Les Belles Images
piotrk

Powieść "Śliczne obrazki" (1966) konstrukcją i tematyką odbiega od dotychczasowej twórczości autorki. W zwięzłej, dialogowanej formie przedstawia ona na przestrzeni kilku miesięcy dzieje bogatej rodziny z burżuazji technokratycznej.

książek: 1901
Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Opis bohaterki neurotycznej o słabej psychice osadzony w latach 60-tych, które trochę trudno było mi zrozumieć pod kątem obaw i lęków głównej bohaterki.

neuromance | 2015-04-06
Przeczytana: marzec 2015

Simone de Beauvoir ze wprawą kreśli portrety psychologiczne bohaterów tej niewielkiej książeczki; na 150 stronach odmalowuje się cała gama wzajemnych emocji, uprzedzeń i trudnych relacji międzyludzkich. jest tu i miłość macierzyńska, i damsko-męska, i romans. Chłodna, opisowa narracja podkreśla ogrom ukrytych emocji.

gorzka | 2011-09-06
Przeczytana: 2010 rok

Książka o bohaterce, która dusi się dobrobytem. Otoczona bogactwem, rodziną jak "z żurnala" zaczyna się zachłystywać nieznośną lekkością bytu. Autorka pokazuje czytelnikom, że konsumpcjonizm jest w gruncie rzeczy zwodniczy i niekoniecznie idąc jego ścieżką osiągniemy pełnię zamierzeń i szczęście wynikające z samorealizacji.
Książka została napisana, kiedy w Polsce jeszcze nie rozumieliśmy rzeczywistości odwzorowanej przez Simone de Beauvoir. Aktualnie czasy się zmieniły, a problem poruszony w "Ślicznych obrazkach" stał się uciążliwy i dla nas.

Małgosia | 2012-09-11

Przebrnęłam jedynie przez 3 strony, więcej nie zdołałam.

BaskaB | 2016-07-04
MichałMałysa | 2016-01-08