Królowa Sola

Gullkrona gränd, Gripanderska gården, Gångande grå
83-10-08368-8
dla dzieci, powieść
bythewoods

Irmelin Sandman Lilius - Finka pisząca po szwedzku - należy do czołówki pisarzy skandynawskich. Jest autorką dwudziestu kilku książek wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych na różne języki, nawet na japoński. Tworzy poezje, baśnie, opowiadania i powieści. Jej prozę o specyficznej poetyce charakteryzuje typowo skandynawska atmosfera nierozerwalnie związana z surową i piękną przyrodą Północy. Taką właśnie książką jest "Królowa Sola", za którą I.S. Lilius otrzymała wiele liczących się nagród, jak np. szwedzką nagrodę państwową za najlepszą książkę roku dla dzieci, nagrodę Szwedzkiego Związku Literatów, Plakietkę Nilsa Holgerssona oraz nagrodę Astrid Lindgren. "Królowa Sola" została także wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena.

Serenada | 2013-08-18
Przeczytana: 2009 rok

To dość specyficzna książka, różnie odbierana przez różnych ludzi. Jedni uznają ją za ponurą, inni za radosną i optymistyczną.
Ciężko określić, w którym świecie toczy się akcja: prawdziwym czy baśniowym? Jedno z drugim się przeplata, a czytelnik zaczyna tracić kontrolę i poczucie granic. Trzy główne bohaterki nie mają łatwego życia, żyją w zimnym klimacie, gdzie każdy walczy o przetrwanie, więc świat fikcji, który stworzyły wraz z ojcem i koleżankami jest ich jedyną odskocznią. Wymyślają wiele dziwnych, zabawnych historii, pełnych smoków, duchów i pięknych władczyń, dzięki czemu ponure życie staje się bardziej kolorowe.
Sądzę, że nie zrozumiałam przesłania książki. Wrócę do niej może za kilka lat.

Przeczytana: 1998 rok
Dominika | 2014-08-20