Wolność w okowach

Tłumaczenie: Grzegorz Skommer
Cykl: Raija ze śnieżnej krainy (tom 6)
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Frihetens lenker

Przejmująca opowieść o wielkiej miłości walczącej z licznymi przeciwnościami losu, rozgrywającej się w XVIII wieku w urzekającej swym surowym pięknem północnej Skandynawii.

Bolanren | 2019-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2019

Pierwsza książka z cyklu ze śnieżnej krainy urzekła mnie opisami przyrody surowej i pięknej, opowieściami o ludziach z koła podbiegunowego, których życie podporządkowuje się rytmem natury. Spodobała mi się opowieść o tych, którym łatwo współczuć i którym szczerze kibicuje się w tym, aby zaznali choć szczypty szczęścia. Jak miło, że w "Wolności w okowach" znowu jesteśmy często w osadzie Lapończyków. Autorka pisze znakomicie! UWAGA! Odbiór każdej z części nie ma nic wspólnego z tłumaczami książki. Zauważyłam, że są różni, ale przecież to nie oni wymyślili fabułę! Nie widzę jakiejkolwiek różnicy w tłumaczeniach różnych osób. Przypomnę jednak, że w przypadku tłumaczeń Alice Munro już tak nie jest. Na szczęście książki Pedersen to ambitne jednak "czytadełka". Odpoczywam i w pełni przenoszę się w świat przedstawiony przez Pisarkę. Ani na chwilę nie pozwolono mi bujać w obłokach, myśleć o swoich kłopotach, sprawunkach, wspomnieniach. Czytając jestem tam- w krainie zapożyczonej wyobraźni....

Amalthea | 2014-07-11

Czytałam tę sagę dwa lata temu... Pierwsze 4 tomy były ciekawe, 5 już troszkę przynudzał, ale tutaj na szczęście znów zaczęło się coś dziać. Moim zdaniem dużo zależy od tłumaczenia, bo jednym wychodzi to lepiej, a drugim gorzej ;)