opublikował Ojca chrzestnego Kremla. W...

Wcześniej, w 2000 roku, Klebnikov opublikował Ojca chrzestnego Kremla. W książce opisał rozkradanie Rosji przez garstkę biznesmenów i skorumpowanych polityków. Dzięki szczegółowej analizie błyskawicznej kariery biznesowej Borysa Bieriezowskiego odsłonił tajemnicę tego, co wielu nazywa "rabunkiem stulecia".

Bieriezowski jest najbardziej zagadkową postacią wśród oligarchów. Nikomu nieznany naukowiec w krótkim czasie stał się najbogatszym człowiekiem w Rosji i głównym doradcą prezydenta Jelcyna. Przejął kontrolę nad przynoszącymi ogromne dochody przedsiębiorstwami, wpływał na formowanie rządów i odwoływaniu premierów. Od 2000 roku przebywa na emigracji w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku został zaocznie skazany przez sąd rosyjski na sześć lat robót.

Magda | 2016-01-14
JimmyConvay | 2013-07-28