Wydrzyj mi serce

Arráncame la vida
978-83-7495-822-6
polityka, kobieta, Meksyk,
Ag2S

- Meksyk na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych - doskonałe studium życia kobiety, która skutecznie walczy o swoje miejsce w swiecie kierowanym przez mężczyzn - satyra ujawniajaca tajniki zmagań i utarczek politycznych Catalina ma piętnaście lat, kiedy poznaje generała Andresa Asencio, trzydziestoparoletniego kandydata na gubernatora, który wkrótce oświadcza się dziewczynie i zostaje...

- Meksyk na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych
- satyra ujawniajaca tajniki zmagań i utarczek politycznych

Catalina ma piętnaście lat, kiedy poznaje generała Andresa Asencio, trzydziestoparoletniego kandydata na gubernatora, który wkrótce oświadcza się dziewczynie i zostaje przyjęty przez rodzinę. Po ślubie generał ani myśli dotrzymać młodej żonie wierności. Ale Catalina, dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi, nie pozwala odsunąć się na drugi plan, staje się doradcą i asystentką męża w sprawach polityki i interesu państwa.
Powieść rozpoczyna się ślubem, a kończy pogrzebem słynnego generała.Przy boku męża, Catalina poznaje miłość swojego życia, Carlosa Vivesa. Gotowa jest z nim uciec, zrezygnować ze swojej wygodnej egzystencji, prestiżu i pozycji społecznej. Jednak na drodze do ich wspólnego szczęścia staje polityka...

Fleur | 2012-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Na początku czytania byłam zaciekawiona fabułą i tym jak będzie się dalej rozwijała, jadnak wraz z upływem dalszych kartek moje zainteresowanie słabło. Dokończyłam czytać tylko dla przyzwoitości. Od pewnego momentu historia Cataliny staje się monotonna i niewiele się dzieje.
Książka niby w nurcie feministycznym, a nie doczekałam się w niej jakiegokolwiek obiecywanego 'wyzwolenia' bohaterki.
Przyznam, że spodziewałam się więcej po obiecującym początku.
A tak, to jak dla mnie jedynie 'przeciętna' lektura.

Izabela | 2010-08-22

Po książkę sięgnęłam zachęcona przez kogoś, chociaż wydawało mi się, że nie jest to lektura w moim stylu... i tu się pomyliłam. Pochłonęłam ją w jedno popołudnie...
Catalina, młodziutka dziewczyna wychodzi za mąż za dużo starszego od niej Andreasa. Na początku jest tylko głupiutką istotką nieświadomą samej siebie. Kiedy zaczynają wychodzić na jaw grzeszki jej męża, kochanki, morderstwa, kolejne dzieci, które dziewczyna dostaje na wychowanie, Catalina zaczyna czuć niechęć do życia jakie prowadzi. Chce odnaleźć swoje miejsce w świecie kierowanym przez mężczyzn, gdzie kobieta traktowana jest jak mebel, który na dodatek wyciąga się od święta. Dojrzewająca Catalina staje się świadoma swojej inteligencji, siebie samej, skutecznie pomaga mężowi w jego życiu politycznym. W końcu los przynosi jej upragnioną miłość w osobie Carlosa Vivesa, jednak ta historia nie kończy się happy Endem.
Książka napisana jest bardzo przyjaznym językiem, narracja Cataliny powoduje, że potrafimy przeżywać to co...

Dominika Pawelec | 2011-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Ángeles Mastretta choć nie jest w Polsce znaną pisarką, niewątpliwie należy do kanonu współczesnej literatury hiszpańskojęzycznej.
Swoją karierę rozpoczynała jako dziennikarka.
Warto zapoznać się z jej twórczością,nie tylko dlatego, że jako jedyna kobieta uzyskała nagrodę Premio Rómulo Galleagas (a wśród innych uhonorowanych znajdują się m.in. Carlos Fuentes czy ogromnie popularny Mario Vargas Llosa).
Warto przede wszystkim zapoznać się z jej twórczością, bo, co tu dużo mówić, sztuka jej pisania to sztuka wyborna.

Książka "Wydrzyj mi serce" to brutalna historia o znajdywaniu miejsca na świecie przez kobietę.
Kobietę, której w życiu nie było łatwo - w wieku piętnastu lat wychodzi za mąż.
Nie jest to bynajmniej wynik młodzieńczego zakochania, jej mężem staje się o dwadzieścia lat starszy, Andres Ascencio, mężczyzna stanowczy i obrzydliwy.
Wraz ze swoim charakterem idealnie wpasował się w zawód, którzy przyjdzie mu wykonywać - zostanie gubernatorem stanu Puebla, z którego wywodzi...

Mushewhosta | 2016-02-20
Marta | 2015-12-22