rozwińzwiń

Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej

Okładka książki Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej Mariola Pryzwan
Okładka książki Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej
Mariola Pryzwan Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-06-03219-2
Tagi:
biografia
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
146
108

Na półkach:

Książkę - jako, że zabieram głos w jej sprawie - przeczytałem. Jednak Maria Kownacka jako autorka jest dla mnie w zasadzie anonimowa. Słyszałem (ale nie zawarłem z nim książkowej znajomości) coś o jej Plastusie, chociaż wiem, że dla dzieci popełniła ( z innymi bohaterami) mnóstwo książek.
Dlaczego więc przeczytałem wspomnienie o niej?
Przede wszystkim, kiedy jeździłem do dziadka... i babci, którzy mieli m.in. krowy, po mleko (zw. mlekiem "prosto od krowy") przychodziła czasami starsza, dosyć dystyngowana, z manierami osoba. Mówiono o niej Natala (przyjeżdżała na wieś, do swojej córki),a na pytanie co ona robi odpowiadano: mieszka w Warszawie u pisarki Kownackiej i "jest u niej gospodynią".
I stąd w zasadzie znałem Marię Kownacką. Kiedyś, podczas pobyto w księgarni natknąłem się na tę książkę(wspomnienie o Marii Kownackiej) i po pobieżnej lustracji kilku zaledwie stron, na jednym ze zdjęć rozpoznałem "moją" Natalę. Obowiązkowo dokonałem zakupu...za gotówkę.
W domu oczywiście niezwłocznie zabrałem się do lektury i okazało się, że jest tam sporo zdjęć, informacji które zdecydowanie kojarzyłemz lat szczenięcych.
A to zobaczyłem zdjęcie z 1918 roku, z Kownacką jako nauczycielką miejscowej (wieś Krzywda) szkoły, gdzie wśród uczniów (zdjęcie mało wyraźne)prawdopodobnie jest mój dziadek. Padają nazwiska które zdecydowanie kojarzyłem, a na zdjęciach znajdują się osoby , które dobrze znałem. One mnie również. Zrobiło się trochę sielsko i sentymentalnie..

Książka oczywiście wybitnie sprofilowana, ale dla osób takich ja, zdecydowanie przyjemna w dotyku.

Książkę - jako, że zabieram głos w jej sprawie - przeczytałem. Jednak Maria Kownacka jako autorka jest dla mnie w zasadzie anonimowa. Słyszałem (ale nie zawarłem z nim książkowej znajomości) coś o jej Plastusie, chociaż wiem, że dla dzieci popełniła ( z innymi bohaterami) mnóstwo książek.
Dlaczego więc przeczytałem wspomnienie o niej?
Przede wszystkim, kiedy jeździłem do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
26
25

Na półkach:

Maria Ludwika Kownacka-polska pisarka, tłumaczka z jęz. rosyjskiego, autorka "Dziennika Dziecięcego" (pierwsze 5 numerów nosiło tytuł "Jawnutka") redagowanego w czasie Powstania Warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Stworzyła postać Plastusia, napisała też m.in. "Kajtkowe przygody", "Szkołę nad obłokami", "Wesołe przedszkole", "Rogasia z Doliny Roztoki", "Kukuryku na ręczniku" i wiele, wiele innych książek dla dzieci, w których uczyła szacunku do przyrody, koleżeństwa, radzenia sobie z problemami szkolnymi.

W książce "Plastusiowa mama" wspomnienia o autorce zebrała i opracowała Mariola Pryzwan. Opowieści z życia Marii Kownackiej przywołują nam członkowie jej rodziny, przyjaciele, znajomi, współpracownicy.
Poznajemy pisarkę jako osobę niezbyt wylewną, ale lubiącą wiedzieć, co się dzieje w rodzinie i chętnie wspomagającą bliskich finansowo, co niektórzy chyba wykorzystywali. Kownacka była niezawodna w wyszukiwaniu szkół i doradzaniu co do przyszłości młodych ludzi.

