Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej

Okładka książki Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej Mariola Pryzwan
Okładka książki Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej
Mariola Pryzwan Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
2009-01-01
2009-01-01
978-83-06-03219-2
biografia

Książkę - jako, że zabieram głos w jej sprawie - przeczytałem. Jednak Maria Kownacka jako autorka jest dla mnie w zasadzie anonimowa. Słyszałem (ale nie zawarłem z nim książkowej znajomości) coś o jej Plastusie, chociaż wiem, że dla dzieci popełniła ( z innymi bohaterami) mnóstwo książek.
Dlaczego więc przeczytałem wspomnienie o niej?
Przede wszystkim, kiedy jeździłem do dziadka... i babci, którzy mieli m.in. krowy, po mleko (zw. mlekiem "prosto od krowy") przychodziła czasami starsza, dosyć dystyngowana, z manierami osoba. Mówiono o niej Natala (przyjeżdżała na wieś, do swojej córki),a na pytanie co ona robi odpowiadano: mieszka w Warszawie u pisarki Kownackiej i "jest u niej gospodynią".
I stąd w zasadzie znałem Marię Kownacką. Kiedyś, podczas pobyto w księgarni natknąłem się na tę książkę(wspomnienie o Marii Kownackiej) i po pobieżnej lustracji kilku zaledwie stron, na jednym ze zdjęć rozpoznałem "moją" Natalę. Obowiązkowo dokonałem zakupu...za gotówkę.
W domu oczywiście niezwłocznie zabrałem się do lektury i okazało się, że jest tam sporo zdjęć, informacji które zdecydowanie kojarzyłemz lat szczenięcych.
A to zobaczyłem zdjęcie z 1918 roku, z Kownacką jako nauczycielką miejscowej (wieś Krzywda) szkoły, gdzie wśród uczniów (zdjęcie mało wyraźne)prawdopodobnie jest mój dziadek. Padają nazwiska które zdecydowanie kojarzyłem, a na zdjęciach znajdują się osoby , które dobrze znałem. One mnie również. Zrobiło się trochę sielsko i sentymentalnie..

Książka oczywiście wybitnie sprofilowana, ale dla osób takich ja, zdecydowanie przyjemna w dotyku.

Dlaczego więc przeczytałem wspomnienie o niej?
Przede wszystkim, kiedy jeździłem do...

Maria Ludwika Kownacka-polska pisarka, tłumaczka z jęz. rosyjskiego, autorka "Dziennika Dziecięcego" (pierwsze 5 numerów nosiło tytuł "Jawnutka") redagowanego w czasie Powstania Warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Stworzyła postać Plastusia, napisała też m.in. "Kajtkowe przygody", "Szkołę nad obłokami", "Wesołe przedszkole", "Rogasia z Doliny Roztoki", "Kukuryku na ręczniku" i wiele, wiele innych książek dla dzieci, w których uczyła szacunku do przyrody, koleżeństwa, radzenia sobie z problemami szkolnymi.

W książce "Plastusiowa mama" wspomnienia o autorce zebrała i opracowała Mariola Pryzwan. Opowieści z życia Marii Kownackiej przywołują nam członkowie jej rodziny, przyjaciele, znajomi, współpracownicy.
Poznajemy pisarkę jako osobę niezbyt wylewną, ale lubiącą wiedzieć, co się dzieje w rodzinie i chętnie wspomagającą bliskich finansowo, co niektórzy chyba wykorzystywali. Kownacka była niezawodna w wyszukiwaniu szkół i doradzaniu co do przyszłości młodych ludzi.

Lubiła zajmować się dziećmi, nie założyła własnej rodziny i swą miłość przelała na siostrzeńców, których chętnie zabierała na spacery, wycieczki, opowiadała historyjki i wierszyki, uczyła rozumieć świat przyrody.

Jak wspomina cioteczny wnuk Tomasz Rafałowski, z dorosłymi najchętniej rozmawiała na jeden temat: jej twórczości, jej działalności społecznej, jej popularności, czyli jej życia:) Była typem społecznika, pracowita, systematyczna, nie lubiła bezczynności, siostrzeńców z którymi była najbliżej, nauczyła robić na drutach i szydełku.

Chętnie zgadzała się na spotkania autorskie, miała zdolności aktorskie, błyskawicznie nawiązywała kontakt z dziećmi, odwiedzała je z Plastusiem. Chętnie zapisywała różne dziecięce powiedzonka, pisarstwo traktowała jak swoje powołanie.

Jej azylem był domek letniskowy w Łomiankach - Plastusiowo, gdzie oddawała się tkaniu gobelinów, wytwarzaniu miedzianej biżuterii, wyrobowi domowych przetworów, a także obserwacji ptaków, o których posiadała dużą wiedzę. Przyjmowała tam gości, pisała, a nawet wyprawiała wesela dla rodziny.

Miewała zmienne nastroje, lubiła swą popularność i czasem z niej korzystała, np. w autobusie mówiła głośno :"Niech sobie Kownacka usiądzie":)

Odróżniała samotność od osamotnienia, twierdziła, ze jest samotna z wyboru, bo umyśliła sobie, że tak spędzi życie. Jednak opis ostatnich lat, gdy dużo chorowała, jej listy do bliskich z prośbą, aby ją odwiedzili był dla mnie bardzo smutny-jakoś mam wrażenie, że ta prawdziwa samotność ja dopadła.

Ciekawie tak zagłębić się w życie znanej osoby, poznać ją z opowieści rodzinnych, czytać listy jakie wysyłała do przyjaciół. Plastusiowa mama-życzliwa innym, żyjąca skromnie, wrażliwa na piękno przyrody i kochająca dzieci. Zachęcam do przeczytania wspomnień o Marii Kownackiej.

Przeczytałam raczej z obowiązku, z racji autorstwa Marioli Pryzwan. Jakoś się uchowałam bez Plastusia... Jednak może czas sięgnąć po Kownacką i zacząć ją czytać synkowi? Trochę wstyd, że tak mało ją znam, skoro tak bardzo kochała dzieci...
Druga refleksja- smutne, że na starość musiała zabiegać o ciepło i towarzystwo drugiego człowieka, że rodzina była taka interesowna...
Należy Jej się nasza pamięć. Biję się więc w pierś i obiecuję solennie sięgnąć po książki Kownackiej.

• Biografie
  • Biografie/autobiografie