Deus caritas est. Encyklika

83-240-0667-2
religia
Snoopy

Inne wydania

"Deus caritas est" to pierwsza encyklika papieża Benedykta XVI, poświęcona miłości. Papież podkreśla w niej, że miłość jest najważniejszym z pojęć tworzących obraz Boga i określających istotę chrześcijaństwa. Jest odpowiedzią na miłość Boga, którą obdarzył ludzi. Encyklika wskazuje na trzy zagrożenia dla miłości we współczesnym świecie – niedostrzeganie faktu, że tylko dzięki niej możliwa jest prawdziwa relacja między człowiekiem i światem a Bogiem, kwestionowanie małżeństwa jako właściwych ram dla miłości kobiety i mężczyzny oraz sensu miłości małżeńskiej jako poświęcenia się dla drugiego, a także rozumienie miłości jako czegoś spontanicznego, a nie decyzji na całe życie. Benedykt XVI wskazuje też, że działalność charytatywna, której podstawą jest miłość bliźniego, nie jest uboczną działalnością Kościoła, lecz należy do jego istoty.

PABLOPAN | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Szalenie trudno jest mówić o miłości. Z jednej strony łatwo popaść w banał i ckliwy sentymentalizm, a z drugiej w nadmierny patos i wzniosłość. Benedykt XVI trafia "w punkt" i idealnie udaje mu się przedstawić zjawisko miłości. Przedstawia miłość w wymiarze teoretycznym, mówiąc o miłości zarówno ideowej, jak i zmysłowej, a jego znajomość historii dotyczącej zarówno "eros", jak i "agape" naprawdę robi wrażenie. Jednak ta encyklika to nie tylko sucha teoria. Papież wyjaśnia, jak miłość może i powinna być praktykowana na co dzień. Benedykt XVI przypomina też, że miłość nie może być unilateralna. Człowiek "nie może zawsze tylko dawać, musi także otrzymywać", a "kto chce dawać miłość, sam musi ją otrzymać w darze". Podsumowując, encyklika jest bardzo głębokim i mądrym wywodem przedstawionym w bardzo przyjazny sposób. Mówić prosto o rzeczach trudnych to wielka sztuka, a Benedyktowi XVI się ona udaje. Warto przeczytać!

Renax | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2014
Przeczytana: 28 maja 2014

Bardzo polubiłam styl pisania Benedykta XVI za erudycję i prostotę wywodu. Podziwiam i szanuję skromnych ludzi, którzy są TAK mądrzy. Znajomość pism, klasyków, znajomość greki i hebrajskiego, łaciny. Przy tym, jest to wywód o miłości, o dawaniu z siebie, które miłość powoduje. O caritas w Kościele i o proporcjach, o sprawiedliwości społecznej i marksizmie. Bardzo mądra rzecz.

Adalbert | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Olimp

Bóg jako Miłość. Bezinteresowny dar z siebie, siła porządkująca nasze życie. Lektura dla każdego kto stara się pojąć.

Michał | 2017-07-15
Przeczytana: 07 lipca 2017

Pierwsza encyklika jaką napisał Benedykt XVI. W ostatnich rozmowach wyjawił, że to jego ulubiona. Niewielka, licząca niespełna 70 stron opowieść o tym, czym jest miłość, jakie są jej rodzaje, jak ją praktykować we współczesnym świecie i o tym czy człowiek jest w ogóle zdolny do miłości. Niewielkich rozmiarów wybitne dzieło wybitnego teologa.

Andrzej | 2012-11-14
Przeczytana: 2008 rok

A jednak można pisać dorzecznie o miłości i to najwyższej nie wpadając przy tym na płycizny banału.

Aleks84 | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Żaden komentarz do encykliki Ojca św. Benedykta XVI nie odzwierciedli mocy, siły i mądrości jej treści, która głosi: "Miłość nie jest tylko uczuciem. Uczucia przychodzą i odchodzą. Uczucie może być cudowną iskrą rozniecającą, lecz nie jest pełnią miłości. Cechą dojrzałej miłości jest to, że angażuje wszystkie potencjalne możliwości człowieka i włącza , by tak rzec całego człowieka. Spotkanie z widzialnymi przejawami miłości Boża może wzbudzić w nas uczucie radości, jakie rodzi się z doznania, że jest się kochanym. To spotkanie wymaga jednak również zaangażowania naszej woli i naszego intelektu. Poznanie Boga żyjącego jest drogą wiodącą do miłości a "zgoda" naszej woli na Jego wolę łączy rozum, wolę i uczucie w ogarniający wszystko akt miłości. Jest to jednak proces, który pozostaje w ciągłym rozwoju: miłość nigdy nie jest "skończona" i spełniona; miłość zmienia się wraz z biegiem życia, dojrzewa i właśnie dlatego pozostaje wierna samej sobie. Chcieć tego samego i to samo...

Ayame | 2013-04-06

Tak. Byłam zmuszona do przeczytania tej encykliki. Siostrzyczka zakonna stara się, by dzieciakom na feriach się nie nudziło.
Przeczytałam.
I w pierwszy dzień tyle wiedziałam z tej książki. Na szczęście owa encyklika należy do dzieł, z którymi trzeba się przespać, by zrozumieć. Tak było w moim przypadku.
Rewelacja.
To słowo przyniósł drugi dzień. Ta encyklika jest rewelacyjna. Trzeba ją przetrawić by zrozumieć, by odczytać to, czego nie ma napisane wprost. Może tylko w moim mniemaniu tak jest, ale w pierwszym dniu ta książka jest o niczym. ,,Masło maślane polewane masłem'' - jak by to powiedziała moja polonistka. Ale drugi dzień odkrywa kurtynę. Trzeba być naprawdę cudownym człowiekiem, by tyle stron (z sensem!) pisać o miłości, w każdym jej aspekcie. I nie zrażajcie się, bo może akurat ta książka, którą trzymacie w ręce, ta książka z którą z niesmakiem wyrzucicie w czeluści Waszego pokoju, ta książka, napisana przez ,,czarnucha, który żre za wasze pieniądze'' sprawi, że coś w...

sanzios | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Eros, Philia, Agape - trzy słowa greckie dotyczące miłości. Szkoda, że w naszym języku używamy (nadużywamy) tylko jednego.

Kolejną ciekawą informacją, jest fakt, iż wg Benedykta każdy chrześcijanin powinien (ma obowiązek) uczestniczyć w życiu publicznym, społecznym.

Lektura dająca do myślenia. Przywraca normalność pojęciu miłości.

autofikcja | 2012-03-26

Bardzo klarowny i jasny wykład Benedykta XVI. Zaprasza do dalszej, pogłębionej lektury.

wkoral | 2017-07-12
Przeczytana: 01 lipca 2017