Kościół: Pielgrzymująca wspólnota wiary

Weg Gemeinshaft Glaubens Kirche als Commundo
83-7221-643-6
religia
Snoopy

Niniejsza książka jest trzecią z kolei jubileuszową pamiątką przygotowaną dla kardynała Ratzingera przez jego uczniów. Zasadnicze pole działalności kardynała wiąże się z odpowiedzialnością za cały Kościół. Prezentowane w tym tomie teksty to drogowskazy pozwalające w świetle II Soboru Watykańskiego zorientować się w aktualnej sytuacji Kościoła i teologii. Motywem przewodnim tomu jest pojęcie całości w jej najgłębszym wymiarze jako przeciwstawienie nazbyt powierzchownej wizji rzeczywistości, a zwłaszcza Kościoła. Zadaniem szczególnie istotnym dla Kościoła w rozumieniu chrześcijańskiej Communio jest domena ekumenizmu. Jego wagę oddaje zamieszczona w tym tomie wymiana listów z metropolitą Damaskinosem Papandreu i biskupem Hanselmannem. Końcowy przyczynek, Kościół u progu trzeciego tysiąclecia, streszcza posłannictwo pielgrzymującej wspólnoty Kościoła: "Celem Kościoła jest ukazywanie Boga - Boga żywego - oraz uczenie człowieka życia z Bogiem, pod Jego spojrzeniem i we wspólnocie z Nim".

Tomasz | 2015-11-26
Przeczytana: 2006 rok