Magnus, Mateusz i koń

Okładka książki Magnus, Mateusz i koń Hans Peterson
Okładka książki Magnus, Mateusz i koń
Hans Peterson Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Cykl: Magnus z Göteborga (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magnus z Göteborga (tom 2)
Magnus, Mattias och mari
Wydawnictwo Poznańskie
1986-01-01
1975-01-01
Teresa Chłapowska

W gruncie rzeczy, książki o Magnusie są dość smutne. Może autor pisał z własnych doświadczeń, albo na tyle rozumiał dzieci mieszkające w wielkich miastach. Magnus jest po prostu samotny. W kamienicy, w której mieszka, nie ma innych dzieci a umowa najmu nie pozwala trzymać zwierząt. Dobrze, że ma Mateusza, "starszego brata", z którym zaprzyjaźnił się w pierwszym tomie. Ale nawet Mateusza nie zawsze jest fajny... bo jest po prostu zajęty pracą. Magnus pragnie kontaktu z innymi, często buja w wyobraźni. Jest po prostu wrażliwym, samotnym dzieckiem.

Tytusowy koń to Mari, kobyła rasy zimnokrwistej, która pracuje ciągnąc wóz z towarami. Magnus najpierw się jej boi, ale później zakochuje. Wzruszająca jest ta cała historia z kobyłą Na szczęście wszystko się dobrze kończy.

Ważnym wątkiem są przemyślenia i rozmowy o "byciu małym i słabym". Pewnie każde dziecko kiedyś doświadczało przemocy fizycznej, werbalnej lub po prostu było ignorowane przez kolegów. Pojawiają się również "szajki" młodocianych. Ale są to po prostu grupki zgranych dzieciaków mieszkające razem w kamienicy. A plemienność i poczucie terytorialności jest bardzo silne w dzieciakach. Dochodzi więc do walk między "szajkami". A Magnus mieszka pomiędzy terytorium Szajki Katedralnej a Szajki Targowej i nie należy do żadnej z nich.

Bardzo przyjemna, dziecięca lektura, która wprawiła mnie w nostalgiczny nastrój.

Moje ukochane książki o Magnusie :) W tej ponownie pojawia się motyw zwierzątka, które tak kocha Magnus (wcześniej opiekował się wiewiórką). Koniem zajmuje się już ze swoim "starszym bratem" Mateuszem. Świetna książka!

Książka dla tych, którzy zapomnieli, jak to jest być dzieckiem. Albo zapomnieli, że byli kiedyś dziećmi.

Druga z przygód Magnusa, moim zdaniem ciekawsza od poprzedniej, pojawia się nawet nutka szaleństwa...

• Domowa biblioteczka
  • Wspomnienia z dzieciństwa