Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03219-2
biografia

O pracy twórczej Marii Kownackiej, o jej wielkiej miłości do dzieci i przyrody mówią przyjaciele i znajomi, m.in. Wanda Chotomska, Krystyna Kolińska, Ewa Urbańska, Kazimierz Garstka i prof. Bolesław Faron. Książka ukazuje się w 115. rocznicę urodzin pisarki.

Ewelina | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Maria Ludwika Kownacka-polska pisarka, tłumaczka z jęz. rosyjskiego, autorka "Dziennika Dziecięcego" (pierwsze 5 numerów nosiło tytuł "Jawnutka") redagowanego w czasie Powstania Warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Stworzyła postać Plastusia, napisała też m.in. "Kajtkowe przygody", "Szkołę nad obłokami", "Wesołe przedszkole", "Rogasia z Doliny Roztoki", "Kukuryku na ręczniku" i wiele, wiele innych książek dla dzieci, w których uczyła szacunku do przyrody, koleżeństwa, radzenia sobie z problemami szkolnymi.

W książce "Plastusiowa mama" wspomnienia o autorce zebrała i opracowała Mariola Pryzwan. Opowieści z życia Marii Kownackiej przywołują nam członkowie jej rodziny, przyjaciele, znajomi, współpracownicy.
Poznajemy pisarkę jako osobę niezbyt wylewną, ale lubiącą wiedzieć, co się dzieje w rodzinie i chętnie wspomagającą bliskich finansowo, co niektórzy chyba wykorzystywali. Kownacka była niezawodna w wyszukiwaniu szkół i doradzaniu co do przyszłości...

Moni | 2012-03-28

Przeczytałam raczej z obowiązku, z racji autorstwa Marioli Pryzwan. Jakoś się uchowałam bez Plastusia... Jednak może czas sięgnąć po Kownacką i zacząć ją czytać synkowi? Trochę wstyd, że tak mało ją znam, skoro tak bardzo kochała dzieci...
Druga refleksja- smutne, że na starość musiała zabiegać o ciepło i towarzystwo drugiego człowieka, że rodzina była taka interesowna...
Należy Jej się nasza pamięć. Biję się więc w pierś i obiecuję solennie sięgnąć po książki Kownackiej.

| 2010-05-16

Odbrązowienie postaci Pani Marii Kownackiej. Straszną miała rodzinkę (tylko "daj, daj, daj").

babidi1992 | 2015-05-10
kaskada | 2014-12-21