Lubiła zajmować się dziećmi, nie założyła własnej rodziny i swą miłość przelała na siostrzeńców, których chętnie zabierała na spacery, wycieczki, opowiadała historyjki i wierszyki, uczyła rozumieć świat przyrody.

Jak wspomina cioteczny wnuk Tomasz Rafałowski, z dorosłymi najchętniej rozmawiała na jeden temat: jej twórczości, jej działalności społecznej, jej popularności, czyli jej życia:) Była typem społecznika, pracowita, systematyczna, nie lubiła bezczynności, siostrzeńców z którymi była najbliżej, nauczyła robić na drutach i szydełku.

Chętnie zgadzała się na spotkania autorskie, miała zdolności aktorskie, błyskawicznie nawiązywała kontakt z dziećmi, odwiedzała je z Plastusiem. Chętnie zapisywała różne dziecięce powiedzonka, pisarstwo traktowała jak swoje powołanie.

Jej azylem był domek letniskowy w Łomiankach - Plastusiowo, gdzie oddawała się tkaniu gobelinów, wytwarzaniu miedzianej biżuterii, wyrobowi domowych przetworów, a także obserwacji ptaków, o których posiadała dużą wiedzę. Przyjmowała tam gości, pisała, a nawet wyprawiała wesela dla rodziny.

Miewała zmienne nastroje, lubiła swą popularność i czasem z niej korzystała, np. w autobusie mówiła głośno :"Niech sobie Kownacka usiądzie":)

Odróżniała samotność od osamotnienia, twierdziła, ze jest samotna z wyboru, bo umyśliła sobie, że tak spędzi życie. Jednak opis ostatnich lat, gdy dużo chorowała, jej listy do bliskich z prośbą, aby ją odwiedzili był dla mnie bardzo smutny-jakoś mam wrażenie, że ta prawdziwa samotność ja dopadła.

Ciekawie tak zagłębić się w życie znanej osoby, poznać ją z opowieści rodzinnych, czytać listy jakie wysyłała do przyjaciół. Plastusiowa mama-życzliwa innym, żyjąca skromnie, wrażliwa na piękno przyrody i kochająca dzieci. Zachęcam do przeczytania wspomnień o Marii Kownackiej.

Maria Ludwika Kownacka-polska pisarka, tłumaczka z jęz. rosyjskiego, autorka "Dziennika Dziecięcego" (pierwsze 5 numerów nosiło tytuł "Jawnutka") redagowanego w czasie Powstania Warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Stworzyła postać Plastusia, napisała też m.in. "Kajtkowe przygody", "Szkołę nad obłokami", "Wesołe przedszkole", "Rogasia z Doliny...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
797
331

Na półkach: , ,

Przeczytałam raczej z obowiązku, z racji autorstwa Marioli Pryzwan. Jakoś się uchowałam bez Plastusia... Jednak może czas sięgnąć po Kownacką i zacząć ją czytać synkowi? Trochę wstyd, że tak mało ją znam, skoro tak bardzo kochała dzieci...
Druga refleksja- smutne, że na starość musiała zabiegać o ciepło i towarzystwo drugiego człowieka, że rodzina była taka interesowna...
Należy Jej się nasza pamięć. Biję się więc w pierś i obiecuję solennie sięgnąć po książki Kownackiej.

Przeczytałam raczej z obowiązku, z racji autorstwa Marioli Pryzwan. Jakoś się uchowałam bez Plastusia... Jednak może czas sięgnąć po Kownacką i zacząć ją czytać synkowi? Trochę wstyd, że tak mało ją znam, skoro tak bardzo kochała dzieci...
Druga refleksja- smutne, że na starość musiała zabiegać o ciepło i towarzystwo drugiego człowieka, że rodzina była taka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    4
  • 2021
    1
  • Biografie
    1
  • Biografie/autobiografie
    1
  • 2013
    1
  • PRZECZYTANE 2014
    1
  • Małgosia biblioteka papierowa
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej


Podobne książki

Przeczytaj także