Brzytwa

Wydawnictwo: Czytelnik
978-83-07-03165-1
Ag2S

Brzytwa - druga książka Wojciecha Chmielewskiego, po opublikowanym w 2006 roku Białym bokserze, wyróżnionym przez jury w VI edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza - jest zbiorem opowiadań, mających za tło współczesne realia. Bohaterowie to zwykli ludzie, ze swoimi wielkimi i małymi problemami. Na co dzień - najczęściej nieświadomie - poszukują zrozumienia samych siebie, wbrew szybko zmieniającej się wokół rzeczywistości, historie zaś, które im się zdarzają, zdają się sugerować istnienie drugiego dna w następujących po sobie i wypełnionych codzienną krzątaniną dniach. Urzędniczka nie potrafi dłużej znosić napastującego ją szefa, mieszkaniec małego miasteczka obsesyjnie drąży dawną znajomość z dziewczyną ze studiów, a dla wyjeżdżającego na szkolenie pracownika firmy staje się ono udręką nie do pokonania. Była malarka dożywa swych dni w nadmorskim uzdrowisku, zastanawiając się, czy piękno dziejące się wokół zdoła ocalić godność jej ostatnich miesięcy. Brak w tej prozie sensacji, prawda o bohaterach zawarta jest w drobnych i na pozór błahych zdarzeniach.

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Jedyna dotąd opinia na “lubimy czytać”, autorstwa „Bogdana” jest bardzo dobrze napisana, eo ipso zwolniony się czuję z potrzeby wszechstronnej analizy. Proszę przeczytac tekst „Bogdana”, gdyż ja ograniczam się do riposty.
1. Autor recenzji zauważa „tonację minorową”, co jest zrozumiałe, bo w gruncie rzeczy życie zwykłych ludzi /a o nich jest książka/ jest jak nie smutne to ponure. ZGODA, TYLKO JA NIE CHCĘ O TYM CZYTAĆ. Własnych „smutkow” i „smętków” mam „enough”, a książki czytam, by zmądrzeć lub dobrze się bawić. W „minorowej” aurze mogę czytać, ale o WIELKICH PROBLEMACH, a nie o problemikach wynikających w większości z indywidualnej niezaradności.
2. Autor recenzji słusznie porównuje Chmielewskiego do Munro, tylko, że ja należę do nielicznych ktorzy czytali ją przed Noblem i żadna nagroda nie jest w stanie zmienić negatywnej opinii o twórczości tej ...

Bogdan | 2014-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Cudze chwalicie... Ogromne powodzenie opowiadań Alice Munro, rozsławionej trafnie przyznanym literackim Noblem, pozwoliło wielu czytelnikom docenić styl i tematykę nie tak często spotykane, przynajmniej na naszym literackim podwórku. Prosty, przejrzysty styl tych opowiadań służy do relacjonowania równie prostych, wręcz ulotnych historii. Bohaterowie Munro to ludzie najczęściej przeciętni, nieraz przegrani, niczym szczególnym się nie wyróżniający. A jednak opowiadania Kanadyjki są jak haiku czy rysunki ołówkiem: skromne, wyciszone, ujmujące. Dlaczego piszę o tym w kontekście "Brzytwy" Wojciecha Chmielewskiego? Ano dlatego, że komplementy odnoszące się do utworów Noblistki równie dobrze można skierować pod jego adresem.

Proza Chmielewskiego to przeciwieństwo tak popularnego postmodernizmu. Styl takiej prozy, reprezentowanej m.in. przez Kazimierza Orłosia czy Marka Nowakowskiego, bywa nazywany "stylem zero", jako pozbawiony rzekomo oryginalności i znaków szczególnych. I bardzo...

Beata | 2015-09-10
zebed | 2013-06-25
| 2011-07-01
Przeczytana: 19 lutego 2009
Biblioteka na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

21 lipca Instytut Książki wspólnie z Programem Trzecim Polskiego Radia i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty otwiera Bibliotekę Festiwalową! W tym roku, już po raz trzeci, czas oczekiwania na kolejne seanse umilą książki wypożyczone z naszej biblioteki. Wszystko w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.