Deus caritas est. Encyklika

83-240-0667-2
religia
Snoopy

Inne wydania

"Deus caritas est" to pierwsza encyklika papieża Benedykta XVI, poświęcona miłości. Papież podkreśla w niej, że miłość jest najważniejszym z pojęć tworzących obraz Boga i określających istotę chrześcijaństwa. Jest odpowiedzią na miłość Boga, którą obdarzył ludzi. Encyklika wskazuje na trzy zagrożenia dla miłości we współczesnym świecie – niedostrzeganie faktu, że tylko dzięki niej możliwa jest prawdziwa relacja między człowiekiem i światem a Bogiem, kwestionowanie małżeństwa jako właściwych ram dla miłości kobiety i mężczyzny oraz sensu miłości małżeńskiej jako poświęcenia się dla drugiego, a także rozumienie miłości jako czegoś spontanicznego, a nie decyzji na całe życie. Benedykt XVI wskazuje też, że działalność charytatywna, której podstawą jest miłość bliźniego, nie jest uboczną działalnością Kościoła, lecz należy do jego istoty.

książek: 1979
Renax | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2014
Przeczytana: 28 maja 2014

Bardzo polubiłam styl pisania Benedykta XVI za erudycję i prostotę wywodu. Podziwiam i szanuję skromnych ludzi, którzy są TAK mądrzy. Znajomość pism, klasyków, znajomość greki i hebrajskiego, łaciny. Przy tym, jest to wywód o miłości, o dawaniu z siebie, które miłość powoduje. O caritas w Kościele i o proporcjach, o sprawiedliwości społecznej i marksizmie. Bardzo mądra rzecz.

Adalbert | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Olimp

Bóg jako Miłość. Bezinteresowny dar z siebie, siła porządkująca nasze życie. Lektura dla każdego kto stara się pojąć.

Aleks84 | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Żaden komentarz do encykliki Ojca św. Benedykta XVI nie odzwierciedli mocy, siły i mądrości jej treści, która głosi: "Miłość nie jest tylko uczuciem. Uczucia przychodzą i odchodzą. Uczucie może być cudowną iskrą rozniecającą, lecz nie jest pełnią miłości. Cechą dojrzałej miłości jest to, że angażuje wszystkie potencjalne możliwości człowieka i włącza , by tak rzec całego człowieka. Spotkanie z widzialnymi przejawami miłości Boża może wzbudzić w nas uczucie radości, jakie rodzi się z doznania, że jest się kochanym. To spotkanie wymaga jednak również zaangażowania naszej woli i naszego intelektu. Poznanie Boga żyjącego jest drogą wiodącą do miłości a "zgoda" naszej woli na Jego wolę łączy rozum, wolę i uczucie w ogarniający wszystko akt miłości. Jest to jednak proces, który pozostaje w ciągłym rozwoju: miłość nigdy nie jest "skończona" i spełniona; miłość zmienia się wraz z biegiem życia, dojrzewa i właśnie dlatego pozostaje wierna samej sobie. Chcieć tego samego i to samo...

Andrzej | 2012-11-14
Przeczytana: 2008 rok

A jednak można pisać dorzecznie o miłości i to najwyższej nie wpadając przy tym na płycizny banału.

Ayame | 2013-04-06

Tak. Byłam zmuszona do przeczytania tej encykliki. Siostrzyczka zakonna stara się, by dzieciakom na feriach się nie nudziło.
Przeczytałam.
I w pierwszy dzień tyle wiedziałam z tej książki. Na szczęście owa encyklika należy do dzieł, z którymi trzeba się przespać, by zrozumieć. Tak było w moim przypadku.
Rewelacja.
To słowo przyniósł drugi dzień. Ta encyklika jest rewelacyjna. Trzeba ją przetrawić by zrozumieć, by odczytać to, czego nie ma napisane wprost. Może tylko w moim mniemaniu tak jest, ale w pierwszym dniu ta książka jest o niczym. ,,Masło maślane polewane masłem'' - jak by to powiedziała moja polonistka. Ale drugi dzień odkrywa kurtynę. Trzeba być naprawdę cudownym człowiekiem, by tyle stron (z sensem!) pisać o miłości, w każdym jej aspekcie. I nie zrażajcie się, bo może akurat ta książka, którą trzymacie w ręce, ta książka z którą z niesmakiem wyrzucicie w czeluści Waszego pokoju, ta książka, napisana przez ,,czarnucha, który żre za wasze pieniądze'' sprawi, że coś w...

sanzios | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Eros, Philia, Agape - trzy słowa greckie dotyczące miłości. Szkoda, że w naszym języku używamy (nadużywamy) tylko jednego.

Kolejną ciekawą informacją, jest fakt, iż wg Benedykta każdy chrześcijanin powinien (ma obowiązek) uczestniczyć w życiu publicznym, społecznym.

Lektura dająca do myślenia. Przywraca normalność pojęciu miłości.

autofikcja | 2012-03-26

Bardzo klarowny i jasny wykład Benedykta XVI. Zaprasza do dalszej, pogłębionej lektury.

Anna | 2016-11-18
JoannaJulita | 2016-10-04